Akıllı Gündem

İSPARK’tan kente değer katan projeler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kuruluşlarından İSPARK, yaptığı yatırımlarla İstanbul’un otopark sorununa farklı teknolojik çözümler getiriyor.

İSPARK’tan kente değer katan projeler

2005 yılında faaliyete başlayan İSPARK, 35 otoparkta 4 bin 500 kapasiteyle işe başlamıştı. Kurum bugün 606 otoparkta 95 bin araç kapasitesiyle her gün 150 bin sürücüye hizmet veriyor. 12 yılda sürekli kendini yenileyen kurum, İstanbul genelinde başta otopark sistemleri ve uygulamaları olmak üzere tekne park, cep otogarı, taksi yönetim merkezi ve durakları, akıllı bisiklet, heliport, otomatik ödeme noktaları ve teknolojik otopark sistemleri alanında başarılı çalışma ve projelere imza attı.

İSPARK son olarak İstanbulkart’ları da kendi sistemi ile entegre etti. Sürücüler otoparka girişte İstanbulkart’ı akıllı ödeme cihazlarına ve el terminallerine okutarak ödeme yapabiliyor. Kurumun kent genelinde bulunan tüm katlı, açık ve yol üstü otoparklarda artık İstanbulkart ile ödeme yapılabiliyor. Sürücülerin İstanbulkart yanında kredi kartı ile ve nakit olarak ödeme yapmalarını kolaylaştırmak amacıyla katlı ve açık otoparklara akıllı ödeme cihazları da konuldu.

İSPARK Genel Müdürü Nurettin Korkut, “Kredi kartı ve İstanbulkart ile otoparklarımızda ödeme almaya başladık. Sürücülerimize zaman kazandırmak hem de nakit ödeme zorunluluğunu ortadan kaldırmak istiyoruz” dedi. İSPARK, araç yoğunluğunun fazla olduğu otoparklarda Otomatik, Yarı Otomatik ve Dönmedolap teknolojik sistemlerini kullanarak kapasiteyi artırıyor. Bu sistemlerle mevcut alanlarda kapasite artırılarak 1200 aracın parklanabileceği yer oluşturuldu. İki araçlık alana sekiz, dört araçlık alana ise 24 araç bu sistemlerle park edilebiliyor.

İSPARK kent genelinde hizmet verdiği otopark alanlarını akıllı telefonlara da taşıdı. Uygulamayı indiren kullanıcılar özellikler kısmından açık, katlı ya da yol üstü otoparkları seçerek bulundukları noktaya en yakın otoparkları görebiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ