Akıllı Gündem

iTunes Hediye Kartı Dolandırıcılığına Dikkat!

Sevdiklerinize uygulamalar, müzikler ve çok daha fazlasını hediye etmenizi sağlayan iTunes Hediye Kartları dolandırıcıların hedefi haline geldi. İşte bu tehlikeden korunmanın yolları…

iTunes Hediye Kartı Dolandırıcılığına Dikkat!

Teknoloji devi Apple‘ın sunduğu bir hizmet olan iTunes Hediye Kartları ile sevdiklerinize uygulamalar, müzikler ve çok daha fazlasını hediye etmeniz mümkün. Farklı tasarımlarda ve değerlerde sunulan bu kartları hediye ettiğiniz kişiler App Store, iTunes Store veya Mac App Store’daki her şey için kullanabiliyorlar.

Ancak kötü haber şu ki oldukça faydalı bir hizmet olan Hediye Kartları da dolandırıcıların hedefi haline geldi. Apple Destek sayfasından yapılan açıklamaya göre insanlardan vergi, hastane faturası, kefalet parası, icra borcu ve elektrik/su/doğalgaz faturası gibi konular için telefon üzerinden ödeme yapmaları istenen bir dizi dolandırıcılık olayı meydana geldiği belirtildi.

Hediye Kartı dolandırıcılığında şu yöntem izleniyor: Kurban, en yakın mağazadan (süpermarket, elektronik mağazası vb.) iTunes Hediye Kartları satın alarak ödeme yapması için panik ve baskı yaratan bir çağrı alıyor. Kartlar satın alındıktan sonra kurbandan telefonda arayan kişiyle kartın arkasındaki 16 basamaklı kodu paylaşarak ödeme yapması isteniyor.

iTunes Hediye Kartlarının yalnızca iTunes Store, App Store, iBooks Store üzerinden veya Apple Music üyeliği için mal ve hizmet satın almak amacıyla kullanılabileceğini belirten Apple yetkilileri, birisi sizden bunun dışında bir ödeme yapmanızı istiyorsa muhtemelen bir dolandırıcılığın hedefinde olduğunuzu söylüyor.

Dolandırıcılığın kurbanı olmaktan kaçınmak için ipuçları

  • iTunes Store, App Store, iBooks Store veya Apple Music üyeliğinden bir ürün satın ALMIYORSANIZ iTunes Hediye Kartları ile ödeme YAPMAYIN. iTunes Hediye Kartı ile ödeme yapmanız istenebilecek herhangi bir başka durum yoktur.
  • Kartın arkasındaki sayıları tanımadığınız bir kişiye kesinlikle vermeyin.
  • Olası dolandırıcılık durumlarını bölgenizdeki yetkili mercilere (polis, karakol) hemen bildirin.

Siz veya bir yakınınız hiç böyle bir dolandırıcılıkla karşı karşıya kaldınız mı? Yorumlarınız aracılığıyla paylaşabilir ve daha fazla insanın bilinçlenmesine faydalı olabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ