Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 27.03.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 27.03.2018

Mnuchin, Ticaret Savaşları’nın Bitirilmesi İçin Kapıyı Araladı!
Çift taraflı Rus ajanın İngiltere’de öldürülmesi olayıyla ilgili olarak dün; ABD ve Avrupa Birliği, Rus Diplomatları sınır dışı etme kararı almıştı. Bugün İngiltere Başbakanlık Sözcüsü yaptığı açıklamalarda: Başbakan Theresa May’in kabineye toplam 23 ülkenin 115 Rus diplomatı kovduğunu söylediğini belirtirken, Rusya Dış İşleri Bakan Yardımcısı ise yaptığı açıklamalarda: Herşeye rağmen ABD ile stratejik istikrar görüşmelerine halâ açık olduklarını söyledi. Rus Bakan Yardımcısı ayrıca, sert bir şekilde ABD’ye yanıt verilebileceği konusunda da uyarılarda bulundu. Ticaret savaşları konusu halen Dünya ekonomi gündeminde yerini korurken, bir yandan da majör Merkez Bankalarının olası hamleleri tartışılmakta. Bilindiği gibi dün akşam ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD ile Çin’in anlaşabileceğinden umutlu olduğunu söylemiş ve ABD borsalarında bu haberle birlikte sert yükselişler göze çarpmıştı. Bugün ABD basınında yer alan haberlerde ABD’nin uzlaşı için Çin’e bazı koşullar ileri sürdüğü, bunların da; ABD finans şirketlerinin Çin’e daha fazla erişiminin sağlanması, Çin’in ABD otomobillerine daha az gümrük vergisi uygulaması ve yine Çin’in ABD’den daha fazla yarı iletken çip alması olduğu belirtildi. Avrupa Merkez Bankası üyelerinden Vitas Vasiliauskas: 2019 yılı ortalarında faiz artışı beklentisinin uygun olduğunu söylerken, diğer kurul üyesi Erkki Likanen: Çok gevşemeci para politikası olmadan ECB hedefine ulaşılması halinde enflasyonun sürdürülebilir olabileceğine vurgu yaptı. Ewald Nowotny ise: Yaza kadar varlık alımlarında bir sonraki adım için karar vermeleri gerektiğini belirtirken, “varlık alımları kademeli olarak düşürülmeli” dedi. FED adına konuşan FOMC üyesi Raphael Bostic: Mali politika değişikliklerinin 2019 yılı için büyüme ve faizler konusunda daha fazla belirsizlik oluşturduğuna atıfta bulunurken, çok yakın zamanda enflasyonda yükseliş ve ya aşırı ısınma yaşanacağına dair bir işaret olmadığını da söyledi. Günün kalanında piyasada yine; ekonomik veriler, ticaret savaşları ve Merkez Bankalarının yetkililerinden gelebilecek başkaca haber akışları takip edilecek.

EURUSD
Gün içinde satıcılı bir seyir izleyen paritede Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Erkki Liikanen: Euro Bölgesi’ndeki enflasyonun büyümenin destek olmasına rağmen beklentilerin altında kalmaya devam edeceğini belirterek, ECB’nin teşvikten çıkmak için sabırlı olmayı devam ettirmesi gerektiğini iletti. ECB üyesi Nowotny de varlık alımlarının kademeli düşürülmesini savunarak işlerin istendiği gibi devam etmesi halinde varlık alımlarını ciddi bir şekilde düşünebileceklerini ve yaza kadar varlık alımına dair bir sonraki adım konusunda karar vermeleri gerektiğini söyledi. Bunun dışında Uluslarası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde ise: Trump yönetiminde alınan pozisyonun kur savaşını tetiklemediğini belirterek, İngiltere’nin Brexit meselesi sonrası İtalya hükümetine de mali sorumluluk konusunda uyarılarda bulundu. Son olarak, AB Komisyonu, ABD Başkanı Trump’ın uygulamaya koyduğu çelik gümrük tarifesinin Avrupa’ya çelik ithalatında bir artışa yol açıp açmayacağını belirlemek için çalışma başlattı. Veri akışında bugün açıklanan Euro Bölgesi Mart ayı ekonomik güven endeksi 112.6 olarak açıklandı ve 113.4 olan beklentilerin altında kalırken günün geri kalanında ABD Mart ayı tüketici güven endeksi açıklanacak. Teknik olarak, 1.2475 direncinden gelen tepki ile düzeltme görülen paritede şuan için 1.2395 seviyesi altında kalıcılık arayışı göze çarpmakta. Bunun sağlanması halinde görülebilecek Dolar lehine işlemlerde 1.2360, 1.2335 ve 1.2305 destek noktaları sırasıyla takip edilebilir. 1.2395 üzerinde yeniden yukarı yönlü ataklar görülmesi halinde ise yeniden izlenebilecek dirençlerimiz 1.2415 ve 1.2450 seviyelerinde bulunmakta.

USDTRY
Dün akşam Bulgaristan’ın Varna kentinde yapılan Avrupa Birliği-Türkiye müzakerelerinden somut bir adım atılmadığı anlaşılırken, yetkililerden karşılıklı iyi niyet açıklamaları takip edilmişti. Yurt içi tarafta gündemi bir süredir meşgul eden jeopolitik risk unsurlarına dair gelişmeler ise yine dikkatle izlenmekte. Hükümet tarafından yapılan açıklamalar; Suriye’nin Menbiç ve Irak’ın Sincar bölgelerine operasyonların her an başlatılabileceği yönünde gelirken, ABD Dış İşleri Bakanı’nın değişmesi ile iki ülke arasında kopan irtibatın yeniden sağlanması yönünde telkinler yapıldığı görülüyor. Diğer yandan Ekonomi Bakanlığı’nca daha önce hayata geçirileceği duyurulan “süper teşvik programı”nın ileri tarihe ertelendiği yönündeki spekülasyonlar yapılırken, yine bir süredir kur üzerinde baskı unsuru olan Türkiye tahvil faizlerine baktığımızda; 2 yıllık gösterge faizinin yüzde 14.25, 5 yıllık tahvilin faizinin yüzde 13.74, 10 yıllık tahvil faizinin ise yüzde 12.84 ile düne göre yükseliş gösterdiği görülmekte. ABD tarafında ticaret savaşlarına yönelik olarak dün akşam Hazine Bakanı Mnuchin’in yapıcı açıklamaları pozitif hava estirirken, FOMC yetkililerinden gelen açıklamalar ve ekonomik veriler de izlenmekte. Teknik olarak kur tarafına baktığımızda yukarı tarafta 3.9950-4.0000 bandının kritik olduğunu, buranın aşılması halinde yeni rekor denemelerinin görülebileceğini hatırlatalım. Şuan için 3.99 seviyesine yakın fiyatlanan kur’da TL lehine işlemlerde takip edilebilecek destek noktalarımız ise 3.9780, 3.9675 ve 3.9540 seviyelerinde olup, düzeltme hareketlerinde devamlılık görmek için 3.9540 altında kalıcılığa ihtiyaç olduğunu belirtelim.

GBPUSD
Bugün Dolar endeksinin yükselişine tanık olurken paritede de geri çekilmelerin meydana geldiğini görüyoruz. İngiltere kanadında Brexit referandumuna ilişkin kampanya döneminde yapılan usulsüzlük iddiaları gündeme otururken, İngiltere Merkez Bankası’ndan ise bankaların kredi riskleri için ayırmaları gereken para miktarını artırmayı değerlendirecekleri ve bu durum ile ilgili net kararı Haziran ayında verecekleri duyuruldu. İngiltere-Rusya çekişmesine ithafen Başbakanlık sözcüsü tarafından yapılan açıklamada: Başbakan May’in 23 ülkenin 155 Rus diplomatı kovduğunu söylendi ve diğer ülkelerin de Rusya tehlikesinin farkına vardıklarını belirtti. Öte yandan ABD tarafında ise ticaret savaşlarının piyasa üzerinde sarmış olduğu endişe ABD ve Çin’den gelen açıklamalarla kısmen durulmuş gibi görünüyor. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, yaptığı açıklamada ABD ile diyaloğa açık olduklarını belirtirken, ABD Hazine Bakanı Mnuchin ise ABD ile Çin’in ticaret konusunda anlaşmasından umutlu olduğunu dile getirdi. Teknik olarak, seans içerisinde 1.4075 seviyelerine kadar geri çekilen paritede bu seviyenin altında hareketlerin devamında 1.4050, 1.4020 ve 1.3995 seviyeleri gündeme gelebilir. Şuan için 1.4115 direncinin test edildiği paritede buranın üzerindeki olası toparlanma hareketinde ise 1.4160, 1.4180 ve 1.4200 direnç seviyeleri takip edilebilir.

BRENT PETROL
Piyasada OPEC öncülüğündeki arz kısıntısı anlaşmasının sonraki yıla sarkıp sarkmayacağı meselesi gündemin üst sırasında yer almakta. Irak kamu petrol pazarlama şirketi SOMO’nun Başkanı Alaa K.Alyasri : Irak petrol üretiminin anlaşmaya uygun olarak günlük 4 Milyon 360 Bin varil seviyesini aşmayacağını söyledi. Alyasri ayrıca, Kerkük’ten Türkiye yoluyla ihracatın her an yeniden başlayabileceğini de belirtti. Genel anlamda OPEC arz kısıntısı tartışmalarının yanı sıra haftalık olarak açıklanan stok ve üretim rakamları da dikkatle takip edilmekte. Bu kapsamda seans kapanışı öncesi açıklanacak olan Amerikan Petrol Enstitüsü(API) stok verisi fiyatlamalar açısından önemli olabilir. Teknik olarak emtiaya bakacak olursak; daha önce 25 Ocak’ta test edilen 70.95 bölgesinin bir kez daha geçilmeye çalışıldığı görülmekte. Buranın kalıcılıkla aşılması halinde 2017 Haziran ayından başlayan yükselen kanalın üst bandı hedef haline gelebilir. Bu durumda ilk etapta izlenebilecek dirençlerimiz 71.30, 72.00 ve 73.00 seviyelerinde bulunmakta. 70.95 altı kalıcılıkta görülebilecek düzeltme hareketlerinde ise 70.50, 70.20 ve 69.90 destekleri takip edilebilir.

ONS ALTIN
Atlanta FED Başkanı ve FOMC üyesi Raphael Bostic, büyümeye atıfta bulunarak ABD’de büyümenin tahmin edilenden fazla bir görünüme ulaştığını, mali politika değişikliklerinin 2019 yılı için büyüme ve faizler konusundaki belirsizlikleri artırdığını kaydetti. Bostic ayrıca çok yakın zamanda enflasyonda yükseliş veya aşırı ısınma yaşanacağına dair bir işaret olmadığını savunarak John Williams’ın New York FED Başkanlığı için güçlü bir seçenek olduğunu söyledi. Bunun dışında ABD ile Çin arasında görülen ticaret savaşlarında ise iki tarafın da diyaloğa açık olduklarını belirtmesi piyasadaki endişelerin kısmen de olsa şimdilik kesilmeye başladığını göstermekte. Bugün veri akışında Mart ayı tüketici güven endeksi takip edilecekken gözler yarın açıklanacak 2017 4.çeyrek büyüme rakamına çevrilmiş durumda. Teknik olarak Dolar endeksinin gün içindeki ivmeli yükseliş ile 89.00 seviyesinin üzerine çıktığı görülürken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise 2.80-2.85 bandında seyrine devam ediyor. Özellikle Dolar endeksine ters kolere şeklinde hareket eden ons altın fiyatlarında da gün içi geri çekilmelerin hız kazandığını belirtmekte fayda var. Bu hareketin devamında 1340, 1337 ve 1333 destek seviyeleri hedeflenebilir. Olası toparlanma hareketlerinde ise yeniden 1346, 1350 ve 1357 dirençleri takibe alınabilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ