Akıllı Gündem

Kaçakçılığa karışan istasyonlara af getiren madde torbaya girmedi

Daha önce torba tasarıda yer alan akaryakıt kaçakçılığa ilgili madde tasarı metninden çıkarıldı.

Kaçakçılığa karışan istasyonlara af getiren madde torbaya girmedi

Daha önce torba tasarıda yer alan akaryakıt kaçakçılığa ilgili madde tasarı metninden çıkarıldı.

Kaçakçılık soruşturması nedeniyle mühürlenen akaryakıt istasyonu mülk sahiplerine bir seferliğine af getiren ve Torba Kanun tasarısına eklenen geçici madde AK Parti ve HDP milletvekillerinin önergeleriyle geri çekildi. 

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeler sırasında iki AK Parti milletvekilinin önerisiyle Tasarı’ya eklenen madde, 2013 yılından önce kiraya verdikleri istasyonları, işleticinin kaçakçılık yaptığı gerekçesiyle mühürlenen istasyon sahiplerine bir seferliğine af getiriyordu. 

AK Parti ve HDP milletvekillerinin verdikleri önergeler ve gerekçeleri sırasıyla şöyle;

AK Parti Önergesi: Görüşülmekte olan 533 sıra sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısının çerçeve 65’inci maddesinin Tasarıdan çıkarılmasını ve diğer maddelerin buna göre teselsül ettirilmesini arz ve teklif ederiz.

Gerekçe: Görüşülmekte olan Tasarının çerçeve 65’inci maddesiyle 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununa eklenmesi öngörülen geçici maddenin Tasarıdan çıkarılarak mevcut uygulamanın devamı amaçlanmaktadır.

HDP Önergesi: Görüşülmekte olan 533 sıra sayılı Kanun Tasarısının 65’inci maddesinin tasarı metninden çıkarılmasını arz ve teklif ederiz.

Gerekçe: Yapılan düzenleme ile 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu’na geçici madde eklenmiştir. Ancak madde Komisyon aşamasında metne dâhil olmuştur. Dolayısıyla, üzerinde yeterince görüşme yapılmadan ve her şeyden önemlisi, ilgili ihtisas komisyonunda tartışılmadan kanunlaşmasını yasama faaliyetleri açısından sakıncalı buluyoruz. 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ