Akıllı Gündem

“KAMU-BİB’21 Yerli ve Milli Teknolojileri Zirvesi” akilligundem.com’un Medya Sponsorluğunda Gerçekleştirildi

“KAMU-BİB’21 Yerli ve Milli Teknolojileri Zirvesi” akilligundem.com’un Medya Sponsorluğunda Gerçekleştirildi

MEDYA SPONSORLUĞUNU AKILLI GÜNDEM’İN ÜSTLENDİĞİ, KAMU-BİB’21 ZİRVESİNDE, YERLİ VE MİLLİ TEKNOLOJİLERLE “SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA” MASAYA YATIRILDI

Türkiye’nin en önemli “Kamu Bilişim Markası” olan TBD Kamu-BİB, yerli ve milli teknolojilerle sürdürülebilir kalkınmayı masaya yatırdı. Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) bu yıl 21’incisini düzenlediği “Kamu-BİB’21 Milli Teknolojiler Zirvesi”nde konusunda bilişim uzmanları sürdürülebilir kalkınmada yerli ve milli teknolojilerin yarattığı fırsatları, teknoloji, insan, süreç ve güvenlik boyutuyla tartıştı. Türkiye’nin en köklü kamu bilişim platformu olma özelliğini taşıyan Kamu-BİB Toplantısı ve Milli Teknolojiler Zirvesi, BTK Ana Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Zirvede, T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve TBD Genel Başkan Rahmi Aktepe’nin yanı sıra ulusal düzeyde önemli isimler yer aldı.

RAHMİ AKTEPE: “KAMU-BİB, KAMUDA KARAR ALICILARIN BULUŞMA NOKTASI OLMUŞTUR”

Açılış konuşmasında TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, “Bilgi, çağımızın altınıdır” diyerek şu değerlendirmelerde bulundu:
“Günümüzde, bilgi ekonomisi içerisinde yaşıyoruz. Bu sebeple veri çok değerli ve kıymetlidir.

Veriden değer yaratmak geleceği şekillendirmenin tek yolu. Veri madenciliği, veri sahipliği, bilgi platformları, veri borsası, kamu kurumları arasında veri paylaşımı ve sınır ötesi veri paylaşımı TBD olarak önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Biz, Yenilikçi ve Yıkıcı Teknolojilerin özgün olarak, milli kabiliyetlerle geliştirilmesini bir beka sorunu olarak görüyoruz. Bu bağlamda; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Milli Teknoloji hamlesini, BTK’nın 4.5 G ihalesindeki yüzde 45’lik yerlilik oranı şartını, Savunma Sanayi Başkanlığının Sanayi Katılım Oranı koşulunu çok önemsiyoruz. Yenilikçi ve Yıkıcı teknolojilerin milli imkanlar ile geliştirilirse; beyin göçü engellenir, dışa bağımlılık azalır. Sürdürülebilir bir kalkınmanın sağlanması için yerli ve milli teknolojiler ile destekli dijital dönüşüm şart.”

YERLİ VE MİLLİ ÇALIŞMA GRUBU İLE ÇÖZÜM GELİŞTİRİLİYOR

TBD öncülüğünde, dernek üyeleri, kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar ve sektör çalışanlarının katkıları ile “Yerli ve Milli Yazılım Çalışma Grubu” oluşturuldu. Çalışma grubundaki hedefler ise şu şekilde belirlendi:

Yerli ve milli tanımını yaparak tüm paydaşlarca kabul gören ortak bir taksonomi oluşturmak, yerli ve milli yazılım ekosisteminin gelişimini ve sürdürülebilirliğini sağlamak, yerli ve milli yazılımlarının sayısını arttırmak, yazılımların kamuda kullanımını yaygınlaştırılmak ve ihracatının arttırılması, küresel oyuncular yaratabilmek, katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin ithalatını azaltmak ve bu ürünlerin ihracatını arttırarak cari açığın kapatılmasına katkı sağlamak, nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesine ve beyin göçüne engel olmak.

Teşekkür plaketini, Akıllı Gündem adına Ankara Temsilcimiz Hünkar İnam teslim aldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ