Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 28.03.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 28.03.2018

ABD Son 6 Yılın En En İyi 4.Çeyrek Büyümesini Gerçekleştirdi!
Piyasada gündemi bir süredir ticaret savaşları meşgul etmekte. Bu konuda gelen açıklamalar başta endeks kontratları olmak üzere varlıklar üzerinde dalgalanmalara neden olmakta. Pazartesi akşamı ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in: ABD ile Çin’in anlaşabileceğinden umutlu olduğunu söylemesi ve Çin tarafından benzer tonda gelen açıklamalar ile yumuşama görülmüş, ancak dün akşam gelen haberlerde ABD hükümetinin Çin şirketlerinin ABD’deki yatırımlarına dair soruşturma başlatmak için bir rapor hazırladığının belirtilmesi yeniden negatif hareketlere neden olmuştu. Diğer yandan ECB, FED, BOJ ve BOE gibi majör merkez bankalarının atacakları adımlar da piyasada merakla beklenmekte. Bugün açıklamalarda bulunan Japonya Başbakanı Shinzo Abe: BOJ’un yabancı tahvil alımları konusunda dikkatli olması gerektiğini söylerken, Merkez Bankası(BOJ) Başkanı Kuroda ise: Yabancı tahvil alımlarına ihtiyaçları olmadığını belirtti. İngiltere Merkez Bankası(BOE)’dan yapılan açıklamada ise: İngiltere ile Avrupa Birliği arasında gözetim konusunda işbirliğinin Brexit sonrasında yüksek bir seviyede olmaya devam etmesinin öngörüldüğü bildirildi. Küresel jeopolitik risk unsurları konusunda: Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un Çin’e yaptığı sürpriz ziyaret takip edilirken, ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamalarda: Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in kendisine mesaj göndererek Kuzey Kore ile ABD arasındaki görüşmenin yapılması konusunda Kim Jong-Un’un istekli olduğunu deklare ettiğini belirtti. Ancak Donald Trump, bu süreçte Kuzey Kore’ye uygulanacak yaptırımların maksimum düzeyde olacağını ve baskının devam ettirilmesi gerektiğini de söyledi. Bugün gelen önemli verilere baktığımızda ise: ABD 2017/4.Çeyrek nihai büyümesi yüzde 2.9 düzeyinde gelirken, 2011 yılından bu yana en iyi 4.çeyrek gerçekleşmesi görüldü. Bilindiği gibi ABD’de büyüme dataları her çeyrek için 3 kez hesaplanmakta. Ocak ayında gelen öncü data yüzde 2.6 açıklanmış, Şubat ayında ise yüzde 2.5’e revize edilmişti. Yine 4.Çeyrekteki Reel Tüketici Harcamaları yüzde 4 ile öngörülerin üzerinde gelirken, PCE fiyat endeksleri ise tahmin düzeylerinde gerçekleşti. Günün kalanında ülkeden Askıdaki Konut Satışları verisi de takip edilecek. Ayrıca yine başta ticaret savaşları konusu olmak üzere piyasaya etki edebilecek önemli haber akışları da genel anlamda izlenmeli.

DOLAR ENDEKSİ

DOLAR ENDEKSİ

EURUSD

Bugün açıklanan Amerika 2017 yılı 4. çeyrek büyüme verisinde yüzde 2.9’luk gerçekleşme görüldü. Beklentiler yüzde 2.7 büyüme şeklindeyken, verinin önceki hesaplaması yüzde 2.5 idi. Çekirdek PCE (Kişisel Tüketim Harcamaları) verisi beklentilere paralel olarak yüzde 1.9 olarak açıklanırken, Reel Tüketim Harcamaları ise yüzde 4 ile 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Gün içinde Standart and Poor’s (S&P), Euro/Dolar paritesi tahminini bu yıl için 1.27’ye, gelecek yıl içinse 1.30’a çıkardığını duyurdu. S&P ayrıca Euro Bölgesi’nde büyümenin istikrarlı bir görünüm sergilediğini bildirerek, 2017 verilerinin son on yıldaki en yüksek büyüme hızına işaret ettiğini ve 2018’de görülen arz-talep ilişkisindeki dengesizliklere rağmen şuan için de uygun bir seyre ulaştığı ifadelerine yer verdi. Büyümenin bu yılın sonunda yüzde 2.3, 2019 sonunda ise yüzde 1.9 olması beklendiği belirtildi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ise Euro Bölgesi dışına Euro cinsinden ödemeler için harçların düşürülmesini ve döviz değiştirme ücretlerine geçici bir tavan fiyatı belirlenmesini önerdi. Günün geri kalanında ABD Şubat ayı Askıdaki Konut Satışları verisi ile FOMC üyesi Bostic’in açıklamaları takip edilecek. Teknik olarak paritede yukarı yönlü ataklarda 1.2415 seviyesi önemli olacakken, buranın geçilmesi halinde 1.2450, 1.2495 ve 1.2535 dirençleri takibe alınabilir. Dolar lehine işlemlerde ise izlenebilecek destek noktalarımız 1.2360, 1.2335 ve 1.2305 seviyelerinde bulunmakta.

EURUSD

EURUSD

USDTRY

Kur tarafında bir süredir olduğu gibi bugün de yurtiçi dinamikler fiyatlanmakta. Bilindiği gibi dün gelen haberlerde Ekonomi Bakanlığı’nın devreye alacağı süper teşvik programının ileri bir tarihe ertelendiği belirtilmişti. Bugün ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla iki toplantı yapılacağı duyuruldu. “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu Toplantısı” ekonomi gündemi açısından dikkatle takip edilirken, “Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı” ise jeopolitik risk unsurlarının durumu açısından önem arz etmekte. Dün akşam ABD Dış İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada temsilci Tina Kaidanow’un bugünden itibaren bir hafta süreyle Türkiye ve Irak’ta temaslarda bulunacağı belirtilmişti. Yurt içi taraftan gelen açıklamada ise Dış İşleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın’ın Cuma günü ABD’ye giderek ülkenin Dış İşleri Bakan Yardımcısı ile Menbiç konusunu görüşeceği bildirildi. Genel anlamda kur’daki fiyatlama davranışlarında jeopolitik risk unsurlarına yönelik gelişmeler etkili olmakla birlikte, diğer etki unsurları olarak ise; yurt içi ekonomik verilerdeki olumsuz tablo ve kırılganlık artışından ötürü yatırımcıların TL varlıklarında satış pozisyonunu seçmelerini sayabiliriz. Zira, Dolar endeksinde son 3 haftada görülen zayıf seyre rağmen, TL’nin Dolar karşısında değer kaybetmesi ve Türkiye tahvillerine gelen satışlarla faizlerin artış göstermesi zaten fiyatlamaların yurt içi kaynaklı olduğunu basitçe özetlemekte. Teknik olarak kur tarafına bakacak olursak; 3.9950-4.000 direnç bölgesi yukarı yönlü ataklar için kritik olacaktır. Bu bölgenin üzerinde kalıcılıklarda yeni rekor denemeleri ortaya çıkabilir. 4.0000 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanamaması halinde görülebilecek geri çekilmelerde ise 3.9780, 3.9675 ve 3.9540 destekleri takip edilebilir. Bu tarafta ise TL lehine işlemlerin devamlılığı için ilk etapta 3.9540 altında kapanışlara ihtiyaç olduğunu belirtelim.

USDTRY

USDTRY

GBPUSD

Veri akışında; ABD’nin 2017 yılı 4.çeyrek GSYİH Değişimi yüzde 2.9 büyüme kaydederek yüzde 2.7 olan beklentilerin üzerinde gerçekleşti. ABD Şubat ayı ticaret dengesi ise beklentilerin altında kaldı. Çekirdek tüketim harcamaları(PCE)beklenti ile aynı doğrultuda yüzde 1.9 olarak açıklanırken, reel tüketim harcamaları ise yüzde 4 ile son 4 yılın en güçlü yükselişini kaydetti. İngiltere tarafında Merkez Bankası (BOE), finansal hizmetler şirketlerinin Brexit için hazırlıklarına düzenleme ve denetim açısından yaklaşımını bildirerek; İngiltere ile AB arasında gözetim konusunda işbirliğinin Brexit sonrasında yüksek bir seviyede olmaya devam edeceklerini öngördüklerini açıkladı. Öte yandan İngiltere-Rusya arasındaki gerginlik sürüyor. Dün İngiltere Başbakanı Theresa May, kabine konuşmasında 115 Rus diplomatın sınır dışı edildiğini açıklarken bugün ise Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko, Rusya’nın batı ülkeleri ile aynı sayıda diplomatı kovacağını açıklayarak geri adım atmayacaklarını iletti. Bugün, günün kalanında haber akışlarının yanı sıra ABD Şubat ayı askıda konut satışları datası izlenecek. Teknik olarak, şuan için 1.4115 destek bölgesine doğru çeken paritede; bu seviye altında düşüşlerin devamında 1.4075, 1.4050 ve 1.4020 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası yukarı yönlü tepkilerde ise izlenebilecek direnç noktaları 1.4160, 1.4180 ve 1.4200 seviyelerinde bulunmakta.

GBPUSD

GBPUSD

BRENT PETROL

Seans açılışı öncesi açıklanan Amerikan Petrol Enstitüsü(API) stokları 5 Milyon 321 Bin varil artış gösterirken, emtiada gözler bugün akşamüzeri açıklanacak olan Enerji Bilgi İdaresi(EIA) stok ve üretim verilerine çevrildi. 287 Bin varillik azalış beklenen stok verisi; hatırlanacağı gibi geçtiğimiz hafta 2 Milyon 622 bin varil azalışla son 9 haftanın en düşük gerçekleşmesini göstermiş, ABD üretimi ise; 10 Milyon 407 Bin ile yeni bir rekor seviyeye yükselmişti. Diğer yandan haber akışları da emtia fiyatlamaları açısından oldukça önem arz etmekte. Bilindiği gibi dün açıklamalarda bulunan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Al Falih: OPEC önderliğinde yürürlüğe sokulan arz kısıntısı anlaşmasının 1 yıllık bir proje olmadığına atıfta bulunmuş, ülkenin veliaht Prensi Mohammed Bin Salman ise OPEC’in petrol üretimini kontrol altında tutmak amacıyla Rusya ve diğer ülkelerle uzun soluklu(minimum 10 yıllık) işbirliği anlaşması yapmaya çalıştığını söylemişti. Bu kapsamda bugün ekonomik verilerin yanı sıra önemli petrol üretici/ihracatçısı ülkelerden gelebilecek başkaca açıklamalar da dikkatle takip edilmeli. Teknik olarak ise yukarı tarafta 70.95, aşağı tarafta ise 67.45 seviyesi yön tayini açısından önemli olacaktır. Bu iki bölgeden her hangi birisi kırılmadığı sürece dalgalı bir seyir izleyebiliriz. Şuan için 69.90 bölgesine yakın fiyatlanan emtiada; yukarı yönlü ataklarda izlenebilecek ara dirençlerimiz 70.20 ve 70.50 bölgelerinde olup, olası geri çekilmelerde ise 69.60, 68.75 ve 67.85 ara destek bölgeleri takip edilebilir.

BRENT PETROL

BRENT PETROL

ONS ALTIN

ABD’de gün içi açıklanan büyüme verisi; 2017’nin 4.çeyreklik diliminde yüzde 2.9 büyüdüğünü gösterirken, FED projeksiyonların da haklı olduğunu destekler bir veri olarak kayıtlara geçti. Zira açıklanan rakamla ABD, 2011 yılından bu yana en iyi 4. çeyrek büyümesini gerçekleştirdi. Haber akışında ise Kuzey Kore yetkililerinin dünkü Çin ziyaretine ithafen kendisini bilgilendirdiğini belirten ABD Başkanı Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’ten bu yönde mesaj aldığını, görüşmenin çok iyi gittiğini ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un’un kendisiyle görüşmeyi dört gözle beklediğini ancak bu süreçte de maksimum yaptırım ve baskının devam ettirilmesi gerektiğini dile getirdi. Öte yandan Trump ve hükümetinin acil durumlar için ayrılan bir yasayı yürürlüğe sokarak ABD’nin hassas olduğunu düşündüğü teknolojik ürünlere yönelik Çin yatırımlarını yasaklamayı düşündüğü de belirtilmekte. Değerli metalde teknik anlamda yüzde 2.80’in altına gerileyen ABD 10 yıllık tahvil faizlerine rağmen dünden bu yana ivmeli bir şekilde yükselişe geçen Dolar endeksinin de etkisiyle aşağı yönlü hareketler gözlemlenmekte. Şuan için 1333 destek noktası üzerinde tutunma arayışı olan emtiada; düşüşlerin devamı halinde 1329, 1326 ve 1322 destek noktaları takip edilebilir. Yeniden yukarı yönlü ataklarda izlenebilecek direnç noktalarımız ise 1337, 1340 ve 1344 ‘de bulunmakta.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ