Akıllı Gündem

KDV iadesi yeniden görüşülecek

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: Maliye Bakanı ile yeniden görüşeceğiz

KDV iadesi yeniden görüşülecek

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: Maliye Bakanı ile yeniden görüşeceğiz

160 milyar liraya yakın devreden Katma Değer Vergisi (KDV) alacağının iadesi Meclis’ten geçen kanun tasarısından çıkarılsa da yeniden istişare edilmesi gündemde.

Reel sektör temsilcileri Maliye Bakanı Naci Ağbal ile yeniden görüşme hazırlığında.

Mart ayı ihracat rakamlarını açıkladığı konuşmasında  devreden KDV’lerinin iadesi konusundaki maddenin Meclis’te görüşülen kanundan çıkarılması ile ilgili soruya yanıt veren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Konunun hızlı bir şekilde yeniden Meclis’in gündemine gelmesini bekliyoruz. Konuyla ilgili Maliye Bakanı ile yeniden görüşeceğiz” dedi.

Uygulamanın bir an önce hayata geçmesini talep ettiklerini dile getiren Büyükekşi, “Yatırım için kaynak lazım. Kaynağı dışarıda aramaya ve kredi kullanmaya gerek yok. Öz sermayemiz KDV alacağı olarak bekliyor. Bu kaynağın ekonomide yatırıma dönmesi lazım” şeklinde konuştu.

“MAHKEMEYE VERMEYE GEREK YOK”

Konuyla ilgili taleplerinin hükümet nezdinde karşılık bulduğunu hatırlatan Büyükekşi, gazetecilerin dava açmayı düşünüyor musunuz sorusu üzerine, “Hükümetle diyaloğumuz iyi. Konunun yeniden Meclis’in gündemine geleceğine inanıyoruz. Biz doğru yoldayız, mahkemeye vermeye gere yok” şeklinde konuştu.

160 MİLYAR TL KDV ALACAĞI BULUNUYOR

Bakan Ağbal’ın verdiği bilgilere göre kurumların birikmiş yaklaşık 160 milyar TL tutarında KDV alacağı bulunuyor. Ekonomistlerin hesaplamalarına göre bu tutarın en az 80 milyar TL’si özel sektörün alacaklarından oluşuyor.

Hükümetin verdiği önerge ile 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla indirim yoluyla giderilemeyen KDV’nin iadesine yönelik Maliye Bakanlığı’na yetki verilmesini öngören düzenleme Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilse de Katma Değer Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı metninin kabul alan halinde yer almadı.

KDV iadesinin üç ay içerisinde yapılmaması halinde mükellefe faiz ödenmesi öngören düzenleme de metinden yer almadı.

Piyasalar özel sektörün söz konusu alacağının hangi takvime göre ve hangi yöntemle ödeneceğini takip ediyordu. Takvimin şirketlere bir nakit girişi ve Hazine’ye bir nakit çıkışı getirip getirmeyeceği yakından izleniyordu.

Katma Değer Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın KDV ile ilgili etki analizine göre 2018-2020 yılları arasında bütçede yaklaşık 9.9 milyar TL gelirden vazgeçilmesi öngörülüyordu.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ