DOLAR
15,9068
EURO
17,0085
ALTIN
946,96
BIST
2.380,90
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
24°C
İstanbul
24°C
Açık
Salı Açık
26°C
Çarşamba Açık
26°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Parçalı Bulutlu
25°C

İzmirli restoran zincileri dünyaya açılıyor

Ek şubesini İzmir’de açan ve daha sonra Türkiye geneline yayılan şirketlerin sayısı son dönemde artıyor. Franchise vererek büyümeyi tercih eden bu şirketler rotalarım yurtdışına da çevirmiş durumda. Nijerya’dan Viyana’ya kadar geniş bir coğrafyada büyümeyi hedefleyen yedi İzmirli şirketin franchising koşullarım araştırdık. Bu yedi şirket önümüzdeki dönemde 205 franchise şube açmayı planlıyor.

İzmirli restoran zincileri dünyaya açılıyor
24.10.2017 00:43
A+
A-

Son zamanlarda İzmir’de doğan ve daha sonra Türkiye geneline yayılan şirketlerin sayısında gözle görülür bir artış yaşanıyor. En çok bilinen İzmirli markalardan biri olan Özsüt’ün yanı­na başka restoran zincileri de eklen­meye başladı. Kahveden pizzaya hatta tavuk restoranına kadar özellikle gıda ağırlıklı olarak faaliyet gösteren bu şir­ketler, sadece Türkiye’de değil yurtdışında da büyüme planları yapıyor.

Örneğin kahvenin kalbinin attığı Ni­jerya’da bir şube açmayı planlayan 1453 Osmanlı, ardından markasını Vi­yana’ya taşımayı hedefliyor. İzmir’in Pasaport semtinden çıkan ve bundan birkaç yıl öncesine kadar yabancıların domine ettiği pizza sektöründe bu ka­lıpları yıkarak bugün 95 şubelik büyük bir zincir haline dönüşen Pasaport Pizza bir başka örnek. İzmir’den çıkıp 61 şubelik bir zincire dönüşen ve Tür­kiye dışında 20 ülkede daha tescilli olan Coffeemania markası da bu ko­nuda örnek olarak verilebilir.

Franchise yöntemiyle büyüyen bu İzmirli şirketler girişimciler için de fır­sat yaratıyor. Bu nedenle biz de İz­mir’den çıkarak hızla büyüyen altı şir­ketin franchise şartlarını ve yeni yatı­rım planlarını sizler için araştırdık.

 

YURTDIŞINA AÇILIYOR

İzmirli bir şirket olan Özsüt’ün şu an 180 şubesi bulunuyor. 2018 sonuna kadar en az 30 yeni franchise şube daha açılması planlanıyor. Franchise giriş bedeli olarak 70 bin dolar almı­yor. Şirket, başta İstanbul, Ankara, İz­mir, Bursa ve Kocaeli olmak üzere bü­yük şehirlerdeki şube sayısını artır­mayı ve henüz şubelerin olmadığı illerde de yer alarak Anadolu’da büyü­meyi hedefliyor.

İzmir merkezli TowerLife Pera­kende Lokasyon ve Yatırım Danış­manlığı, 2011 yılında kuruldu. Şirke­tin 1453 Osmanlı adıyla bir kahve zin­ciri markası bulunuyor. Bu markaları için franchise verdiklerini söyleyen şirketin yönetim kurulu başkanı Ser­dar Deniz, cadde üzeri, yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgelerle AVM’lere öncelik tanıdıklarını belirti­yor. Şirketin şu anda 11 franchise şu­besi bulunuyor. Deniz, 2018 sonuna kadar 30 franchise şube daha açmayı planladıklarını söylüyor. Franchise gi­riş bedelinin 50 bin dolar olduğu bu iş modelinde rovalty bedeli olarak yüzde 5 ve ayrıca yüzde 2 de reklam bedeli alınıyor. İstanbul, Bursa, An­kara, Antalya ve Konya’da franchise verilmesi hedefleniyor. Deniz, “Yurt- dışında Nijerya’da ön protokol yapıl­dı. Yakın zamanda bu ülkede şubele­rimizi açacağız. Viyana ve Arap Yarımadası’ndaki ülkelerle de görüşme­lerimiz devam ediyor” diye konuşu­yor.

 

95 ŞUBEYE ULAŞTI

1998 yılında adını aldığı İzmir’in Pasaport semtinde kumlan Pasaport Pizza da franchising yoluyla büyüme­yi tercih eden firmalar arasında yer alı­yor. Şu anda 41 ilde 95 şubesiyle hiz­met veren ve büyük bir zincire dönü­şen Pasaport Pizza, Edirne’den Şır- nak’a kadar ülkenin hemen hemen her köşesine ulaşmış durumda.

Pasaport Pizza Genel Müdür Yar­dımcısı Barış Ağırtaş, 2018 yılının so­nuna kadar 20 şube açmayı planladık­larını söylüyor. Şubeler anahtar teslim yöntemiyle yapılıyor. Alınan bedelin içerisinde bulunan franchise bedeli ise 50 bin TL. Proje bedeli olarak ayrı­ca 10 bin TL alınıyor. Ağırtaş, bu ko­nuda şunları söylüyor: “Açılacak lo- kasyonlarda aylık en az 80 bin TL ciro hedefliyoruz. Firmamızın en büyük avantajı cirodan bir oran istememesi. Ciroların tamamı işletmeciye ait. Hiç­bir isim adı altında ciro veya kârdan bedel talep etmiyoruz. Günümüzde­ki rekabet ve kampanyalardan dolayı franchise şubelerimize yüzde 60 brüt kâr marjı sunuyoruz.”

 

GURBETÇİNİN GİRİŞİMİ

Coffeemania’nın kumcusu Yakup Dabak, 30 yıl önce Almanya’ya garson olarak gidip hem kahve hem de fark­lı birçok gıda üzerine hizmet veren mekanlarda çalıştı. 2004 yılında çocuklannı Türkiye’de büyütmek için İz­mir’e dönüp bir süre ulusal bir kahve zincirinin bayiliğini aldı. Ardından da 2009 yılında ortağı mimar Sevim Ok­tay ile güçlerini birleştirerek Coffee- mania’yı kurdu. Coffeemania bugün Türkiye’de 60 şubelik bir zincir haline geldi. Yurtdışındaki ilk iki şubesi Ma­lezya’da açılan markanın Suudi Ara­bistan, Azerbaycan ve KKTC’de de şu­beleri bulunuyor. Coffeemania mar­kası Türkiye dışında 20 ülkede daha tescilli.

Coffeemania’da franchise giriş be­deli olarak 45 bin dolar alınıyor. Şir­ket, önümüzdeki dönemde İstanbul, Ankara, Antalya, Eskişehir ve Bursa’da franchise vermeyi planlıyor.

 

18 ŞUBE AÇACAK

Kahve Deryası, 2009 yılında İzmir Bornova’da kurulmuş ve önce İz­mir’de sonra da Türkiye’nin başka şe­hirlerinde ve yurtdışında şubeler aç­mış olan bir marka. Cafe ve cafe-restoran konsepti dahilinde kahve çeşit­leri, çikolata, pasta, waffle ve dünya mutfağı ürünleri konseptiyle faaliyet gösteriyor. Bugün yurtiçinde Edir­ne’den Van’a kadar 30 farklı il merke­zinde 102 şubeyle hizmet veriyor. Yurtdışında ise Hollanda Zwolle’de, Azerbaycan Bakü’de, Suudi Arabistan Riyad’da, Lübnan Beyrut’ta ve KKTC Girne’de şubeleri bulunuyor.

Kahve Deryası, 2018 yılı sonuna kadar Suudi Arabistan’da beş, Lüb­nan’da üç ve Türkiye’de 10 olmak üzere 18 şube claha açmayı planlıyor. Böylece toplamda 125 şubeye ulaşa­cak. Şirket franchise bedeli olarak 30 bin dolar alıyor. Aylık ciro hedefi ise 100 bin TL olarak ifade ediliyor.

 

FRANCHISE VERMEYE BAŞLADI

Yine İzmirli bir marka olan Chitir Chicken yeni franchise vermeye baş­ladı. 2011 yılında fried chicken ekip­manları üretimiyle işe başladıklarını söyleyen şirketin satış ve pazarlama di­rektörü Ali Girgin, 2016 yılında ise res- toranlan devreye aldıklarını anlatıyor. Şu anda üç şubeyle faaliyet gösteren şirket, 2018 yılının sonuna kadar Tür­kiye’de 10, dünya genelinde ise 20 franchise şube açmayı planlıyor. İstan­bul, Ankara ve İzmir’e öncelik verdik­lerini ifade eden Girgin, ilk açılacak beş şube için franchise giriş bedeli al- mayacaklannı vurguluyor. Bir şubenin toplam yatırım maliyeti 350 bin ile 500 bin TL arasında bulunuyor. Yüzde 30 ile yüzde 35 arasında kâr marjı sunan şirket, royalty ücreti almıyor.

2014 yılında yurtdışı açılımına Saraybosna ile başlayan Gönül Kahvesi, önümüzdeki yıllarda yurtdışı büyü­mesine hız verecek. Şirketin hedefi, 2023 yılında dünyada en az 223 şube­ye ulaşmak. Hedef bölgeler ise Asya, Körfez ve Avrupa. Yine iç pazarda 2018 sonuna kadar 20 yeni şube he­defleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.