Akıllı Gündem

Kent konforunda köy hayatı

Köysel dönüşümün ilk örnek köyünde hayat başladı

Kent konforunda köy hayatı

Köysel dönüşümün ilk örnek köyünde hayat başladı

Kütahya’nın Aslanapa ilçesine bağlı Kureyşler köyünde yaşayanlar kent konforunda köy hayatı başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, köylerde sağlıksız ve kimliksiz yapıların ortadan kaldırılarak yöresel mimariyle geleneksel köy yaşamının birleştirilmesinin amaçlandığı “Köysel (Kırsal) Dönüşüm” Projesi kapsamında çalışmalar tamamlandı.

Kureyşler Barajı’nın yapımının ardından evleri baraj suları altında kalan köylüler, projesi bakanlıkça hazırlanan ve 10 yıl vadeyle ödeme imkanı sunulan yeni dönüşüm alanında inşa edilen konutlara geçen yıl taşındı.

Yöresel mimariye uygun tarzda ve talepleri doğrultusunda köy sınırlarından inşa edilen bodrumlu 260 metrekare veya bodrumsuz 130 metrekare büyüklüğündeki 30 konutta yaşamaya başlayan vatandaşlar köy yerinde kent konforunu yaşamanın keyfini sürüyor.

MALİYET 6 MİLYON LİRA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca kırsal alanda yaşam kalitesinin yükseltilmesi için 2013’te başlatılan dönüşüm çalışmaları kapsamında Kureyşler’in pilot köy olarak belirlendiğini ve projenin 6 milyon liraya mal olduğunu hatırlattı.

İLK KÖYSEL DÖNÜŞÜM

Kureyşler’in Türkiye’de tamamlanan ilk dönüşüm projesi olduğunu belirten Can, şunları dile getirdi:

“Köyde 60 parsel oluşturularak buralara 30 konut yapıldı. Ancak burası özel projelerimizden birisidir. Köyde tandır evi, pazar yeri, köy konağı, camisi, müştemilatları, fırınları, yöresel mimariye ve yaşam koşullarına uygun örnek proje olarak ilan edildi. Burada vatandaşlarımız evlerine yerleştiler ve alanları kullanmaya başladılar. Burası Türkiye’de iyi bir örnek oldu ve bu çalışmaları devam ettirmeye karar verdik. Sayın Bakanımızın himayesinde ve talimatlarıyla artık köylerde tip projeler yaşam koşulları göz önüne alınmadan yapılmış konutlar 30-40 yıl önceki projelerin uygulaması kaldırıldı. Yeni yasal düzenlemelerle yöresel mimariye özen gösterildi.”

Can, Kahramanmaraş’taki örnek köyün de nisan ayında bitirilmesinin planlandığını, projeye diğer illerde devam edilmesinin amaçlandığını dile getirerek, “Köyden kente göçü engellemenin en önemli yollarından biri olarak bu çalışmalar benimsendi. Dönüşüm çalışmalarıyla köylerde yüksek yaşam konforu ve istihdamı sağlayarak köyden kente göçü engellemeyi amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ