Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 22.03.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 22.03.2018

Gözler, Trump’ın Yapacağı Açıklamalara Çevrildi!
Piyasada; dün akşam açıklanan FOMC kararları bir yandan tartışılmaya devam ederken, ilk hamle Çin Merkez Bankası(PBOC)’dan geldi. Banka, likidite sorunu yaşamamak için haftalık repo faiz oranlarında 5 baz puanlık artırım yaptı. Japonya Merkez Bankası(BOJ) adına açıklamalarda bulunan Başkan Yardımcısı Wakatabe ise: BOJ’un gerektiğinde çekinmeden politikasını gevşetmesi gerektiğini söylerken, kurları etkilemek için yabancı tahvil almaları halinde; bunun, Maliye Bakanlığı gözetiminde olacağını belirtti. Öte yandan bugünün diğer önemli gündem maddesi ise yarın resmi olarak devreye girecek olan ABD ek gümrük vergileri! Dün akşam Beyaz Saray yetkililerinden gelen açıklamalar Çin malları için ABD’nin yeni bir ek vergi daha talep edeceği yönündeydi. Konuyla ilgili Başkan Donald Trump’ın bu akşam açıklama yapması beklenmekte. Euro Bölgesi adına konuşan Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Komiseri Cecilia Malmström ise yaptığı açıklamalarda: ABD Ticaret Bakanı Ross’un, Trump’a AB’nin gümrük tarfilerinden muaf tutulmasını tavsiye etmesini beklediklerini, aksi takdirde harekete geçmekten çekinmeyeceklerini söyledi. Bugünün diğer ekonomik veri ve haber akışları olarak; öncü PMI dataları takip edildi. Almanya’da açıklanan IFO verilerinde ise beklentilerin karşılandığı görüldü. Yurt içi tarafta Kapasite Kullanımı geçtiğimiz ay seviyesinde gelirken, İmalat Güveni ise daha iyiydi. Avrupa Merkez Bankası(ECB) aylık raporunda: Euro Bölgesi’nin güçlü büyüme yaşamakta olduğu vurgulanırken, ücretlerdeki yukarı yönlü ivmenin bunu desteklediği ancak enflasyonun bir süre daha izlenmesi gerektiği belirtildi. Pound varlıkları açısından günün merakla beklenen gelişmesinde ise; İngiltere Merkez Bankası(BOE) Mali Politika Komitesi(MPC) toplantısında 2’ye karşı 7 oy ile 0.50’lik faiz oranı sabit bırakılırken, 435 Milyar Pound’luk varlık alım miktarı ise oy birliği ile sabit bırakıldı. Günün geri kalanında ekonomik verileri yanı sıra, gözler yine başta ABD ek vergileri olmak üzere haber akışlarında olacak. Gerek ABD Başkanı Donald Trump’ın bu akşam yapacağı açıklamalar, gerekse bugün toplanan AB Liderler Zirvesi’nden gelebilecek haber akışları bu kapsamda dikkatle takip edilmeli.

EURUSD
Amerika Merkez Bankası (FED)’nın dün akşam sona eren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında beklendiği gibi faiz oranını 25 baz puan yükseltilmiş ve bu yılın geri kalanında 2 faiz artırımı daha beklendiğini ortaya koyulmuş, PCE enflasyon beklentisi de sabit bırakılmıştı. Kararlar Dolar varlıkları açısından negatif fiyatlamalara neden oldu. Bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nın yayınladığı aylık ekonomik bültende ise: Euro Bölgesi ekonomisinin güçlü büyüme yaşamakta olduğunu ve kısa vadede büyümenin önceki beklentileri aşabileceği bildirildi. İstihdam piyasasının “güçlü dinamikler” sergilemeye devam ettiğini, özel tüketimin artmakta, ihracatın büyümekte, inşaat ve inşaat dışı yatırımların toparlanmakta olduğunu belirten ECB, tüm bunların önümüzdeki dönemde güçlü ekonomik büyümeye işaret ettiğini de vurguladı. Veri akışında ise Euro Bölgesi’nde cari işlemler fazlası Ocak ayında son 4 ayın en yüksek seviyesine çıktı. ECB verilerine göre Ocak ayında cari işlemler fazlası 37,6 Milyar Euro oldu. Bugün Brüksel’de bir araya gelecek olan Avrupa Birliği (AB) liderlerinin gündeminin başında ABD’nin yarın yürürlüğe sokmayı planladığı çelik ve alüminyum gümrük tarifeleri olacak. Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen, Avrupa Birliği’nin ABD’nin çelik ve alüminyum ithalatı için uygulayacağı yeni gümrük tarifelerinden muaf tutulması olasılığının artmakta olduğunu söylediler. Devam eden saatlerde ABD’nin Mart ayı öncü PMI rakamları takip edilecek. Teknik olarak gün içinde geri çekilme görülen paritede 1.2305, 1.2285 ve1.2260 seviyeleri destek konumundayken, olası yukarı tepkilerin yeniden oluşması halinde ise 1.2335, 1.2360 ve 1.2395 direnç seviyeleri takip edilebilir.

USDTRY
Dün akşam ABD’de açıklanan FOMC kararları ve FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarındaki “güvercin” ton Dolar varlıklarında değer kayıplarına neden oldu. Yurt içi tarafta ise gündem birkaç aydır olduğu gibi jeopolitik risk unsurları olarak devam etmekte. Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün yaptığı açıklamalarda: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın telefon görüşmesi yapacağını belirtirken, başlanılması düşünülen Menbiç operasyonuna ABD’den destek gelmemesi halinde Türkiye’nin kendi başının çaresine bakacağını söyledi. Yine, Irak’ın Sincar Bölgesi için de benzer bir durumun geçerli olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nin vermiş olduğu tepkilerin ise siyasi olduğunu vurguladı. Bir süredir spekülasyonlara neden olan Türkiye tahvil faizlerine baktığımızda; 2 yıllıklar düne göre artış gösterirken, 10 yıllıklarda ise geri çekilme görülmekte. Günün kalanında veri ve haber akışlarının yanı sıra teknik fiyatlamalar da takip edilecek. Bu kapsamda kur’a teknik olarak baktığımızda 3.90 üzerinde kalıcılıkla başlayan yukarı yönlü ataklar göze çarpmakta. Hareketin devamı halinde 3.9360 ve 3.9490 dirençleri ilk etapta takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 3.9180 ve 3.9000 destekleri tekrar izlenebilir.

GBPUSD
Dünkü ses getiren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı diğer USD çiftlerinde olduğu gibi, bu parite üzerinde de etkisini gösterdi. Hatırlanacağı gibi faizler beklenildiği gibi artırılırken, fiyatlamalar açısından daha önemli olan 2018 enflasyon projeksiyonu değişmemiş ve “dot plot” olarak tabir edilen faiz artırım adetlerini gösteren noktasal grafik toplam 3 faiz artışına işaret etmişti. Güvercin görülen kararlar paritenin yukarı yönlü ataklarını desteklemişti. Bugün ise İngiltere Merkez Bankası (BOE)’nın Mali Politika Komitesi(MPC) toplantısı takip edildi. Toplantıda 2’ye karşı 7 oy ile beklenildiği üzere faiz oranlarında bir değişiklikte bulunulmadı. Keza, Parasal Taban ise oy birliği ile sabit bırakıldı. Kararlar sonrası BOE’den yapılan açıklamada: enflasyon hedefine ulaşmak için para politikasında sıkılaşmanın tahmin dönemi boyunca devam etmesi gerektiği, son ekonomik verilerin Şubat ayı raporundaki tahminlere göre daha tutarlı olduğu ve ABD’nin açıkladığı gümrük tarifelerinin doğrudan etkisinin sınırlı olacağına yer verildi. İngiltere Dışişleri Boris Johnson, Brexit sonrasında hükümetin hedeflediği yeni ticaret anlaşmalarının gerçekleşmesine yardım için yurt dışındaki diplomat sayısını artıracaklarını bildirdi. Öte yandan Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB liderlerinin İngiltere’ye bir Brexit geçiş dönemi anlaşmasını Cuma günü resmi olarak teklif edeceklerini, ancak bir anlaşmanın ancak Londra’nın İrlanda sınırı ve Cebelitarık konusundaki taahhütlerini yerine getirmesi halinde sonuçlandırılabileceğini bildirdi. Teknik olarak paritede dalgalanmalar sonucunda açılış fiyatına yakın fiyatlamalar görülmekte. Olası Dolar lehine işlemlerde sırasıyla 1.4115, 1.4075 ve 1.4050 destekleri takip edilebilir. Yeniden yukarı yönlü ataklarda izlenebilecek direnç seviyelerimiz ise 1.4180, 1.4200 ve 1.4235 seviyelerinde bulunmakta.

BRENT PETROL
Dün Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanan raporda ABD üretiminin 26 Bin varil artışla 10 Milyon 407 Bin varile yükseldiği belirtildi. Ancak kurumun stok verisinde ise 2 Milyon 600 Bin varillik artış beklentisine karşın 2 Milyon 622 Bin varil azalışla son 9 haftanın en düşük seviyesi görüldü. Gündemde ekonomik verilerin yanı sıra OPEC önderliğinde başlatılan arz kısıntısının 2019 yılında devam edip etmeyeceği ve Dünya’nın en büyük petrol şirketi Saudi Aramco’nun halka arzı var. Aramco’nun halka arzının 2019 yılına ertelenme ihtimali her geçen gün artış gösterirken, Suudi haber ajanslarına dayandırılan haberlerde kotasyonun da sadece Suudi Arabistan ile sınırlı kalabileceği belirtilmekte. Ekonomik veri takip etmeyeceğimiz günde; yine, önemli petrol üreticisi ülkelerden ve ya uluslararası kurumlardan gelebilecek açıklamalar takip edilecek. Teknik olarak ise emtiada dünkü sert yükseliş sonrası geri çekilmeler görülmekte. Geri çekilmelerin devamında 68.75, 68.40 ve 68.25 destekleri takip edilebilir. Olası yeniden alım ağırlıklı işlemlerde ise izlenebilecek direnç noktalarımız 69.00, 69.25 ve 69.60 seviyelerinde bulunmakta.

ONS ALTIN
Dün akşam açıklanan FOMC kararlarından çıkan sonuçlar Dolar endeksinde zayıflamaya neden olurken, bundan nemalanan Değerli Metal oldukça sert yükseliş göstermişti. Konuya dair tartışmalar bugün de sıcaklığını korumakta. Gündemde yer kaplayan diğer husus ise yarın devreye girmesi beklenen ABD ek gümrük vergileri. Ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin malları için ekstra yeni vergileri devreye alabileceği ve bunu bu akşam açıklayabileceği belirtilmekte. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s: ABD’nin gümrük tarifelerinin şu ana kadar Çin üzerinde sınırlı bir etki yaptığını, ancak ABD’nin daha geniş tedbirler uygulamaya başlamasının Çin için daha büyük zorluklar ortaya çıkarabileceğini bildirdi. Konuyla ilgili konuşan ABD-Çin İş Konseyi’nin Başkan Yardmıcısı Jake Parker ise: Amerikan şirketlerinin Trump yönetiminde Çin’de iş yaparken karşılaştıkları problemlere çözüm istediklerini, Çin’e sadece yaptırım uygulamasını istemediklerini söyleyerek “Gümrük vergileri, Çin’de faaliyet gösteren Amerikan şirketlerinin fikri mülkiyet haklarında iyileşme sağlamaktan çok zarar verecektir” diye konuştu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying ise bugün yaptığı açıklamada: son dönemde ABD ile Çin arasında yaşanan ticari anlaşmazlıklarla ilgili olarak, Çin-ABD ticari ilişkilerinin belirleyici niteliğinin kazan-kazan ilkesi olduğunu belirtti. Diğer yandan bugün toplanan AB Liderler Zirvesi’nde de ABD’nin ek gümrük vergileri gündemin ilk sırasında ve olası bir karşı hamle piyasalarda volatil hareketlere neden olabilir. ABD tahvil getirileri dünkü FOMC kararları sonrası geri çekilirken, Dolar endeksinde ise kısmen toparlanma söz konusu. Teknik olarak emtiaya bakacak olursak; dün 1337 direnç seviyesinin geçilememesi ile oluşan geri çekilmelerde şuan için 1329 destek seviyesi üzerinde tutunma arayışı mevcut. Bunun sağlanabilmesi halinde yeniden oluşabilecek yukarı yönlü ataklarda 1333 ve 1337 dirençleri tekrar gündeme gelebilir. 1329 altına geri çekilmelerde ise 1326, 1322, 1320 ve 1316 destekleri izlenebilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ