Akıllı Gündem

Isınma ve Hijyen için üretildi, vazgeçilmez oldu

Isınma ve Hijyen için üretildi, vazgeçilmez oldu

İç çamaşırının tarihi, M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanıyor. İlk iç giyimlik olarak niteleyebileceğimiz peştemallar, dini inançların bir gereği olarak veya ısınma amaçlı kullanılmış. Kadınlarda ise, iç giyim bir estetik aracı olarak ayrı bir önem taşımış. Eski Yunan’da, Roma’da ve Mısır’da (özellikle Tutankhamun döneminde) peştemalların kullanıldığı biliniyor. Bir mitten ortaya çıktığı farz edilen korse ise o dönem için en önemli iç giyim nesnesi olarak kabul görmüş. Rönesans dönemiyle birlikte Leonardo Da Vinci, Boticelli, Michelangelo ve Raphael gibi tanınmış sanatçıların özellikle heykellerinde görülebilen estetik anlayışlarıyla farklı bir yön alan iç giyim sektörü, kadınlar için kısıtlayıcı bir unsur haline gelmiş ve yeri geldiğinde tahta korseler dahi kullanılmak suretiyle dişiliği gizleme amacı güdülmüş. Erkeklerde ise vücuda oturan, bacaklardan kısalmış iç giyimlikler kullanılmış. 20’nci yüzyılda Freud’un araştırmaları ve kırılan tabularla birlikte iç giyim modasında da yeni bir boyut açılmış. Sanayileşme ve seri üretimin dokuma sektörüne kazandırdıklarıyla iç giyim ucuz ve daha ulaşılabilir bir duruma gelmiş.

SEKTÖR HALİNE GELDİ
Kadın iç giyimlikleri pamuklu ve sentetik dokumacıkla erotizmin bir parçası olarak kullanılırken, erkek iç giyimlikleri de bugünkü görünümlerini almış. Zamanla iç giyimde modadan bahsedilir olmuş. 1. Dünya Savaşı sırasında 1-2 santimetre kısalan etek boyları ve etek altından düşen kısa çorapları önlemek amacıyla Eyfel Kulesi’nin mimarı Gustave Eiffel tarafından jartiyerin icat edilmesi, iç giyim dünyasında yeni bir dönem başlatmış. Hemen ardından gelen 2. Dünya Savaşı döneminde mini boyutlara ulaşan eteklerle kullanılmaya başlanan sentetik külotlu çoraplar, kadınların yeni gözdesi olmuş. Bu süreçlerin sonucunda iç giyim dini zorunluluklar, ısınma ve hijyen amaçlarının yanı sıra farklı bir estetik aracı olarak kullanılan vazgeçilmez bir ticari nesne konumuna gelmiş. Böylece iç giyim, sektörel bazda vazgeçilmez bir boyuta ulaşmış. İç giyim, sektörel bir kavram olarak farklı şekillerde yorumlanmakla birlikte, dünyada yaygın olarak kullanılan iç giyim kavramı; iç çamaşırının yanı sıra çorapları, mayoları, bikinileri, spor giysileri, fantezi giysileri, günlük ev giysilerini ve tişörtleri de kapsıyor.

 

Bu içerik sabah.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ