Akıllı Gündem

İstanbul’da markalı konut fiyatları düşen 6 bölge

TSKB’nin raporuna göre İstanbul’daki markalı konut projelerinde fiyatlar son 6 ayda birçok bölgede düşme eğiliminde.

İstanbul’da markalı konut fiyatları düşen 6 bölge

TSKB’nin raporuna göre İstanbul’daki markalı konut projelerinde fiyatlar son 6 ayda birçok bölgede düşme eğiliminde.

İstanbul’da üretilen markalı konut projelerinde fiyatlar, son altı ayda birçok bölgede düşme eğilimine girdi. Söz konusu dönemde en büyük düşüş yüzde 3,8 ile Fikirtepe’de gözlenirken; Kartal-Maltepe, İstinye-Tarabya, Kadıköy-Göztepe, Seyrantepe-Maslak, Ataköy-Zeytinburnu sahil aksında yer alan projelerin fiyatlarındaki gerileme de dikkat çekti.

Fiyatlardaki düşüşte, yüksek konut kredi faiz oranları ve yatırım geri dönüş sürelerindeki uzamaya bağlı konut talebinde gözlenen yavaşlamanın yanı sıra, belli bölgelerde yoğunlaşan stok birikimlerinin etkili olduğu belirtiliyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından yayınlanan “Bir Bakışta Markalı Konut Piyasası” raporuna göre, İstanbul’da markalı konutlarda ortalama yıllık fiyat artışı yüzde 4,5 oldu. Bu oran Avrupa yakasında yüzde 4,7, Anadolu yakasında yüzde 4,2 olarak gerçekleşti. 

 

Ancak fiyatlar son altı fiyatlar birçok bölgede düşme eğilimine girdi. Söz konusu dönemde ortalama fiyat artışı Avrupa yakasında yüzde 1,5, Anadolu yakasında ise yüzde 0,1’e geriledi.

Yıllık bazda değeri en çok azalan bölge yüzde 4,8 ile İstinye-Tarabya; altı aylık süreçte değeri en çok azalan bölge ise yüzde 3,8 ile Fikirtepe oldu.

Değeri en çok artan bölge ise 6 aylık dönemde yüzde 5,4 ile Mahmutbey-GOP TEM aksı, yıllık bazda ise yüzde 9,8 artışla Sancaktepe-Sultanbeyli-Samandıra bölgesi oldu.

Fiyatlardaki altı aylık değişimine bakıldığında, en büyük değer düşüşleri yüzde 3.8 ile Fikirtepe’de gözlenirken; burayı yüzde 2,7 düşüşle Kartal-Maltepe, yüzde 2,5 düşüşle İstinye-Tarabya, yüzde 2,1 düşüşle Kadıköy-Bağdat Caddesi-Göztepe-Kozyatağı, yüzde 1,9 düşüşle Beykoz, yüzde 1,4 düşüşle Seyrantepe-Maslak, yüzde 0.5 düşüşle Ataköy-Zeytinburnu sahil aksı ve yüzde 0,2 düşüşle Tuzla-Pendik-Kurtköy hattı izledi. 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ