Akıllı Gündem

İşte dünyanın en hızlı elektrikli otomobili: Tomahawk

Dünyanın en hızlı elektrikli otomobili Tomahawk için hazırlıklar başladı. Kanada merkezli Dubuc Motors, aracın seri üretimine başlıyor.

İşte dünyanın en hızlı elektrikli otomobili: Tomahawk

Elektrikli otomobil sektöründe rekabet giderek artıyor. Sektörde, hemen hemen bütün otomobil ve önde gelen teknoloji şirketleri boy gösteriyor. Şirketler, geliştirdikleri elektrikli otomobilleri birer birer görücüye çıkarıyorlar. Tasarım, menzil ve hız olarak dikkat çeken modeller, büyük ilgi görüyor. Kanada merkezli Dubuc Motors‘ta sektörde boy gösteren firmaların arasında yer alıyor. Şirket bundan tam 3 yıl önce Tomahawk isimli elektrikli otomobilini görücüye çıkarmıştı. Tomahawk, dünyanın en hızlı elektrikli otomobili ünvanı ile dikkat çekmeyi başardı.  Şirket yetkililerin yaptığı açıklamaya göre araç, yarış modunda 0’dan 100’e iki saniyede, sokak modunda ise dört saniyede çıkıyor. Dubuc Motors, aradan geçen 3 yıllık sürede Tomahawk’ı seri üretmek için gerekli 25 milyon dolarlık kaynağı toplamayı başardılar.

Log’da yer alan habere göre araçta dört tekerlekten çekiş altyapısı ve dört elektrik motoru görev yapacak. Araç, hafif alaşım karbon fiber şasi ve gövdeden bir araya getirilecek. Tüm sistemiyle toplamda 800 beygir güç ve 1.355 Nm tork değerlerine sahip olacağı açıklanan aracın yarış modundaki 0-100 değeri iki saniye sokak modundaki değeriyse dört saniye olarak dikkat çekiyor. Menzil değeri de performansı kadar etkileyici olan Tomahawk’ın vadettiği 595 kilometre bunun en net örneği.

Ağırlık dağılımı yüzde 50 önde yüzde 50 arkada olacak şekilde açıklanan araçta 360 derece kamera, ön ve arka bagaj bölmesi, aktif güvenlik teknolojileri, çarpışma uyarısı ve otonom acil frenleme gibi elektrik destek üniteleri de öne çıkan parçalar arasında. Seri üretimde 2+2 kişilik olacağı açıklanan Tomahawk’ın seri üretim versiyonunu en geç önümüzdeki yıl içerisinde görmeyi bekliyoruz.

Kaynak: Log

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ