Akıllı Gündem

KEY hatıraları da etkili oldu BES’ten 4,6 milyon kişi caydı

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Can Akın Çağlar, 2017’de otomatik katılımla bireysel emeklilik sistemine giren yaklaşık 8 milyon kişiden 3,4 milyon kişinin sistemde kaldığını söyledi.

KEY hatıraları da etkili oldu BES’ten 4,6 milyon kişi caydı

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Can Akın Çağlar, 2017’de otomatik katılımla bireysel emeklilik sistemine giren yaklaşık 8 milyon kişiden 3,4 milyon kişinin sistemde kaldığını söyledi.

Bireysel emeklilik sisteminden cayma konusunda yeni bir düzenleme söz konusuyken 2017’de sistemden çıkışların dikkat çekici boyutlara geldiği görüldü. 

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Can Akın Çağlar, 2017 yılında otomatik katılımla bireysel emeklilik sistemine giren 8 milyon kişiden 3,4 milyon kişinin sistemde kaldığını söyledi. Rakamlara göre 2017’de 4,6 milyon kişi bireysel emeklilikten caydı. Böylelikle 2017’de bireysel emeklilikte cayma oranı yüzde 56 olarak gerçekleşti. 

Düzenlediği basın toplantısıyla sektöre ilişkin verileri paylaşan Çağlar, 2019 sonuna kadar 6 milyon çalışanın daha otomatik katılımla sisteme gireceğini söyledi. 

Bireysel emeklilik sistemindeki caymalarla ilgili sektör olarak araştırmalar yaptıklarını söyleyen Çağlar araştırmalarda iki konunun caymalar üzerinde etkili olduğunu söyledi. 

Çağlar, bunlardan ilkinin cayma süresinin ile ilgili yanlış algı olduğunu belirtti. 2 ay olarak belirlenen cayma süresi ifadesinin çalışanlarda bu süre geçince sistemden çıkılamayacağı şeklinde bir algıyla karşılandığına dikkat çeken Çağlar dolayısıyla 2 aylık süre içinde caymaların yoğunlaştığını belirtti. 

Bir ikinci konu ise sisteme olan güvensizlik olarak öne çıktı. Sisteme henüz dahil olmamışların yaklaşık yarısının sisteme olumsuz baktığı tespit edildi. Çağlar, geçmişte sürüncemede kalan konut edindirme yardımı (KEY) gibi örneklerin bu güvensizlikte etkili olduğunu söyledi. 

10 MİLYON KİŞİ BES’LENDİ

Can Akın Çağlar, bireysel emeklilik sistemine ilişkin makro rakamları da açıkladı. Buna göre sistemde 10,3 milyon kişi, 80 milyarlık fon büyüklüğü yarattı. 2003-2013 yılında sisteme 3,1 milyon katılımcı girerken, bu dönemde toplanan fon büyüklüğü 20 milyar TL oldu. 

2013’te başlayan devlet katkısı sisteme girişleri de motive etti. Devlet katkısının başladığı dönemden otomatik katılım sistemine geçilen 2017 yılına geçen 4 yıllık süreçte 3,7 milyon yeni katılımcı ve 51 milyar TL’lik fon toplandı. Otomatik katılım sonrası ise 3,4 milyon katılımcı gelirken bu katılımcılardan sadece 2 milyar TL’lik fon sisteme aktarıldı. 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ