Akıllı Gündem

İşte Yamaha’nın kendi başına motor kullanabilen robotu Motobot

İşte Yamaha’nın kendi başına motor kullanabilen robotu Motobot

Yamaha’nın mühendisleri, insan yardımı olmaksızın tek başına motor sürebilen bir robot üzerinde çalışıyorlar.
Yamaha Motobot bir motorun sürücüsü olarak gaz pedalını, fren kolunu, pedalı, debriyajı, vitesi kontrol ediyor ve motoru sağa sola yönlendirebiliyor olacak. Motobot tamamen bağımsız olacak ve çok hızlıyken bile karmaşık hareketleri kontrol edecek.
Tabi ki bu bahsettiklerimiz amaç olma yolunda ilerleyen hayaller. Motobot şu anda bahsettiğimiz kadar etkileyici değil; çünkü hala insan yardımı olmadan motora binemiyor ve motoru harekete geçiremiyor. Ancak sonunda amaca ulaşıldığında saatte 200 km hızla motoru sürebiliyor olacak.

Yüksek doğruluk payı

Yamaha’nın bunu başarabilmesi için bazı karmaşık sistemlere ihtiyacı var. Bir mühendislik dergisinde yazan Jamie Wisniewski’ye göre yüksek hızda karışık hareketleri kontrol etmek hiç de kolay değil ve bunu kontrol etmek için yüksek doğruluk payını sağlayacak kontrol sistemleri gereklidir.
Motobot’un çekilen videosunda yıldız motorcu Valentino Rossi’ye meydan okuyan robot şunları söylüyor: “ BenMotobot. Seni yenmek için yaratıldım. Her gün becerilerimi artırıyorum; ancak hala 5 yaşındaki bir çocuğu bile yenebileceğimi düşünmüyorum. Senin hakkında her şeyi öğrenebilirsem belki o zaman seni yakalayabilirim.”

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ