Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 26.03.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 26.03.2018

Ticaret Savaşları ve Merkez Bankaları Gündemi Meşgul Ediyor!
Önemli veri akışının olmadığı günde; ticaret savaşları ve majör merkez bankalarına yönelik haber akışlarının fiyatlamalar üzerinde etkileri takip edilmekte. Geçtiğimiz hafta açıklanan FOMC kararlarına yönelik olarak uluslararası kurumlardan gelen açıklamaların yanı sıra FOMC üyeleri ve yerel FED Başkanları’nın açıklamaları bir yandan izlenirken, bir yandan ise ABD Başkanı Donald Trump’ın başlattığı Ticaret Savaşları tartışılmakta. Dallas FED Başkanı Robert Kaplan: 2018 yılında büyümenin güçlü olacağını söylerken, ticaret kısıtlamalarının ABD’nin aleyhine olacağını iddia etti. Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı: ABD ile karşılıklı müzakere kurarak sorunların çözümünden yana olduklarını söylerken, olası ticaret savaşının kazananı olmayacağını savundu. Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise: ABD’den sonra Avrupa Birliği’nin Çin’e yönelik bazı kısıtlamalara imza atması sonrası ne tür önlemler alınacağının tartışılacağı belirtilirken, ABD’nin neden olduğu kaos ile baş etmek için Avrupa Birliği ile koordinasyonun güçlendirilmesinden yana olunduğu vurgulandı. İngiltere’de Rusya ile yaşanan siyasi kriz ve Brexit konusu gündemdeki yerini korurken, Euro Bölgesi’nde ise; yine ABD öncülüğünde başlatılan ek gümrük vergileri konusu ve İtalya koalisyon görüşmeleri takip edilmekte. Yurt içi tarafta da jeopolitik risk unsurları ve Avrupa Birliği ile bugün başlayacak olan müzakereler izlenmekte. Günün kalanında FOMC yetkililerinin yapacağı açıklamalar ve başta ticaret savaşları olmak üzere önemli haber akışları yine takibimizde olacaktır.

DOLAR ENDEKSİ

DOLAR ENDEKSİ

EURUSD

Geçtiğimiz hafta yapılan FOMC toplantılarının etkilerinin yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump’ın başlattığı ek gümrük vergilerine dair gelişmeler de paritede fiyatlanmakta. Hatırlanacağı gibi FOMC’de açıklanan kararlar piyasada “güvercin” bir algıya neden olmuş, ABD gümrük vergilerinin yürürlüğe girmesinden bir gün önce Euro Bölgesi’nin geçici muafiyete tabi tutulması da Euro açısından pozitif karşılanmıştı. Diğer yandan bugün açıklamalarda bulunan IMF Başkanı Lagarde: Euro Bölgesi’nde başta bankacılık sektörü olmak üzere yapısal reformların devam etmesi gerektiğine vurgu yaparken, Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyelerinden Jens Weidman ise: Konsey’deki görüş çeşitliliğin ECB’yi güçlendirdiğini belirtti. İtalya koalisyon görüşmeleri konusunda gelebilecek açıklamaların da takip edileceği paritede günün kalanında yine ticaret savaşları konusu, FED ve ECB yetkililerinin açıklamaları takip edilecek. Teknik olarak paritede 1.2415 direncinin test edildiğini gördük. Bu seviyenin geçilebilmesi halinde 1.2450, 1.2475 ve 1.2495 dirençleri sırasıyla takip edilebilir. Paritede görülebilecek geri çekilmelerde izleyebileceğimiz destek noktalarımız ise 1.2395, 1.2360 ve 1.2335 seviyelerinde bulunmakta.

EURUSD

EURUSD

USDTRY

Geçtiğimiz Cuma günü yaşanan sert fiyat hareketleri sonrası güne gap’li başlayan kur’da yine jeopolitik risk unsurları gündemin ilk sırasında yer alıyor. Hafta sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sincar ve Tel Rıfat bölgelerine askeri operasyon başlatıldığını söylemiş, Irak Ordu Sözcüsü Tümgeneral Resul ise Sincar’da kontrolü sağlamaya başladıklarını belirtmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugünkü açıklamalarında ise: ABD’nin eski Dış İşleri Bakanı Rex Tillerson’ın kendilerine Menbiç konusunda söz verdiğini ve yeni Bakan’ın da buna sadık kalmasını beklediklerini deklare etti. Bugün yurt içi tarafta takip edilen diğer önemli konu ise Bulgaristan’ın Varna kentinde Türkiye ve Avrupa Birliği arasında yapılacak zirve. Vize serbestisi, Güney Akdeniz’deki doğalgaz krizi, Mülteciler sorunu, Bireysel Özgürlükler ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi gibi konuların ele alınacağı zirve, AB ile Türkiye’nin geleceği açısından oldukça önem arz etmekte. Diğer yandan ABD öncülüğünde başlatılan ticaret savaşları meselesi de ileriye dönük risk unsuru olarak izlenmekte. Teknik olarak kur tarafına baktığımızda yukarı yönlü ataklarda 3.9950-4.000 bandı kritik olup, bu bölgenin yukarısında kalıcılıkta yeni rekor denemeleri görülebilir. Olası geri çekilmelerde izlenebilecek destek noktalarımız ise 3.9780, 3.9725, 3.9675 ve 3.9540 seviyelerinde olup, özellikle 3.9540 altı kalıcılık TL lehine işlemleri derinleştirebilir.

USDTRY

USDTRY

GBPUSD

Paritede; İngiltere tarafı için Brexit konusu takip edilirken, ABD’de ek gümrük vergileri tartışmaların odağında yer almakta. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’den yapılan açıklamada: Brexit geçiş anlaşmasının şartlarının kredi notu için pozitif olduğu belirtilirken, ancak belirsizliklerin halen devam ettiği vurgulandı. IMF Başkanı Lagarde ise: Brexit’in sonucu olarak bir çok finansal hizmetin önümüzdeki aylarda Euro Bölgesi ülkelerine taşınacağına vurgu yaptı. İngiltere Merkez Bankası Mali Politika Komitesi üyelerinden Gertjan Vlieghe: Senede 1-2 faiz artırımı yapmaları gerektiğini söyledi. Brexit konusunun yanı sıra günün kalanında parite açısından FED adına konuşmalarını takip edeceğimiz William Dudley ve Loretta Mester’in söylemleri de önemli olacaktır. Teknik olarak baktığımızda 1.4200 seviyesi üzerinden kalıcılık arayan paritede, bunun sağlanması halinde 1.4235, 1.4260 ve 1.4315 dirençleri takip edilebilir. 1.4200 altına geri çekilmelerde izleyebileceğimiz destek noktalarımız ise 1.4160, 1.4115 ve 1.4075 seviyelerinde bulunmakta.

GBPUSD

GBPUSD

BRENT PETROL

Cuma günü açıklanan Baker Hughes sondaj kuyusu sayıları 4 adet artışla 804 seviyesine ulaşarak 2015 Mart ayından bu yana en yüksek gerçekleşmesini göstermişti. Bugün ise Çin’in, Shangai Uluslararası Enerji Borsası aracılığıyla Yuan cinsinden vadeli ham petrol işlemlerini başlatması haberi ile güne başladık. Genel anlamda emtiada fiyatlamalar açısından ise; OPEC öncülüğünde oluşturulan konsorsiyumun; arz kısıntısı anlaşmasını 2019 yılına taşıyıp taşımayacağı ve her hafta açıklanan stok ve üretim verileri tartışmaların odak noktasında bulunmakta. Hatırlanacağı gibi arz kısıntısı konusunda açıklamalarda bulunan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Al-Falih: Anlaşmanın 2019 yılında devam etmesini temenni ettiklerini söylemiş, Rusya enerji Bakanı Novak ise Nisan ayındaki toplantıda konunun ele alınacağını belirtmişti. Teknik olarak emtiaya baktığımızda ise 25 Ocak’ta görülen seviyenin bir kez daha test edilmesi ile “İkili Tepe” ve “Çanak” formasyonları oluşumu söz konusu. Bu kapsamda yukarı tarafta 70.95, aşağı tarafta 68.75 seviyeleri kritik olacaktır. 70.95 seviyesi üzerinde kalıcılıkta ilk etapta 71.30, 72.00 ve 73.00 dirençleri takip edilebilir. Şuan için 70.20 seviyesinin altına sarkan emtiada diğer ara desteklerimiz ise 69.60, ve 69.00 seviyelerinde olup, önemine değindiğimiz 68.75 altında kalıcılıkta satış ağırlıklı işlemler derinleşebilir.

BRENT PETROL

BRENT PETROL

ONS ALTIN

Genel anlamda emtia üzerinde; geçtiğimiz hafta yapılan FOMC toplantısında cari yıl için yumuşak geçiş öngörülmesinin verdiği rahatlık ve ABD öncülüğünde başlatılan ticaret savaşları nedeniyle “güvenli liman” arayışlarından kaynaklı işlemler etkili olmakta. Bu bağlamda her iki konuya dair gelebilecek açıklamalar önemle takip edilecek. Bugün açıklamalarda bulunan Çin Başbakanı Yardımcısı Liu Hı: ABD ile Çin arasındaki bir ticaret savaşının kazananı olmayacağı konusunda uyarılarda bulunurken, ABD ile müzakereleri hızlandırmaları gerektiğini belirtti. Öte yandan ABD 10 yıllık tahvil getirileri 2.85 seviyesinde bulunurken, korku endeksi olarak da adlandırılan SP500 Volatilite Endeksi(VIX) ise 25 seviyesine yaklaşmış durumda. Teknik olarak Değerli Metal’e bakacak olursak: 1350 direnç seviyesinin test edildiğini görmekteyiz. Bu seviyenin geçilebilmesi halinde; sırasıyla 1352, 1357 ve 1360 dirençleri takip edilebilir. Emtiada olası geri çekilmelerde izlenebilecek destek noktalarımız ise 1346, 1342 ve 1337 seviyelerinde bulunmakta.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ