Akıllı Gündem

Karaköy’ün En Yeni İtalyanı Un Po’ Restoran Açıldı

İtalya’nın ‘trattoria restoran’ sıcaklığı Un Po’ ile Karaköy’de

Karaköy’ün En Yeni İtalyanı Un Po’ Restoran Açıldı

Dünyaca ünlü restoran zinciri Eataly’i Türkiye’ye getiren Zülfikar Bekâr’ın yeni restoranı Un Po’ İstanbul Karaköy’de kapılarını açtı.

İtalya’nın sıcak ve samimi trattoria restoranlarındaki konsepti yorumlayan Un Po’, mönüsü, mottosu ve temsil ettiği değerler ile İstanbul’un mutfak birikimine katkı sağlamayı hedefliyor.

Un Po’nun kuruculuğunu Zülfikar Bekar’ın yanı sıra Londra’da University of the Arts London’da reklam eğitimi alıp Türkiye’ye dönen Cem Aktay üstleniyor.

Karaköy'ün En Yeni İtalyanı Un Po' Restoran Açıldı

Cem Aktay, Piero Bergese, Zülfikar Bekar

MUTFAK İTALYAN ŞEF PIERO BERGESE’YE EMANET

İtalyancada ‘biraz’ anlamına gelen Un Po’nun mönüsünde klasik İtalyan mevsim salataları ve sebze ağırlıklı mezeleri, pasta (makarna), pizza ve şarap lezzetlerinin yanında vegan ve vejeteryan seçenekler de var.

Eataly’nin İstanbul operasyonunun kurucu şefliğini yapmış olan Piero Bergese yönetiminde, İtalyanca bilen yardımcı şeflerin koordinasyonunda kurgulanan Un Po’, Karaköy Mumhane Caddesi üzerindeki samimi görünümüyle de dikkat çekiyor.

Karaköy'ün En Yeni İtalyanı Un Po' Restoran Açıldı

FELSEFENİN TEMELİNDE ‘HERKESE BİRAZ’ VAR

Un Po’ tarafından belirlenen ‘herkese biraz’ felsefesinin temelinde tüm dünyada yükselen çevresel hassasiyetler, biyolojik denge, insan sağlığı ve israf gibi sorunlara dikkat çekiliyor.

Karaköy'ün En Yeni İtalyanı Un Po' Restoran Açıldı

Buradan hareketle Un Po’ mevsimindeki yemek ürünleri ile mönüsünü güncel tutarken, bu ürünleri kendi belirlediği standartlara uygunluğunu bizzat denetlediği yakın ve lokal tedarikçilerden sağlıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ