Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 29.03.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 29.03.2018

Türkiye’nin Olumlu Büyüme Rakamları TL’yi Güçlendirdi!
Bugün yurt içi tarafta gelen büyüme verileri öngörülerin üzerinde açıklanırken, hükümet yetkililerinin tahminleri ile örtüşmekteydi. Ancak Goldman Sachs gibi uluslararası kurumlardan gelen açıklamalar Cari Açık ve Enflasyon gibi kırılganlığın üst safhada olduğu verilerin de önemine değinmekteydi. Avrupa Merkez Bankası(ECB) üyelerinden(aynı zamanda Hollanda Merkez Bankası Başkanı) Klaas Knot bugün yaptığı açıklamalarda: Normalleşmenin kademeli ve yavaş olacağına atıfta bulunurken, piyasa tahminlerinin kendisini rahatlattığını söyledi ve enflasyon konusunda pozitif sinyaller verdi. Dün, ABD’de açıklanan 2017/4.Çeyrek büyüme verisindeki olumlu gerçekleşme sonrası bugün gelen ABD verilerinden; haftalık işsizlik maaşı başvuruları son 4 haftanın en iyi rakamını gördü. PCE enflasyonları ise aylık ve yıllık bazda öngörülere paraleldi. Almanya’da açıklanan işsizlik oranı tarihi rekor seviyesini yenilerken, öncü TÜFE oranları ise beklentilerin altındaydı. İngiltere’de 2017/4.Çeyrek GSYİH değişimi verileri beklentilere paralel gerçekleşirken, Cari İşlemler Dengesi ise tahminlerden olumluydu. Günün kalanında ABD’den Chicago PMI ve Michigan Üniversitesi Beklenti anketleri takip edilecek. Ayrıca yine başta ticaret savaşları konusu olmak üzere piyasaya etki edebilecek önemli haber akışları da genel anlamda izlenmeli.

EURUSD
Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot bugün yaptığı açıklamalarda Parasal genişlemenin 4.Çeyrekte sona ereceği ve faiz artırımının 2019/2.Çeyrekte yapılacağı yönündeki piyasa beklentileri nedeniyle rahat olduğunu ve enflasyonda sürdürülebilir bir düzeltmeye yakın olduklarını dile getirdi. Knot ayrıca, ileriye dönük yönlendirmenin faiz oranlarında odaklanması ve bunun tartışılmasının şimdiden yapılması gerektiğini de söyledi. Bugün açıklanan ekonomik verilere baktığımızda ise; Almanya işsizlik oranı yüzde 5.4’den yüzde 5.3’e gerileyerek iki Almanya’nın birleşmesinden bu yana tarihi düşük seviyesini yineledi. Ülkenin Mart ayı öncü TÜFE verileri ise tahminleri karşılayamadı. ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 215 Bin ile son 4 haftanın en iyi gerçekleşmesini gösterirken, aylık ve yıllık çekirdek kişisel tüketim harcamaları(PCE) endeksleri beklentilere paralel geldi. Teknik olarak son 2 günde yaşanan düşüşler sonrası öncelikle 1.2305 desteği takip edilmekte. Bu seviyenin de kırılması halinde 1.2285, 1.2260 ve 1.2225 destek noktaları takibe alınabilir. 1.2305 üzeri kalıcılıkta görülebilecek yukarı yönlü ataklarda ise izlenebilecek dirençlerimiz 1.2335, 1.2360 ve 1.2395 seviyelerinde bulunmakta.

USDTRY
Bugün yurt içi tarafta 2017/4.Çeyrek GSYİH değişim oranları takip edildi. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yüzde 7.3 oranında büyürken, senenin tamamı için büyüme oranı ise yüzde 7.4 oldu. Veriler sonrası hükümet yetkililerinden gelen açıklamalar hedeflenen rakamlara ulaşmanın memnuniyetinin yanı sıra ileriye dönük hedefler için de yapısal çalışmaların yapılacağı yönündeydi. Uluslararası yatırım kuruluşlarından Goldman Sachs ise şaşırtıcı olarak değerlendirdiği büyüme rakamlarından ziyade cari açık konusunda uyarılarda bulundu. Gelen veriler, bir süredir kronik bozulma yaşanan ekonomik gerçekleşmeler açısından olumlu olsa da yarın açıklanacak olan Dış Ticaret Dengesi ve önümüzdeki haftaki Enflasyon oranlarını da görmek kur fiyatlamaları açısından önemli olacaktır. ABD tarafında ise dün gelen pozitif veriler sonrası bugün takip ettiğimiz datalardan haftalık işsizlik maaşı başvuruları tahminlerden iyi gerçekleşirken, aylık ve yıllık PCE enflasyonlarının öngörülerle örtüştüğü görüldü. Olumlu gelen yurt içi büyüme rakamları kaynaklı bugünkü sert düşüş sonrası teknik olarak kur için 3.9540 destek noktası kritik olacaktır. Zira bu seviyenin altında kalıcılıkta TL lehine işlemler derinleşebilir. Olası yeniden yukarı yönlü ataklarda izlenebilecek direnç noktaları ise 3.9780 ve 3.9950 seviyelerinde bulunmakta.

GBPUSD
Bugün veri akışında; İngiltere 2017/4.Çeyrek GSYİH değişimi beklentilere paralel olarak bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.4, yıllık ise yüzde 1.4 büyümeye işaret etti. ABD’de ise açıklanan haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 12 bin azalışla 215 bin gerçekleşti ve 230 bin olan beklentilerden daha iyi sonuçlandı. Çekirdek kişisel tüketim giderleri ise Şubat ayı için aylık olarak yüzde 0.2, yıllık olarak ise yüzde 1.6 olarak açıklandı. Bunun dışında Philadelphia FED Başkanı ve FOMC üyesi Patrick Harker, bu yıl toplamda 3 faiz artışı beklediğini ve gelecek yıllarda enflasyonun FED’in yüzde 2’lik hedefinin biraz daha üzerinde gerçekleşebileceğini söyledi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Donald Trump ile İngiltere Başbakanı Theresa May arasında telefon konuşması yapıldığı ve görüşmede Rusya’nın bu iki ülkedeki casus ağının çözülmesi konusunun ele alındığı dile getirilirken iki ülkenin görüşmede mutabık kaldıkları bildirildi. Hatırlanacağı gibi İngiltere’de eski bir Rus ajanın zehirlenmesinden dolayı Rusya sorumlu tutulmuş ve ABD, buna yönelik olarak 60 Rus diplomatı sınır dışı etmeyi ve Rus konsolosluğunu kapatmayı kararlaştırmıştı. Öte yandan İngiltere’nin ülkedeki 700 zengin Rus’u da mercek altına aldığı belirtilirken İçişleri Bakanı Rudd, servetini yolsuzluk ve suçla elde edenlerin tespiti halinde hangi önlemlerin alınacağına dair bir değerlendirme yapmadı. Teknik olarak pariteye baktığımızda son 3 günde oluşan Dolar lehine hareketler ile ay başından bu yana devam eden yükselen kanalın alt bandının test edildiği görüldü. Bu kapsamda yeniden görülebilecek satış ağırlıklı işlemlerde 1.4035 seviyesi kritik olacaktır. Şuan için 1.4075 direncine doğru tepki alan parite için bu seviye üzerinde oluşabilecek alım ağırlıklı işlemlerde ise sırasıyla 1.4115, 1.4160 ve 1.4180 dirençleri takip edilebilir.

BRENT PETROL
Salı akşamı API stoklarında 5 Milyon 321 Bin varil artış görülmesi sonrası dün akşam açıklanan EIA stoklarında da 1 Milyon 643 Bin varillik artış görüldü. Son zamanlarda dikkatle takip edilen ABD üretim rakamı ise bir önceki haftada olduğu gibi 26 Bin varil artış gösterdi ve 17-23 Mart tarihleri arasında ortalama 10 Milyon 433 Bin varil/gün’e yükseldi. Bugün ise uluslararası yatırım kuruluşlarından JP Morgan, ABD’deki kayaç petrolü üretimindeki artışlar nedeniyle fiyatların 50 Dolar seviyelerine doğru gelebileceği uyarısında bulundu. Günün kalanında; önemli petrol üreticisi ülkeler ve uluslararası kurumlardan gelebilecek başkaca haber akışları da teknik fiyatlamalarla birlikte takip edilmeli. Teknik olarak ise; son birkaç günde oluşan satıcılı seyir sonrası ilk olarak 68.40 desteğini takip etmekteyiz. Buranın da kırılması halinde 68.25, 67.85 ve 67.45 destek noktaları izlenebilir. Özellikle 67.45 seviyesi kritik olup, kırılması halinde 2017 Haziran ayından başlayan yükselen kanalın alt bandı test edilebilir. Diğer yandan 68.40 üzeri kalıcılıkta görülebilecek yukarı yönlü ataklarda izlenebilecek direnç noktalarımız ise 68.75, 69.00 ve 69.25 seviyelerinde bulunmakta.

ONS ALTIN
ABD-Çin arasındaki denge oyunu devam ediyor. ABD’nin Çin’e karşı uyguladığı gümrük tarifelerine karşı Çin’in de misilleme yapacağı konuşulurken Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada: ABD ile ticaret savaşı istemedikleri, çözümün kapıyı kapatmaktan ziyade daha fazla açmak olacağı ancak tek taraflı bir müzakerenin de kabul edilmeyeceği bildirildi. Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng ise ABD’nin Çin’e karşı aldığı önlemlerin tipik bir korumacılık olduğunu ve soğuk bir savaş tavrını yansıttığını kaydetti. Feng ayrıca bu korumacılığa karşılık verme yeteneğine sahip olduklarını söyledi. Bunun dışında Kuzey Kore ve Güney Kore liderlerinin 27 Nisan’da görüşeceği açıklandı. Kuzey ve Güney Kore arasındaki son zirve 2007 yılında yapılmıştı. Bu arada geçen ay çekilen uydu fotoğraflarına göre Kuzey Kore’nin nükleer tesiste faaliyet artışını ortaya koydu. ABD-Kore hattında ılıman tavırlar hakimken bu bilgi karşısında Amerika’nın nasıl bir tavır takınacağı merak konusu olacaktır. Bir süredir haber akışları kaynaklı fiyatlamalar gördüğümüz emtiada özellikle dün açıklanan 2017/4.Çeyrek ABD Büyüme rakamının beklentilerden hayli iyi gelmesi satış baskısını artırmıştı. Bugün gelen verilerden haftalık işsizlik maaşı başvuruları son 4 haftanın en iyi rakamına işaret ederken, aylık ve yıllık PCE enflasyonları ise öngörülere paraleldi. Şuan için Dolar endeksi dünkü kapanış seviyesinin kısmen altında hareket ederken, ABD 10 yıllıkları ise 2.80 seviyesi altındaki seyrini koruyor. Teknik olarak değerli metale bakacak olursak; 1322 destek noktasının da kırılması halinde 1320, 1316 ve 1313 destekleri takibe alınabilir. 1322 üzeri kalıcılıkta gelebilecek tepki alımlarında ise izlenebilecek direnç noktalarımız 1326, 1329 ve 1333 seviyelerinde bulunmakta.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ