Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 23.03.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 23.03.2018

Trump, Dünya Ekonomisini Dinamitledi!
Dün akşam saatlerinde ABD Başkanı Donald Trump’ın, Çin’e yönelik “fikri mülkiyet hırsızlığı” iddiası ile minimum 50 Milyar Dolar tutarındaki mallara ek gümrük vergisi getirecek tasarıyı imzalaması piyasalarda volatil hareketlere neden oldu. “Korku Endeksi” olarak da adlandırılan VIX(SP500 Volatilite Endeksi) 18 seviyelerinden 23’e doğru çıkarken, endeksler ve kırılgan GOÜ(Gelişmekte Olan Ülkeler) paralarında hızlı değer kayıpları yaşandı. Bunun en yakın örneğini USDTRY ve EURTRY kurlarında gördük. Öte yandan Trump’ın hamlesine Çin tarafından da karşı atak geldi ve ABD’den ithal edilen bir çok ürüne ek vergi uygulanacağı belirtildi. Her iki hamle sonrası Dünya’nın her tarafından tepkiler gelirken, Trump’ın kararının Dünya ekonomisi için büyük tehdit olacağı açıklamaların ortak noktasıydı. Yurt içi tarafta bugün jeopolitik risk unsurları yine gündemdeki yerini korurken, Euro Bölgesi’nde ise AB Liderler Zirvesi takip edilmekte. Buradan gerek Ticaret Savaşları konusunda çıkacak kararlar, gerekse Brexit konusunda yapılacak açıklamalar oldukça önemli olacaktır. ABD’de hükümete 1 Trilyon 300 Milyar Dolar’lık harcama yetkisi veren ek bütçe dünkü Temsilciler Meclisi onayından sonra Senato’dan da geçerken, dün gecenin yine flaş haberlerinden birisi olan ABD Başkanı Donald Trump’ın ulusal güvenlik danışmanının ve baş avukatının istifaları sonrası Trump’a yönelik güven tartışma konusu olmaya devam ediyor. Ekonomik veri olarak takip ettiğimiz ABD Dayanıklı Mal Siparişleri genel anlamda tahminlerden iyiydi. Çarşamba günkü FOMC kararları sonrası üyelerin açıklamaları merakla beklenirken, ilk olarak Atlanta FED Başkanı Bostic’in konuşması takip edildi. Enflasyonun yüzde 2’nin üzerine gitme yönünde potansiyel gördüğünü söyleyen Bostic, ekonominin beklendiği gibi gelişmesi halinde bu yıl daha fazla faiz artırımı yapılabileceğini vurguladı. Avrupa Merkez Bankası adına konuşan Ardo Hansson: Euro Bölgesi’nin oldukça sağlam bir şekilde iyileştiğine atıfta bulunurken, 2019 yılı ortasını faiz artışı için oldukça makul olduğunu belirtti. İngiltere Merkez Bankası harici üyelerinden Getjan Vlieghe ise: Brexit’in olumsuz etkilerine değindiği konuşmasında, ticaret savaşlarının global ekonomi üzerinde bir risk unsuru olduğunu da söyledi. Günün kalanında ABD’den Yeni Konut Satışları verisi ve bazı FOMC üyelerinin yapacağı açıklamalar takip edilecekken, yine başta ticaret savaşları olmak üzere küresel haber akışları da piyasa için önemli olacak.

EURUSD
Dün akşam ABD Başkanı Donald Trump, Çin’e yönelik yeni ek gümrük vergilerini devreye alırken, Avrupa Birliği (AB) üyeleri ile 6 ülkenin yeni çelik ve alüminyum ithalat gümrük vergilerinden muaf tutulacağı açıklandı. Konuyla ilgili AB Komisyonu’nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlü üyesi Pierre Moscovici: ABD Başkanı Donald Trump’ın fikrini değiştirerek AB üyesi ülkeleri daha yüksek çelik ve alüminyum gümrük tarifelerinden geçici olarak muaf tutmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ise AB liderler zirvesinde yaptığı konuşmada: Avrupa hükümetlerinin büyümenin toparlandığı bir ortamda harcamaları artırmayı planlamalarının ekonomi için orta vadeli bir risk oluşturduğu konusunda uyardı. AB liderlerine brifing veren Draghi, Avrupa ekonomisinin tüketimi temel alarak değişmeyen bir ivme ile büyümekte olduğunu, konutları da içeren yatırımların 10 yıl önceki krizden bu yana görülmeyen oranlarda artmakta olduğunu vurguladı. Son olarak Avrupa Merkez Bankası, parasal genişleme programı çerçevesinde Almanya’nın 7 eyalet bankasından daha tahvil alımına başlayacak. ECB’nin bir ülkenin kamu borçlanma kağıtlarının üçte birinden fazlasını alması yasak oduğu ortamda atılan bu adım ile ECB’nin alabileceği Alman tahvil havuzu genişleyecek. ABD kanadında vergi muafiyeti dışında Trump’ın Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster’ı görevden alıp, yerine ABD eski Birleşmiş Milletler Temsilcisi John Bolton’ı ataması gündeme damga vurmuş durumda. Veri akışında ise Şubat ayı çekirdek dayanıklı mal siparişleri aylık olarak yüzde 1.2 ile; yüzde 0.5 olan beklentileri aştı. Günün geri kalanında Şubat ayı yeni konut satışları verisi açıklanacakken, FOMC üyesi Kashkari’nin konuşması da takip edilecek. Teknik olarak yukarı yönlü hareketlerde alıcılı seyrin devamında 1.2360, 1.2395 ve 1.2415 direnç seviyeleri izlenebilir. Olası geri çekilmelerde takip edilebilecek destek noktalarımız ise 1.2305, 1.2285 ve 1.2260’da bulunmakta.

USDTRY
Dün akşam saatlerinde ABD’den gelen haberlerde Başkan Trump’ın ulusal güvenlik danışmanının değişmesi, zaten pamuk ipliğine bağlı olan ABD-Türkiye arasında Suriye eksenindeki ilişkiler için riskleri artırdı. Yine, ABD’de bugün itibariyle yürürlüğe giren Alüminyum ve Çelik ürünlerinin ithaline ek gümrük vergisi uygulaması için muafiyet düşünülen ülkeler arasında Türkiye’nin sayılmaması ise ekonomik risk unsuru olarak kaydedildi. Tüm bu gelişmeler ışığında kırılganlığının artması ile günün ilk saatlerinde Asyalı fonların TL varlıklarından çıkışları gözlendi ve kur tarafında 4.03’ün üzerinde fiyatlama ile tüm zamanların rekoru kırıldı. Diğer yandan bugün Türkiye İstatistik Enstitüsü(TÜİK) tarafından açıklanan 2017 yılı işsizlik oranı yüzde 10.9 olarak açıklandı. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Bu yılki büyüme hedefinin yüzde 5.5 olduğunu söylerken, enflasyonun tek haneye ineceğine inandıklarını belirtti. TL’deki değer kaybı için: “Kısmen ekonomi, kısmen ise iç ve dış siyasi gelişmeler kaynaklı” diyen Şimşek, para politikasında sıkılaştırmaya gidilmesinin doğru bir tepki olduğunun ve eninde sonunda çalışacağının altını çizdi. ABD tarafında ekonomik verilerin yanı sıra FED yetkililerinin açıklamalarının takip edildiği günde, yurt içi taraftaki haber akışları ve teknik fiyatlamalar yine ön plana çıkabilir. Bu kapsamda teknik olarak kur’a baktığımızda; ilk takip ettiğimiz destek noktaları olarak 3.9600, 3.9540 ve 3.9490 seviyeleri karşımıza çıkmakta. 3.9600 üzeri kalıcılıkta ise zaman zaman yukarı yönlü spekülatif ataklar görülebilir.

GBPUSD
Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Birliği liderlerinin bugün yaptıkları toplantıda, İngiltere ile Brexit geçiş dönemi anlaşmasını resmi olarak benimsediklerini bildirdi. İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği ve İngiltere’nin Brexit müzakerelerinde şu ana kadar ciddi ilerleme sağladıklarını söyledi. AB liderler zirvesinde yaptığı açıklamada, AB ile gelecekteki ekonomik ortaklık konusunda müzakereleri dört gözle beklediklerini de vurgulayarak ‘’Yapılacak ortaklığın İngiltere ve AB’nin çıkarına olacağına inanıyorum” diye konuştu. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster’ı görevden aldığını ve yerine ABD eski Birleşmiş Milletler Temsilcisi John Bolton’ı atadığını açıkladı. Bush döneminde de görev alan, sivri dili ve kavgayı seven yapısıyla tanınan Bolton’la beraber özellikle dış politikada neler olacağı merakla beklenirken piyasaların bu haberle huzursuzluğunun arttığı görüldü. Bunun dışında ABD’de Temsilciler Meclisi, federal hükümetin bu yıl üçüncü kez kapanmasının önüne geçecek ve federal kurumlara 30 Eylül’e kadar fonlama sağlayacak 1,3 trilyon dolar büyüklüğündeki harcama tasarısına onay verdi. Tasarının yasalaşması için bugün gece yarısına kadar Senato’dan da geçmesi bekleniyor. Gün içinde beklentileri aşan ABD Şubat ayı mal siparişleri verileri takip edilirken günün geri kalanında ise Şubat ayı yeni konut satışları verisi açıklanırken FOMC üyesi Kashkari’nin konuşması izlenecek. Teknik olarak yukarı yönlü hareketlerin devamında 1.4160-1.4180-1.4200 direnç seviyelerine kadar yükselişler görülebilir. Olası aşağı yönlü tepkilerde ise 1.4115-1.4100-1.4075 destek seviyeleri gündeme gelebilir.

BRENT PETROL
Dün akşam saatlerinde açıklamalarda bulunan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid A.Al-Falih: Arz kısıntısı anlaşmasının 2019 yılında da devam etmesini umduğunu söylemişti. Rusya Enerji Bakanı ise global petrol piyasasında dengelenmenin 3.çeyrekten itibaren başlamasının beklendiğine vurgu yapmıştı. Emtiada bir yandan bu konulardaki gelişmeler takip edilirken, bir yandan da Metal vergileri üzerinden başlatılan “Ticaret Savaşları”nın diğer ürünler için uygulanıp uygulanmayacağı takip edilmekte. Zira dün ABD’nin, Çin’e yönelik ek gümrük vergisi kararına Çin’den bu sabah karşı hamle gelmişti. ABD’nin son zamanlarda yapmış olduğu üretim rakamının rekor seviyelerde olması ve Çin’in petrol ithalatında lider konumda bulunması olası bir petrol savaşında fiyatlamaları etkileyebilir. Yine bir süredir tartışmalara konu olan İran nükleer anlaşmasının iptal olabileceği açıklamaları da dikkatle takip edilmekte. Bugün veri akışı olarak ise Baker Hughes Sondaj Kuyu Sayıları takip edilecek. Teknik fiyatlamalar da, veri ve haber akışları kadar önem arz etmekte. Bu bağlamda teknik olarak baktığımızda yukarı tarafta 70.00 Dolar seviyesi kritik olup, buranın geçilebilmesi halinde 70.50, 70.95 ve 71.30 dirençleri takip edilebilir. Şuan için 69.60 seviyesi altında fiyatlanan emtia için geri çekilmelerde izlenebilecek destek noktalarımız ise 69.25, 69.00 ve 68.75 seviyelerinde bulunmakta.

ONS ALTIN
Dün akşam ABD Başkanı Donald Trump’ın 100’den fazla Çin menşeli ürünün ABD’ye girişine yönelik olarak ek vergi uygulanmasını getiren tasarıyı onaylaması; kırılgan para birimleri ve borsalarda satışlara neden olurken, güvenli liman olarak kabul edilen emtiada ise alımlara neden oldu. Sabah saatlerinde yine Çin tarafının ABD ürünlerine yönelik ek gümrük vergisi getirileceğini açıklaması da gerginliğin devamına neden olmakta. Konuya dair gelişmeler oldukça önemli olacak. Zira bugün ABD’de açıklanan önemli ekonomik verilerden Dayanıklı Mal Siparişleri’nin beklentilerden iyi gerçekleşmesi ve Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic’in şahin açıklamaları bile emtia üzerinde bir etkiye neden olmuyor. Dolar endeksi şuan 89.00 seviyesine yakın fiyatlanırken, ABD tahvil getirileri ise kısmen yükseliyor. ABD borsalarının ve korku endeksi olarak da adlandırılan VIX’ın ilerleyen saatlerdeki performansını da izlemek faydalı olacaktır. Teknik olarak Değerli Metal’e bakacak olursak; şuan için 1348 direncinin test edildiğini görmekteyiz. Buranın da geçilmesi halinde 1352 ve 1357 dirençleri takip edilebilir. 1348 altı kalıcılıkta görülebilecek geri çekilmelerde izleyebileceğimiz destek noktalarımız ise 1344, 1339 ve 1333 seviyelerinde bulunmakta.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ