Akıllı Gündem

Kendall Jenner’lı Pepsi reklamı ırkçılık tepkileri üzerine yayından kaldırıldı

Pepsi, Kendall Jenner’ın rol aldığı yeni reklamının ırkçılık tepkilerine maruz kalması nedeniyle, yayınlandığı gün geri çekildi.

Kendall Jenner’lı Pepsi reklamı ırkçılık tepkileri üzerine yayından kaldırıldı

Pepsi’nin yeni reklamı ABD’de büyük tepkilere neden oldu. Kendall Jenner’ın rol aldığı yeni reklam, “ırkçı ve siyahilere yönelik polis şiddetini küçümsediği” yönünde yapılan ağır eleştiriler üzerine yayından kaldırdı.

Reklam, markanın, siyahilerin yaşam hakkını savunmak için yapılan protestolara karşı duyarsız davrandığı ve #BlackLivesMatter (Siyahilerin Yaşamı Değerlidir) hareketine saygısızlık ettiği gerekçesiyle eleştirilere maruz kaldı.

Pepsi yetkilileri gelen tepkiler nedeniyle yeni reklamı yayınladıktan sonra 24 saat içinde kaldırma kararı aldı. Firmadan yapılan açıklamada, “Pepsi birlik, barış ve anlayış için evrensel bir mesaj vermeye çalışmıştı. Çok açık ki hedefi tutturamadık ve özür diliyoruz. Ciddi bir meseleyi hafife almak istememiştik. İçeriği geri çekiyoruz ve Kendall Jenner’ı böyle bir pozisyona soktuğumuz için de özür diliyoruz” ifadeleri yer aldı.

 

Geçtiğimiz yaz ABD’de öldürülen siyahiler için yapılan gösteride genç bir kadın zırhlarla kuşanmış iki polisin karşısında sakince dururken görüntülenmiş ve bu kare gösterilerin simgesi olmuştu.

Söz konusu reklamda buna benzer bir mizanzen yaratılarak, Kendall Jenner’ın polise kola verdiği görülüyor.

Reklam, “ırkçılık ve polis şiddetinin bir Pepsi açarak çözülebileceği” gibi bir mesaj vermekle suçlandı.

İçecek markası, sosyal medya üzerinden yapılan yoğun eleştiriler üzerine reklam için özür diledi ve reklamı YouTube’dan da kaldırdı.

21 yaşındaki model ve reality şov yıldızı Jenner ise reklamın aldığı eleştiriler ve yayından kaldırılmasıyla ilgili şimdiye dek herhangi bir açıklama yapmadı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ