Akıllı Gündem

İstanbul’a çamur yağdı! Bir tek onlar sevindi…

İstanbul’a çamur yağdı! Bir tek onlar sevindi…

İstanbul’da gece saatlerinden itibaren toz taşınımı nedeniyle yağmurla birlikte çamur yağdı. Özellikle otomobillerin üzeri çamurla kaplandı. Sabah araçlarının çamurla kaplı olduğunu görenler araçlarını kendi imkanlarıyla temizlerken kimileri ise oto yıkamacılarının yolunu tuttu.

Aracının üzerini çamur kaplı olarak gören Suat Üstündağ soluğu oto yıkamacıda aldı. Üstündağ, “Sabah uyandığımda aracı çamur içinde gördüm. İnsanların temas etmesi halinde ne gibi bir zarar getirir bilemiyorum tabi “diye konuştu. Sabah erken saatlerden itibaren yoğunluk yaşandığını söyleyen bir oto yıkamacı ise “Çok müşteri geldi Allah’a şükürler olsun. Sabahtan beri 20-25 müşteri geldi” dedi.

İzmir’de de dünden bu yana etkili olan lodos, Kuzey Afrika’dan taşıdığı tozu kente bıraktı. Sabah işe gitmek için evlerinden çıkan İzmirliler, lodoslu havada araçlarının üzerini yoğun bir tozla kaplı olduğunu gördü. Vatandaşlar, araçlarının camlarını temizledikten sonra yola çıkarken esnaf da vitrinlerini silerek işe başladı. Kentte hava kalitesinde ve görüş mesafesinde azalma olduğu gözlemlendi. 

İZMİR’DE TOZ TAŞINMASI

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, daha çok Güneydoğu Anadolu  Bölgesi’nde yaşanan ve “toz taşınması” denilen hava hadisesinin bu sabah İzmir’de  de etkili olduğunu bildirdi.

Yetkililer, lodosun Kuzey Afrika topraklarından aldığı tozu  Türkiye’nin batı kıyılarına taşıdığını belirtti.

İzmir’de bugün ve yarın yağış da beklediklerini bildiren yetkililer,  havadaki toz ve rüzgar nedeniyle yağışların “çamur” şeklinde görülebileceğini  ifade etti.

METEOROLOJİ UYARMIŞTI

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı  Merkezi’nden yapılan açıklamada, Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımının Marmara’da etkili olmaya devam edeceğini belirtmişti.

KOMŞU ÇAMURA BULANDI

Kuzey Afrika’dan taşınan toz bulutlarından komşu ülke Yunanistan da nasibini aldı. Parthenon tapınağı, Sahra çölünün kumlarıyla buluştu.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ