DOLAR
9,5375
EURO
11,0949
ALTIN
549,76
BIST
1.509
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
18°C
İstanbul
18°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
15°C
Cuma Çok Bulutlu
16°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
17°C
Pazar Çok Bulutlu
19°C

KAMU-BİB’21 Yerli ve Milli Teknolojileri Zirvesi Başlıyor

KAMU-BİB’21’DE, YERLİ VE MİLLİ TEKNOLOJİLERLE “SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA” MASAYA YATIRILACAK

KAMU-BİB’21 Yerli ve Milli Teknolojileri Zirvesi Başlıyor
10.04.2019 10:22
0
A+
A-

Türkiye’nin en önemli “Kamu Bilişim Markası” olan TBD Kamu-BİB, yerli ve milli teknolojilerle sürdürülebilir kalkınmayı masaya yatıracak. Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) bu yıl 21’incisini düzenleyeceği “Kamu-BİB’21 Milli Teknolojiler Zirvesi”nde konusunda bilişim uzmanları sürdürülebilir kalkınmada yerli ve milli teknolojilerin yaratacağı fırsatları, teknoloji, insan, süreç ve güvenlik boyutuyla tartışılacak. Türkiye’nin en köklü kamu bilişim platformu olma özelliğini taşıyan Kamu-BİB Toplantısı ve Milli Teknolojiler Zirvesi 16 Nisan 2019 tarihinde BTK Ana Konferans Salonu’nda gerçekleşecek. Zirvede, TC. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ile Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ve TBD Genel Başkan Rahmi Aktepe’nin yanı sıra ulusal düzeyde önemli isimler yer alacak.

RAHMİ AKTEPE: “KAMU-BİB, KAMUDA KARAR ALICILARIN BULUŞMA NOKTASI OLMUŞTUR”

“TBD Kamu-BİB, 1999 yılından bu güne gerçekleştirdiği etkinliklerle kamu, üniversite ve özel sektör bilişim yöneticilerinin, kamuda politika belirleyici ve karar alıcıların ortak buluşma noktası olmuştur” diyen TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, ‘Dijital Türkiye’ hedefine ulaşmakta sürdürülebilir kalkınmada önceliklerinin sağlanmasının önemli olduğunu belirterek şu çağrıyı yaptı:

“Ekonomik gelişimin ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında, küresel rekabetçilik endeksinin arttırılmasında, özgün ve ileri teknolojilerin milli imkanlarla geliştirilmesi önemli yer tutuyor. Aynı zamanda, itici güç oluşturuyor. Yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi ve üretilmesine daha fazla kaynak harcanması, nitelikli insan gücünün arttırılması ve ürün odaklı AR-GE teşvik mekanizmalarının oluşturulması sürdürülebilir kalkınmamıza önemli kazanımlar sağlayacak. Diğer taraftan “Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Ekosistemi”nin ülkemizde geliştirilmesi ile yazılımcı sayı ve niteliğinin yükseltilmesi, dışa bağımlılığın azaltılması, yazılım alanında güçlü küresel oyuncuların oluşturulması ve yıkıcı teknolojilere yönelik etkin çözümler geliştirilmesi sağlanacak. Bu amaçla kamuda açık kaynak kodlu yazılımların kullanımının yaygınlaştırılmasını TBD olarak çok önemsiyoruz. Kamu-BİB’21: Milli Teknolojiler Zirvesi, mevcut sorunların gündeme getirilip çözüm önerilerinin geliştirileceği önemli bir platform olacak. Sürdürülebilir kalkınma için yerli ve milli teknolojiler ile destekli dijital dönüşüm şart.”

KAMU-BİB’21 Yerli ve Milli Teknolojileri Zirvesi Başlıyor

Yerli ve Milli Teknolojilerin Zirvesi Hakkında

Türkiye Bilişim Derneği’nin marka etkinliklerinden biri olarak her yıl düzenlenen ve bir Kamu Bilişim Markası olan TBD Kamu-BİB, 1999 yılından bu güne gerçekleştirdiği etkinliklerle kamu, üniversite ve özel sektör bilişim yöneticilerinin, kamuda politika belirleyici ve karar alıcıların ortak buluşma noktası olmuştur.

Ekonomik gelişimin ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında, küresel rekabetçilik endeksinin arttırılmasında özgün ve ileri teknolojilerin milli imkanlarla geliştirilmesi önemli yer tutmakta ve itici güç oluşturmaktadır. Yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi ve üretilmesine daha fazla kaynak ayrılması, nitelikli insan gücünün arttırılması ve ürün odaklı ARGE teşvik mekanizmalarının oluşturulması sürdürülebilir kalkınmada önemli kazanımlar sağlamaktadır.

1995 yılında bilişim politikalarının oluşmasına ve toplumun e-dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla kurulmuş olan Kamu-BİB Kamu Bilişim Merkezleri Yöneticileri Birliği’nin temel amacı çözüm üretmek ve yol göstermek suretiyle kamunun bilişim alanındaki etkinliğinin ve farkındalığının artırılmasıdır.

Kamu-BİB toplantıları sorunların tespiti, sorunları bizzat yaşayanların ortak akılla ortaya koydukları çözüm önerileri ile farklı bakış açılarının geliştirilmesiyle kamuda verimliliğe doğrudan katkı sağlaması yönüyle “Kamuda Verimlilik Toplantıları” olarak da bilinmektedir.

Bu sene 16 Nisan 2019 tarihinde, ANKARA BTK Ana Konferans Salonu’nda düzenlenecek olan KAMU BIB’21 Yerli ve Milli Teknolojiler Zirvesi’nde, konusunda uzman ve yetkin panelistlerce, sürdürülebilir kalkınmada yerli ve milli teknolojilerin yaratacağı fırsatlar teknoloji, insan, süreç ve güvenlik boyutuyla masaya yatırılacak, söz konusu fırsatların değerlendirilmesine ve/veya zorlukların giderilmesine yönelik öneriler tartışılacaktır.

Sizleri, deneyimleriniz ve vizyonunuzla ortak akıl oluşturmak üzere KAMU BIB’21 Yerli ve Milli Teknolojiler Zirvesi’ne katkı ve destek vermeye davet ediyoruz.

Detaylı bilgi https://www.kamu-bib.org.tr/kamubib-21/ adresinden alınabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.