Akıllı Gündem

İşte Samsung’un yeni kişisel asistanı Bixby

İşte Samsung’un yeni kişisel asistanı Bixby

Bugün Samsung için oldukça heyecan verici bir gün oldu. Çünkü dev şirket yeni amiral gemisi modelleri Galaxy S8 ve S8 Plus‘ı Türkiye’nin de aralarında yer aldığı pek çok ülkede düzenlediği etkinliklerle teknoloji severlere duyurdu. Sahip olduğu bir çok yenilik ve eşsiz özelliklerle göz dolduran akıllı telefonların en dikkat çekici özelliklerinden biriyse kullanıcılarına sundukları yeni kişisel asistan Bixby oldu. Peki Bixby nedir gelin hep birlikte yakından inceleyelim.

Öncelikle şunu belirtmeden geçmeyelim, Galaxy S8 sol tarafında yer alan ve Bixby’a özel olarak tahsis edilmiş fiziksel tuş ile birlikte bu özelliği üzerinde barındıran ilk akıllı telefon olma özelliğine sahip oldu. Bu da Bixby’ı rakiplerine göre daha görülebilir ve daha kolay erişilebilir hale getirdi.

Kullanımı oldukça basit

Bixby’ı kullanmak için bu fiziksel tuşa basmanız veya akıllı telefonunuza ‘Bixby’ diye seslenmeniz yeterli olacaktır. Kişisel asistanı ilk defa açtığınızda Samsung hesabınızla eşleştirdikten sonra bu müthiş deneyimi yaşamaya hazırsınız demektir.

En çarpıcı özellikleri

Bixby‘ın en önemli özelliklerinden biri diğer asistanlar gibi sınırlı bir kelime hazinesine dayanmıyor olması. Eğer kullanıcı yeterli bilgiyi sağlamazsa Bixby hemen ardından yönelttiği sorularla kullanıcıyı sorguluyor. Ayrıca bunu sağlamak içi kullanıcının özel bir sesli komut kullanmasına da gerek kalmıyor.

Samsung’un yeni kişisel asistanının bir diğer özelliği ise obje tanıma. Bixby istediğiniz herhangi bir görüntüdeki herhangi bir objeye odaklanarak onun hakkındaki tüm bilgileri önünüze seriyor. Ayrıca çevirisini yapmak istediğiniz herhangi bir metni kamera ile odaklayarak anında çevirebiliyor.

Günümüzdeki tüm kişisel asistanlarda bulunan özellik Bixby’da da mevcut. Tabii ki hatırlatma özelliğinden bahsediyoruz. Gelişmiş hatırlatma fonksiyonlarına sahip olan Bixby, kullanıcılarına günlük rutinlerini ve lokasyon odaklı görev oluşturma imkanı sağlıyor. Ayrıca tüm bu kontroller tamamen sesle kontrol edilebiliyor.

Önceki modellere gelecek mi?

Maalesef burada sizlere kötü bir haberimiz var. Samsung Galaxy S8’den önceki modellere sahip olan Samsung kullanıcıları ne yazık ki Bixby’a sahip olamayacak. Bu kişisel asistan yalnızda S8 ve sonrasındaki jenerasyonda yer alacak.

Bixby Türkçe olacak mı?

Samsung’un etkinliği sırasında yapılan açıklamaya göre Bixby şimdilik İngilizce ve Korece dillerinde olacak. Türkçe’nin de dahil olduğu diğer diller için ise Ocak ayına doğru destek gelmesi bekleniyor.

Samsung’un yeni kişisel asistanı için sizlere aktaracaklarımız şimdilik bu kadar. Yeni gelişmeler için bizi takipte kalın.

Samsung Gear 360’a 4K video kayıt ve canlı yayın desteği

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ