Akıllı Gündem

Kilo verdiren cep telefonu oyunu – FoodT

Obezite 21. Yüzyıl hastalığı. İngiltere Exeter Üniversitesi obeziteyle savaşmak için bir uygulama geliştirdi. Exeter Üniversitesi’nde geliştirilen bir telefon uygulaması, beynini sağlıksız yemekler uzak tutarak kilo verdirmeye yardımcı oluyor.

Kilo verdiren cep telefonu oyunu – FoodT

Telefonda oyun oynayarak kilo vermek mümkün. Projenin arkasında İngiltere’nin Exeter Üniversitesi var. Kanada, Avusturalya ve Hollanda’daki üniversitelerden de destek alınan proje yeni bir cep telefonu uygulaması.

Araştırmacılar, akıllı telefonlarda kilo kontrolüyle ilgili birçok uygulama olduğunu ancak bunların hiçbirinin yeme isteğini kesmeye yönelik olmadığını farketmiş. “Asıl sorun bunu çözmek” diyerek bir uygulama geliştirmişler.

Uygulama aslında bir oyun. Oyunun temeli kullanıcının yemek istemediği şeylerden, uzak durmasını sağlamak. “Yemek Eğitimi” adlı uygulamada, yeşil halka içinde olanları işaretleyip, kırmızı halka içinde olanları pas geçmek gerekiyor. Yeşil halkanın içinde yararlı yiyecekler, kırmızıların içinde ise zararlı gıdalar var.

Kullanıcılardan yemek yeme isteği belirdikten sonra 30 dakika içinde bu oyunu oynamaları isteniyor. Beyin oyunu oynaya oynaya zararlı yiyeceklere ulaşma isteğini kaybediyor.

İlk araştırma 83 yetişkin arasında yapıldı. Sonuç şaşırtıcıydı. Bu oyun haftada sadece 4 kez oynayanlar, günde ortalama 200 kalori verdiler. Uygulamayı indirip oynayanlar, aynı zamanda bilimsel bir araştırmaya katkı sunuyorlar.

Kilo vermenize yardımcı olup, olmadığını anlamak için öncesinde ve sonrasında soru soruluyor. Yaş, kilo ve cinsiyet dışında başka bilgi istenmiyor. İsim verilmeden tüm bilgiler, Exeter Üniversitesi’ndeki araştırmacılara gönderiliyor ve sonuçlar araştırmada değerlendiriliyor.

Uygulamanın şu anda Android versiyonu yayında. iOS uygulaması için ise çalışmalar devam ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ