Akıllı Gündem

İtalyan mobilya devi Rapsel Türkiye’yi üs olarak kullanacak

İtalya’nın önemli mobilya markalarından Rapsel’i Türkiye’ye getiren Ayşen Uz, Türkiye’de yıl sonuna kadar altı mağazaya ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor. Türkiye’yi bir üs olarak kabul eden ve Düzce’ye 10 milyon TL yatırımla üretim tesisi kuran şirket, Türkiye üzerinden Dubai, İran, Gürcistan, Suudi Arabistan, KKTC ve Rusya’ya açılmayı planlıyor.

İtalyan mobilya devi Rapsel Türkiye’yi üs olarak kullanacak

Önümüzdeki birkaç yılda 6,5 milyonu kentsel dö­nüşümden olmak üzere 15 milyon yeni konut ya­pılması planlanıyor. Yeni projelerle birlikte bü­yüyen emlak sektörü mobilyadan beyaz eşyaya ev dekorasyonuna kadar pek çok sektörün ge­lişmesini sağlıyor. Sektördeki büyüme potansiyeli yerli yabancı markaların Türkiye pazarına yatırıma yönelme­sine neden oluyor. Bunlardan biri de İtalyan mo­bilya markası Rapsel oldu.

Rapsel, ürünleri halen New York Modern Sa­natlar, Chicago Mimarlık Sanat ve Milano Prada Müzesi gibi önde gelen müzelerde sanat ese­ri olarak sergilenen tasarımlarıyla ön plana çı­kan bir marka. İtalya’da 30 mağazası bulunan şir­ket, yurtdışına ilk adımını Türkiye’yle yaptı. Mar­kayı Türkiye pazarına girmeye ikna eden isim ise Ayşen Uz. Uzun yıllar farklı sektörlerde üst dü­zey yöneticilik yaptıktan sonra kendi işini kur­mak için harekete geçen Uz, yakından takip et­tiği bir marka olan Rapsel’i Türkiye’ye ge­tirmeye karar veriliyor, iki ortağıyla birlik­te Rapsel’in kurucusu Aldo Provini’yi Tür­kiye’ye yatırıma ikna ediyor. Böylece or­taklar Türkiye’de büyümek için Ash Interni isimli bir şirket kuruyor. Türkiye’deki ilk mağazasını geçtiğimiz yıl sonunda İstan­bul’da açan Rapsel, yıl sonuna kadar Tür­kiye’de altı mağazaya ulaşmayı hedefliyor. İs­tanbul Avrupa Yakası, Ankara, İzmir, Antalya, Ga­ziantep ve Kıbrıs’ta şirketin mağaza açacağı il­ler arasında yer alıyor.

 

10 milyon TL yatırım yapacak

Türkiye’nin üretim maliyetleri açısından avantajlı bir ülke olması markanın Türkiye’de ya­tırıma yönelmesini sağladı. Avrupa ülkelerinde rekabetçi fiyatlara sahip olmak için de Düzce’de üretim tesisi kuruluyor. 10 milyon TL yatırım ya­pılacak tesisin kapasitesinin kademeli olarak dev­reye girmesi planlanıyor. Şu anda yalnız butik bir kapasite ile hizmet vermeye başlayan tesis için ihracat pazarlarının aktif hale gelmesi ile birlikte ayda 500 yüksek nitelikli takım üretimi­ne el verecek şekilde yatırımı yapılıyor.

Dünya mobilya sektöründe üretimin reka­betçi maliyet arayışı nedeniyle Romanya, Bul­garistan, Çin, Hindistan gibi ülkelere kaydığına dikkat çeken Rapsel’in kurucusu Aldo Provini şun­ları söylüyor: “Biz ise Türkiye’yi tercih ettik çün­kü hem stratejik konumu hem de nitelikli ve ye­tişmiş iş gücünden dolayı daha büyük fırsatlar gördük. Bu kapsamda Düzce’de bir üretim tesi­si kiralayarak, tesis kurulum çalışmalarına baş­ladık. Bu tesisi önümüzdeki yıllarda ihracat bağ­lantılarımızın artmasıyla birlikte büyütmeyi planlıyoruz. Burada İtalyan teknolojisi ve kalite standartları ile kuracağımız tesiste üreteceğimiz maliyet açısından avantajlı ürünlerle Avrupa pa­zarında da daha rahat rekabet edebileceğimizi düşünüyoruz.”

 

Yurtdışına açılacak

Avrupa ülkelerinde ev mobilyası konusun­da tekil tasarım, iç dekorasyon objesi yaklaşı­mının talep gördüğünü anlatan Uz, “Türkiye, Or­ta Doğu, Arap Ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve Rusya’da ise daha çok takım mantığı talep gö­rüyor. Bu kapsamda Rapsel, ev mobilyası ko­nusunda iş stratejisini değiştirerek tekil tasarım ev objesi satmak yerine komple ambiyans su­numu mantığı ile koleksiyon tasarlamaya baş­ladı. Bu doğrultuda hazırlanan ilk mobilya ko­leksiyonumuzu 2018 Salone Del Mobile de ser­gileyeceğiz” diyor.

Rapsel’in planları Türkiye ile sınırlı değil. Markanın Türkiye üzerinden Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler ve Rusya’ya açılması planlanıyor. 2018’de yurtdışında franchise olarak Dubai, Iran, Gürcistan, Suudi Arabistan, KKTC ve Rusya’da magaza açacaklarını söyleyen üz, “Ev mobilyasın­da takım mantığının sunulacağı iki yurtdışı ma­ğazasının ise sanat ve tasarım alanında dünya­daki en önemli şehirler olan Milano ve Chicago’da 2018 yılı içerisinde açılması planlanıyor. Bu ya­tırımları kendimiz yapacağız” diyor.

 

Yeni yatırım bütçesi

Bu yıl Türkiye’de 10 milyon TL’lik bir yatı­rım yapmayı planladıklarını belirten Uz, “Rapsel dünyanın en büyük tasarım markasına tam 40 yıldır yaptığı büyük yatırımlarla sahip oldu. Bu kapsamda yatırım bütçemizde en büyük kalemi Rapsel’i Rapsel yapan tasarım oluşturuyor. Bu­nun dışında yeni mağazalar, personel ve altya­pı gibi kalemlerle yıl sonuna kadar toplam yatı­rımımız 10 milyon TL’ye ulaşmış olacak” diye ko­nuşuyor. Şirket Türkiye üzerinden Doğu’ya açıl­ma planları doğrultusunda şimdiden ihracat bağ­lantıları da kurmaya başladı. Azerbaycan, Gür­cistan, Lübnan ve Dubai’deki firmalarla görüş­meler yapan şirket, bu yıl sonuna kadar 3 mil­yon TL’lik ihracat hedefliyor. 22-25 Mayıs tarih­lerinde Dubai’de yapılacak olan ve dünyanın en önemli mobilya ve dekorasyon fuarları arasın­da yer alan INDEX Fuarı’na da katılacaklarını söy­leyen üz, “Bu fuarın Doğu’ya açılma planımız kap­samında önemli bağlantılar kuracağımız bir fu­ar olacağına inanıyoruz. Bu kapsamda 2018 yı­lı ihracatta atılım yılımız olacak” diye konuşuyor.

Ayşegül Sakarya Pehlivan / Ekonomist

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ