Akıllı Gündem

İtalyan aileler sığınmacıları evlerinde konuk ediyor

İtalya’da yeni bir sığınmacı projesi hayata geçirildi. Yeni projeye göre İtalyan aileleri, 6 ay boyunca bir sığınmacıyı evlerinde konuk edecekler. Projeyle sığınmacıların İtalyan halkıyla kaynaşmasının kolaylaştırılması hedefleniyor.

İtalyan aileler sığınmacıları evlerinde konuk ediyor

Kasım 2015’te başlayan proje, İtalyan halkıyla ülkeye kaçak yollarla gelen sığınmacıları bütünleştirmeyi amaçlıyor. Böylece ülkelerindeki açlıktan ve savaştan kaçan sığınmacılar toplum tarafından dışlanmıyor. Projeye göre sığınmacı olarak ülkeye giden sığınmacılar 6 ay ile 12 ay bir İtalyan ailenin yanında konaklıyor. Sığınmacı kabul eden ailelere sembolik olarak 100 euro veriliyor. Bu bedelin bir sığınmacının kampta konaklamasından daha ekonomik olduğuna dikkat çekiliyor. Yetkililer programı tamamlayan aile ve sığınmacıların, hayat boyu yakın arkadaş olarak kaldıklarını belirtiyor.

Ülkenin kuzey batısındaki Biella kentinde, 70 ailenin katıldığı etkinliği bir sivil toplum kuruluşu düzenledi. Bu ailelerde bir tanesi olan Messini ailesinin konuğu 21 yaşındaki Bangladeşli Rubel Ahmet oldu. Ahmet İtalyancayı ailenin kızlarından öğrendi.

28 yaşındaki Malili sığınmacı Sisocco ise ailelerin misafir ettiği diğer bir sığınmacı. Rubel ve Sisocco şimdi İtalya’da iş sahibi de oldular. Sisocco elektrikçi olurken, Rubel ise metal işiyle uğraşıyor. İki sığınmacı da ülkelerine döndüklerinde İtalya’da öğrendikleri işlerini devam ettireceklerini söylüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ