Akıllı Gündem

İşte en iyi aksiyon kameraları ve aksesuarları

Günümüzün deyişiyle, “bir aksiyon içinde isek paylaşmadan yapamıyoruz. Hareketli anlarımızı en iyi kaydeden teknolojik araçlar ise aksiyon kameraları. Her koşulda sınırsız görüntü alma imkanı sağlayan bu kameraların en popülerlerini derledik…

İşte en iyi aksiyon kameraları ve aksesuarları

Uzayda yürürken, denize dalış yaparken, gökyüzünde yamaç paraşütü yaparken veya havuza atlarken çekilen fotoğraf ve video paylaşımları sosyal medyada her an karşımıza çıkıyor. Amatör ve profesyonel çekimlerin yapılıp paylaşıldığı, hızla yay­gınlaşan bu akım fotoğraf ile başladı, bir süre sonra video seçeneği ile bütünleşerek daha da yaygın bir hal aldı. Aksiyon ve ad­renalin tutkusunun yaşandığı anların ya­kalanıp paylaşıldığı bu akım birbiriyle ya­rışan, birbirinden ilginç fenomenleri orta­ya çıkardı. İlginç görüntüler, çarpıcı video­lar, fenomen isimler sosyal medyanın en çok takip edilenleri arasına girmeyi başar­dı.

Doğal olarak bu işin arkasında, çekim­lerin zorlu koşullarda yapılmasına imkan sağlayan kameralar var. Bunlara en genel ifadeyle “aksiyon kameraları” deniyor. Kamera üreticileri, trendin yükselişi ile be­raber, her yıl farklı özelliklere sahip ürün­lerini piyasaya sürüyor. Su geçirmeyen, toz­dan etkilenmeyen, sarsıntıda bozulma­ yan, küçük ve portatif makineler üretiyor­lar. Her bir model kullanıcının gereksinimlerine göre farklı özellikleriyle ön plana çı­kıyor. Artık aksiyon kameraları ekstrem spor tutkunlarının yanlarından ayırmadık­ları en önemli aksesuarlardan birisi.

 

KÜÇÜK BOYUTTA YÜKSEK KALİTE

Aksiyon kameralarının, en büyük avan­tajı, boyutlarının küçük olması sayesinde hemen her tür alanda ve koşulda rahatça kullanılabilmesi. Bu ürünlerin boyutunun

küçük olmasına bakmayın, kameraları son derece güçlü. Full HD çekim yapabi­len, 4K özelliği taşıyan, uzun süre video çe­kebilen, yükseltilebilir hafızalara sahip bu makineler, çeşitli aksesuar ve aparat­lar sayesinde rahat kullanım olanağı sağ­lıyor. Özel aparatları sayesinde kafada, kol­da, göğüste, yani vücudun hemen her ye­rine takılıp kullanılabiliyor.

Fiyatları 30ü TL ve 6.500 TL arasında değişen kameralar arasında her bütçeye uy­gun ürün bulmak mümkün. Para Dergisi olarak bu yılın öne çıkan modellerini in­celedik ve pazarın gelişimi hakkında bil­gi topladık…

 

SU ALTI TUTKUNLARI İÇİN

Sony, son yıllarda su geçirmeyen telefon, kamera ve aksesuarlarıyla adından söz et­tiren firmalardan biri. Ürün gamını gide­rek genişleten firma, ürün çeşitliliği iye alı­cılara birçok seçenek sunuyor. Xperia Z serisi ile su altında çekim yapabilen telefon­ları piyasaya sürerek, video ve fotoğraf al­gısını değiştiren Sony, 4K çekim yapabil­me özelliğine sahip video kamerala­rı ile kullanıcılara kaliteli görün­tüler sunuyor. Outdoor sporları için suya, toza ve darbelere dayanıklı pek çok ürünü olan firmanın, en çok satan video kame­raları HDRAS50 ve FDRX3000R modelleri. Özel­likle HDRAS50 modeli, amatör kullanıcılara rahat bir deneyim sağla­ması ve fiyat perfor­mansı sebebiyle çok tercih ediliyor.

Piyasadaki tüm Sony Action Cam modelleri standart olarak su al­tı muhafazasıyla birlikte satılıyor. Böylece su altı sporlarında rahatlıkla kullanıla­biliyor. Yüksek ve düşük sıcaklıklara da­yanıklı yapısı sayesinde kullanıcılara önem­li avantajlar sağ­lıyor. Sony Tür­kiye Dijital Gö­rüntüleme Grup Ürün Müdürü Tolga Alptugay, ürünlerin daha geniş kitlelere ulaşması için ge­rekli etkinliklere katıldıklarını ve bunun yanı sıra başarılı sporcularla işbir­liği yaparak bilinirliği arttırmayı hedefle­diklerini belirtiyor. 2016 yılında firma olarak verimli bir yıl geçiren Sony’nin 2017 yılından beklentisi ise pazardaki he­defini korumak.

 

“BİR KAMERAYA İKİ AKSESUAR”

Türkiye’nin en büyük online alışveriş si­telerinden birisi olan Hepsiburada.com’un 2017’de en çok sattığı aksiyon kamera markaları GoPro ve Sjcam. Türkiye’de bu kameraların en çok tatil bölgelerinde ve adrenalin sporlarında kullanıldığı­nı söyleyen, firmanın Outdoor Ka­tegori Direktö­rü Oray Durmazoğlu, 2017’de ak­siyon kamera sipari­şi veren ilk beş şehrin İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa olduğunu belirtiyor. Kamera satışlarında­ki artışla bera­ber, aksesuar ve ekipman pazarı­nın da paralel olarak yükseldi­ğini söyleyen Durmazoğlu bu durumu şu söz­lerle özetliyor: “Şu anda bir kameraya iki ak­sesuar alımı şeklinde bir oran söz konusu. Yurtdışında bu oran bir kameraya üç ak­sesuar şeklinde. Geçmiş yıllardaki gelişi­me bakarak yakın zamanda aksesuar satış­larının artacağını öngörüyoruz.”

Firmanın 2016 yılındaki toplam satışının yüzde 10’unu outdoor kategorisi oluştur­muş. 2017 sonunda bu rakamın yüzde 15 olması bekleniyor. Durmazoğlu firmanın hedeflerini ve piyasaya yönelik beklentile­rini ise şu sözlerle anlatıyor: “Her yaştan müşterinin aksiyon kameralarına olan il­gisinin artmasıyla ciro katlanarak büyüyor. Yeni markalar, yeni fiyat aralıklarındaki ürünler ve bunları destekleyen aksesuar­lar, ciro artışına katkı sağlıyor. 2017 yılının ilk yarısındaki satışlarımız, 2016 yılındaki rakamlardan yüzde 80 oranında daha yüksek. Bunun yılsonuna doğru daha da artmasını bekliyoruz.”

 

“PAZAR HAREKETLENECEK”

E-ticaret platformu n11.com da, elektro­nik kategorisi içinde sunduğu aksiyon ka­meraları ile alıcılara birçok marka sunu­yor. “Ürünün pazarda yakaladığı yüksek satış trendini biz de platformumuzun satışlarında gözlemliyoruz” diyen n11.com Satış Genel Müdür Yardımcısı Örpen Koçak, yılda yaklaşık 10 bin adet aksiyon kamerası sattıklarının altını çiziyor. Kame­ralarda 2016 yılına göre yüzde 80 artış olduğunu vurgulayan Koçak, pazar hak­kında şunları söylüyor:

“2018 yılında bu artışın yüzde 100-120’lere va­racağını düşünü­yoruz. Satış ra­kamlarımızdan da görüldüğü üzere sektör yıl­dan yıla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Büyüme ile ge­len rekabetle beraber, pastadan pay almak isteyen teknoloji firmaları kendilerini ge­liştiriyor. Bu çeşitlilik sayesinde, aksiyon kameraları artık sadece ekstrem spor tut­kunları tarafından değil, günlük hayatın­da kendini çekmek isteyen gençler tarafın­dan da kullanılmaya başlandı.”

 

“REKABET ÇEŞİTLENECEK”

Hem perakende hem de online satış ka­nalıyla elektronik ürünleri alıcılarla buluş­turan Media Markt’ın aksiyon kamerala­rı kategorisinde en çok sattığı marka GoPro’nun Hero5 Black modeli. Su altı ve 360 kameralarında da taleplerin yüksek ol­duğunu belirten MediaMarkt Satın Alma­dan Sorumlu CPO’su Faruk Kocabaş, sektör hakkmdaki dü­şüncelerini şu sözlerle anlatı­yor:

“Ürünler ya­zılım ve animas­yonla birleştiğin­de kullanım alanlarının genişleyeceğini, marka çeşitli­liğinin de artacağını söyleyebiliriz. Sosyal medyada kullanımın popülerleşmesi, ya­kın zamanda bu pazarın daha da canlana­cağının bir göstergesi. Bu işin bir standart halini almasını ve daha profesyonel işlerin çıkmasını sağlayacak adım, farklı kamera üreticilerinin de pazara dâhil olarak reka­beti çeşitlendirmesi olacak. Bunun sonu­cunda ise, 360 derece kamera sistemleri önümüzdeki yıllarda gelişimlerini sürdürerek karşımıza farklı ürünler sunacak.” Media Markt, 2016 yılında aksiyon ka­mera satışlarında yüzde 10’luk bir paya sa­hip olurken, bu rakam 2017’nin ilk altı ayında yüzde 17’ye ulaştı.

 

SAMSUNG Yeni Gear 360

Sınırları kaldırıyor

Gear 360 hafif ve kompakt tasarımıyla teknoloji severler için video üretimi ve pay­laşımında sınırları kaldırma iddiasında. 4K video ve 360 derece içerik yaratılabilen mo­del, kullanıcılarına canlı yayın yapma ve uyumlu cihazlar­la içeriği düzenleme im­kanı da sunuyor. Akıllı telefon veya bilgisayar ile senkronize edildiğin­de, yüksek kaliteli canlı ya­yınla veya doğrudan yükle­yerek Facebook, YouTube veya Samsung VR gibi plat­formlarda paylaşım sağlı­yor.

 

ÖZELLİKLERİ:

Kamera: İki adet Cmos 8.4 megapiksel balıkgözü kamera Video: Mp4 (H.265) / Dual lens: 4096×2048 (24fps)

Hafıza: microSD kart [256 GB’a kadar)

Ağırlık: 130g

Pil: 1.160mAh Li-ion

Fiyatı: 759 TL

 

SONY HDRAS50B Action Cam

Düşük ışıkta yüksek performans

Sony’nin HDRAS50B modeli, arayüzü sayesinde kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlıyor. Düşük ışıkta bile yüksek performans sunan ürün, aktiviteler sıra­sında olu­şan küçük titreşimleri yok ederek kaliteli görün­tüler almanı­za yardımcı oluyor. CMOS sensörü saye­sinde gün doğumundan gün batımma ka­dar açık havada etkileyici videolar çekip, doğal görüntüler elde edebiliyorsunuz.

ÖZELLİKLERİ:

Kamera: 1/2.3 tipi (7.77 mm)

Boyut: 24.2 x 47.0 x 83.0 mm

Objektif: Zeiss Tessar

Ağırlık: 83 gr Pil: NP-BX1

Fiyatı: 849 TL

 

 

GOPRO HER05 Black

Kılıfa ve koruyucuya ihtiyaç yok

Hero5 Black, dokunmatik ekranı, sesli komut özelliği, su geçirmez gövdesi, tek tuşla kontrol özelliği ile kullanımı kolay bir ürün. Titreşimsiz vi­deo çekimi, net ses kaydı ve profesyonel kalitede fo­toğraf çeki­mi özellikleri ile alıcıların tercihleri arasında olan Hero5 Black, GoPro üyeliği ile içeriklerinizi di­rekt buluta aktararak mobil cihazınızdan dilediğiniz an ulaşılabilir bir ürün. Ürün herhangi bir kılıfa veya koruyucuya ihtiyaç duymadan su altında 10 metreye kadar kul­lanılabiliyor.

GOPRO HERO Session

Kullanımı çok kolay

GoPro kameralar arasında en giyilebi­lir ve bağlanabilir özellikli aksiyon kame­rası olan Hero Session, kompakt tasarımıy­la tüm ekstrem spor­lar için ideal. Baş­langıç seviyesin­deki GoPro kul­lanıcıları ya da ikinci kamera olarak tercih edi- len ürün, su geçirmez ve tek tuşla kontrol özelli­ği ile kullanım kolaylığı sağlıyor

ÖZELLİKLERİ:

Kamera: 8 mp / saniyede 10 kare seri çekim / zaman aralıklı çekim Video: 1440p60

Hafıza: MicroSD

Pil: Lithium-ion (İki saate yakın kayıt imkanı]

Fiyatı: 999 TL

 

SJCAM Sj4000 Wifí

Uygun fiyata yüksek kalite

SJ4000 Wifi, kutu içeriğinde bulunan su geçirmez apa­ratı ile su al­tında 30 metreye ka­dar kullanılabiliyor. Android ve iOS ile uyumlu çalı­şan ürün, time lapse özelliği saye­sinde kullanıcılardan tam not alırken, çekim kalitesi ve fiyatı ile en çok tercih edilen modeller arasında bu­lunuyor.

ÖZELLİKLERİ:

Kamera: 12 megapiksel CMOS görüntü sensörü

Video: 1920*1080 – 30fps video çözünürlüğü

Görüntü: JPG resim ve MOV video formatı / 170° HD geniş açı lens

Hafıza: microSD /32GB

Ağırlık: 74 gr

Pil: 900mAh batarya

Fiyatı: 299 TL

 

TORQUE Liquid Image Torque 369blk Off-Road Gözlük

Gördüğünüzü kaydedin

Torque tablet ve akıllı telefonlardan can­lı yayın yapabilen full HD video kamera­lı bir gözlük. Android ve iOS akıllı telefo­nunuzdan kameranıza bağlayıp, canlı gö­rüntü izleyip videolarınızı düzenleyebiliyorsunuz. ATV, UTV, jet-ski, ya da dağ bisik­letlerine binenler en iyi görüş açısını bu gözlük ile yakalayabiliyor.

Kamera: 12mp fotoğraf modu

Video: HD 1080p 30 fps video modu / hd

720p 60 fps video modu

Hafıza: microSDHC/8GB hafıza kartı

Pil: Lithium-ion batarya

Fiyatı: 1.699 TL

 

GOPRO Karma Drone

Havadan çekim artık zor değil

Son dönemin en popüler teknoloji ürün­lerinden biri olan drone’lar, fotoğraf ve vi­deo tutkunlarının gözdesi. Karma Drone, havadan mükemmel görüntüler elde etme­nizi sağlıyor. Kumandası ve kumandaya en­tegre edilmiş dokunmatik ekranı sayesin­de uçurması oldukça keyifli olan ürün ha­fif taşıma çantasıyla kullanıcıya sunuluyor.

Fiyatı: Kamerasız 4.999 TL – Hero5 Black kameralı 6.499 TL.

 

Aksesuar olmadan olmaz

Aksiyon kameraları çeşitlenirken, aksesuarlar da bu gelişime eşlik etti. Hatta bu kategorinin gelişimi kameralardan bile daha yenilikçi oldu. Daha kaliteli görüntüler elde etmek için vücudun her noktasında kullanılan ve ürünü koruyan aksesuarlar neredeyse bir zorunluluk olarak kabul ediliyor. En çok tercih edilen aksesuarlardan bazıları şunlar…

SONY WS623

Denizde müzik keyfi Sony’nin gelişmiş teknoloji ve tasarımla sunduğu ürünlerden en yenisi. Kablosuz, hafif ve suya dayanıklı tasarımıyla sınırsız müzik keyfi yaşatan Sony Walkman WS623, denizde, havuzda, açık havada, plajda veya spor salonunda rahatça kullanılabiliyor.

Fiyat: 449 TL

 

BİLKOM Celly su geçirmez telefon kılıfları

Su altından fotoğraf paylaşın

İtalyan mobil aksesuar markası Celly’nin renkli su geçirmez kılıfları, kum, krem ve sudan korumak için ideal bir tercih. Telefonların dokunmatik ekran özelliğini kullanmaya olanak sağlayan Celly, su geçirmez özelliğiyle dalmaya da uygun. Akıllı telefonların dokunmatik özelliklerinin su altında da aktif olmasını sağlayan özel yapısı sayesinde, su altında istediğiniz fotoğraf ve videoları çekebiliyorsunuz. Hatta bunları su altından bile paylaşabiliyorsunuz.

Fiyatı: 29.90 TL

 

GOPRO Karma grip

Üstün kalitede video çekin

İster yürürken ve bisiklet kullanırken, isterseniz de parkta çocuklarınızla oynarken, profesyonel sinema kalitesinde videolar çekmeniz mümkün. Karma Grip ile sadece GoPro’nun çekebileceği açılardan elinizle ya da vücuda sabitleyerek kullanabiliyorsunuz.

Fiyatı: 1.999 TL

 

GOPRO Göğüs askısı

Göğüs hizasından Göğsünüze yerleştirilen kamera ile kolayca video ve fotoğraf çekimi yapabiliyorsunuz. Göğüs askısı, kayak, dağ bisikleti, motokros, kürek sporları ve kask hizasının altından görüntü yakalamak isteyeceğiniz faaliyetler için ideal. Fiyat: 160 TL

 

KingMa Kafa bandı

Tüm kameralara uygun

Bağlantı noktası sayesinde birçok aksiyon kamerası ile birlikte kullanabileceğiniz kafa bandı; su altı faaliyetleri, rafting ve outdoor etkinliklerinde kullanılıyor. Uzatma tokası sayesinde bandı dilediğiniz gibi ayarlayıp, kask üzerinden kullanabiliyorsunuz. Elastik kumaş ile üretilen şeritler silikon kaplamalar sayesinde kaydırmaz özelliğe sahip. Su geçirmez kılıfa sahip olan diğer aksiyon kameraları ile birlikte de kullanılabiliyor.

Fiyatı: 16.90 TL

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT / PARA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ