Akıllı Gündem

Kadın İstihdamda Artış Yaşandı

Kadın İstihdamda Artış Yaşandı

TÜİK ‘basın Odası Haberi’nde yer alan bilgilere göre; son bir yılda istihdam artışı kadınlarda %5, erkeklerde ise %3 oldu. İstihdam oranı ise kadınlarda 0,9 puan artarak %28,9’a, erkeklerde 0,5 puan artarak %65,6’ya yükseldi.

Kadın istihdamı yükseköğretim ve meslek lisesi mezunlarında daha fazla arttı.

İstihdamdaki kadınların %47,6’sını lise altı eğitimliler, %28,3’ünü yükseköğretim mezunları, %8,4’ünü okur-yazar olmayanlar, %8,1’ini lise, %7,7’sini mesleki veya teknik lise mezunları oluşturdu.
Kadın istihdamındaki en önemli artış %7,7 ile yükseköğretim, %7,4 ile mesleki veya teknik lise mezunlarında oldu. Artışın en düşük olduğu eğitim düzeyleri ise %3,4 ile okur-yazar olmayanlar ve lise altı eğitimliler oldu.

Kadın istihdamı en çok hizmet sektöründe arttı

İstihdamdaki kadınların %56,1’i hizmet, %28,3’ü tarım, %14,6’sı sanayi, %0,9’u ise inşaat sektöründe yer aldı.
Sektörler itibarıyla en önemli artış %6,3 ile hizmet sektöründe gözlenirken bunu %3,6 ile tarım, %3,1 ile sanayi sektörü izledi. İnşaat sektöründe ise bir önceki yıla göre %1,2 oranında düşüş gerçekleşti.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ