Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 21.03.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 21.03.2018

Gözler FOMC Kararları ve Jerome Powell’ın Basın Toplantısında!
Dün başlayan FED/Federal Açık Piyasa Komitesi(FOMC) toplantılarının sonuç bildirisi akşam saat 21:00’de açıklanacak. Ayrıca, Şubat ayında başkanlık koltuğuna oturan Jerome Powell saat 21:30’da ilk kez bu sıfatla “FOMC Basın Toplantısı” yapacak. Her iki saat dilimi de oldukça kritik olacak. Sonuç bildirisinde Federal Fonlama Faiz aralığının 25 baz puan artışla 1.50-1.75 düzeyine çekilmesi beklenmekte. Ancak daha çok fiyatlamalar açısından izlenmesi gereken konular; enflasyon görünümüne dair açıklamalar ve “dot plot” olarak tabir edilen faiz artırım sayılarına işaret eden noktasal grafik olacak. Hatırlanacağı gibi Şubat başında açıklanan Ortalama Saatlik Kazançlar verisinin senelik gerçekleşmesinde 2009 Haziran ayından bu yana en yüksek gerçekleşme görülmüş ve bir anda 4 faiz artırımı beklentisi gündeme gelirken, tahvil piyasası üzerinden piyasalarda sert fiyat hareketleri görülmüştü. Ancak bu ay gelen veriler Şubat’taki kadar bir şahin görünümü yansıtmadı. Bu kapsamda bugün açıklanacak bildiri ve sonrasında Başkan J.Powell’ın yapacağı açıklamalar fiyatlamalar üzerinde direkt etkili olacaktır. Şunu da belirtelim ki saat 21:00’deki bildiri ile saat 21:30’da başlayacak olan Jerome Powell’ın basın toplantısında bir birini destekleyen fiyatlamalar olabileceği gibi, bir birinden tamamen farklı fiyatlamalar da ortaya çıkabilir. Bu kapsamda her iki zaman dilimini de dikkatle takip etmek faydalı olacaktır. Şunu rahatlıkla ifade edebiliriz ki, çıkan kararlar ve açıklamalar ne yönde olursa olsun; başta USD çiftleri olmak üzere piyasanın hemen hemen tüm varlıklarında volatilite oldukça yüksek olacaktır. Bugün ayrıca Asya ve Avrupa seansında 23 Mart’ta devreye girmesi beklenen ABD ek gümrük vergileri nedeniyle ortaya çıkabilecek ticaret savaşlarına dair açıklamalar ve ekonomik veriler takip edildi. İngiltere Ticaret Bakanı Fox: ABD ile ticareti serbestleştirmek istediklerini belirtirken, Alman Hükümet Sözcüsü ise: yarın başlayacak olan AB Liderler Zirvesi’nde, ABD’nin planladığı gümrük tarifelerinin tartışılacağını ve buna karşı tüm seçeneklerin değerlendirileceğini söyledi. İngiltere’de açıklanan Ocak ayı Ortalama Gelir Endeksi beklentilerin üzerinde gelirken, Şubat ayı İşsizlik Hakları Başvuru sayısı öngörülerden kötüydü. Ülkenin Ocak ayı İşsizlik Oranı ise yüzde 4.4’lük tahmine karşın yüzde 4.3 olarak gerçekleşti.

EURUSD
Paritenin dünkü sert geri çekilmesinin ardından bugün kayıplarını telafi etme çabasında olduğu görülüyor. Gün içinde Ekonomi Araştırma Enstitüsü (IFO)’nden: ABD’deki vergi uygulaması ve Euro Bölgesi’ndeki büyümenin Alman mal ve hizmetlerine talebi arttırdığı açıklanırken, transatlantik ticaretinde gümrük tarifeleri artırma konusunda tartışmalarla Euro’nun değerleneceği ve bu durumun ekonomideki güven unsurunu baskılayacağı belirtildi. Öte yandan Alman hükümetinin ekonomi danışmanları, Ülke ekonomisi için büyüme tahminlerini hafif artırırken; korumacı eğilimli tedbirlerin yayılmasının güçlü büyümeye zarar verebileceği uyarısında da bulundu. Son olarak gün içinde açıklamalarda bulunan Almanya hükümet sözcüsü ise: AB’nin araştırma, savunma ve Euro Bölgesi konularında daha fazla itici güce ihtiyacı olduğunu bu konularla ilgili Haziran ayında ilk kararların verilmesini beklediklerini duyurdu. Ayrıca yarın başlayacak AB Zirvesi’nde ABD’nin planladığı gümrük tarifeleri ve buna karşı tüm seçeneklerin değerlendirileceğini dile getirirken, ABD ile görüşmeye hazır olduklarını vurguladı. Günün geri kalanında ABD Şubat ayı mevcut konut satışları verisi açıklanacakken, asıl fiyatlamalar açısından gözler; akşam saatlerinde açıklanacak FED faiz kararı ve ardından FED Başkanı Jerome Powell’in vereceği mesajlarda olacak. Bu yönüyle volatil hareketler olabileceğini belirtmekte fayda var. Teknik olarak, alıcılı seyrin devamında 1.2305, 1.2360 ve 1.2415 dirençleri izlenebilir. Dolar lehine hareketler görülebilmesi durumunda ise 1.2245, 1.2190 ve 1.2140 destek seviyeleri takip edilebilir.

USDTRY
Bugün akşam saatlerinde açıklanacak olan FED/FOMC(Federal Açık Piyasa Komitesi) kararları ve akabinde FED Başkanı Jerome Powell’ın düzenleyeceği basın toplantısı diğer USD çiftlerinde olduğu gibi kur üzerinde de etkili olacaktır. Yurt içi tarafta ise gündem yine Suriye merkezli jeopolitik risk unsurlarıydı. Dün akşam ABD Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’in: “Menbiç konusunda Türkiye ile anlaşma yapmadık” açıklaması sonrası, Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamaları takip edildi. Çavuşoğlu: ABD ile anlaştıkları yönündeki söylemlerin yanlış anlaşıldığını, ortada anlaşma olmasa da “ortak bir anlayış” olduğunu söyledi. Çavuşoğlu ayrıca Avrupa Birliği ile ilişkiler konusunda Varna’da yapılacak toplantıların birlikte adım atmak için bir şans olabileceğini belirtti. Diğer yandan, son zamanlarda spekülasyon konusu olan Türkiye tahvillerine baktığımızda; gerek 2, gerekse 10 yıllık tahvillerin dünkü seviyelerine göre geri çekildiğini görmekteyiz. Kur ile korelasyonu açısından zaman zaman takip edilen ABD 10 yıllık tahvillerinde ise kısmen de olsa artış göze çarpmakta. Teknik olarak baktığımızda ise: şuan için yukarı yönlü denemeler gördüğümüz kur için 3.9540 seviyesi kritik bir direnç konumunda. Buranın geçilmesi halinde yeni rekorlar görebiliriz. Öte yandan TL lehine olası hareketlerde ise 3.9275-3.9230 destek bandı önem arz edecek olup, 3.9230 seviyesi altında kalıcılıklarda ilk etapta 3.8925 seviyesi hedeflenebilir.

GBPUSD
İngiltere işsizlik oranı, Ocak ayında yüzde 4.3 olarak açıklandı. Veride beklentiler ise yüzde 4.4 seviyesindeydi. Ek olarak işsizlik maaşı başvuruları da 9 Bin 200 kişilik artışla 3 Bin 100 kişilik azalış öngörüsünden kötüydü. Primler dahil ortalama kazançlar ise Ocak ayında yüzde 2.8 yükselerek tahminlerin üzerinde kaldı. Haber akışında İngiltere Ticaret Bakanı Liam Fox: ABD ile ticareti serbestleştirmek istediklerini dile getirirken, Kremlin’den yapılan açıklamada ise: İngiltere büyükelçisinin, İngiliz casusun zehirlenmesine ilişkin elçiler toplantısına katılmama kararının kınandığı ve durumun İngiltere’nin soru sorup cevabını beklememesinin bir başka örneği olduğu vurgulandı. Akşam saatlerinde Amerika Merkez Bankası’ndan (FED) gelecek faiz kararları ve FED Başkanı Powell’in konuşması Dolar varlıklarını ve dolayısıyla pariteyi etkileyebilir. Piyasa tarafından 25 baz puanlık faiz artışı beklenirken, yılın geri kalanına yönelik yapılacak açıklamalar önemli olacaktır. Bunun dışında Şubat ayı Mevcut Ev Satışları verisi yayınlanacak. Ayrıca yarın yapılacak olan İngiltere Merkez Bankası(BOE) Mali Politika Komitesi(MPC) toplantısına dair gelebilecek tahminler de fiyatlamalar açısından takibimizde olacak. Mevcut akışta paritede hareketliliğin yüksek olması muhtemel görünürken teknik olarak yükselişlerin devamında 1.4075, 1.4115 ve 1.4160 seviyeleri takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde izleyebileceğimiz desteklerimiz ise 1.4020, 1.3975 ve 1.3915 seviyelerinde bulunmakta.

BRENT PETROL
Bugünkü seans öncesi açıklanan Amerikan Petrol Enstitüsü(API) haftalık ham petrol stokları 3 Milyon 200 bin varillik artış beklentisine karşın, 2 Milyon 739 Bin varillik azalış gösterdi. Bu akşam açıklanacak olan Enerji Bilgi İdaresi(EIA) stoklarında ise 2 Milyon 600 Bin varillik artış olması tahmin edilmekte. Yine kurum tarafından açıklanacak olan ABD üretim rakamları da oldukça kritik olacak. Diğer yandan haber akışlarında Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşmeler sonucunda İran’a yeniden yaptırımlar olacağı tartışılmakta. Zira; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinden İngiltere ve Fransa’nın yanı sıra Almanya’nın da bu konuda hem fikir olduğu belirtilmekte. Böyle bir durum İran’ın petrol üretimi ve ihracatı üzerinde direkt etkili olacaktır. Günün kalanında verilerin yanı sıra önemli petrol üreticisi ülkelerden ve uluslararası kurumlardan gelebilecek açıklamalar yine önemli olacaktır. Teknik olarak baktığımızda dünkü bültenlerimizde belirttiğimiz 67.45 seviyesinin de geçilmesi ile bugün için 68.25 direncinin test edildiğini görmekteyiz. Buranın da geçilebilmesi halinde sırasıyla 68.40, 68.75 ve 69.00 dirençleri takip edilebilir. 68.25 altı kalıcılıkta görülebilecek geri çekilmelerde ise izlenebilecek destek noktalarımız 67.85, 67.45 ve 67.20 seviyelerinde bulunmakta.

ONS ALTIN
Kıymetli metal, Amerika Merkez Bankası’nın (FED) bugünkü toplantısı öncesi alıcılı bir seyir izliyor. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin tarafından söylenen “Ticaret savaşlarından korkmuyoruz” sözleri sonrası endişelerin devam ettiği görülmekte. Mnuchin’in: “Korumacılık arayışında değiliz. Ticarette ABD’nin çıkarlarını korumaya hazırlıklı olmalıyız. Metal vergisi muafiyetlerine dair müzakereler devam ediyor, ABD, Çin’e “Ya bu deveyi güdersin, ya bu diyardan gidersin” demiyor” şeklindeki konuşmasının ardından Fransa Ekonomi Bakanı Le Maire korumacılığın ekonomik iyileştirmeyi tehlikeye sokacağı konusunda ABD’yi uyarırken, Avrupa Birliği’nin (AB), ABD metal vergilerinden tam muafiyet istediğini ve bunun için ABD ‘nin tek taraflı şartlarını kabul etmeyeceğini söyledi. Günün geri kalanında ABD Şubat ayı mevcut konut satışları verisi açıklanacakken, piyasanın günlerdir beklediği FED faiz ve politika kararları bu akşam belli olacak. FOMC kararından sonra FED Başkanı Jerome Powell’in yapacağı konuşmasında; FED politikaları ile ilgili hangi ipuçlarını vereceği Dolar endeksi ve tahviller gibi değerli metal fiyatlamalarını da etkileyebilir. Şuan için ABD 10 yıllık tahvil faizleri 2.90 civarında fiyatlanırken, Dolar endeksi ise 89.60 seviyelerinde. Teknik anlamda Değerli Metal’e bakacak olursak; dün de önemine değindiğimiz 1309 seviyesi üzerinde kalıcılıkla oluşan yukarı yönlü hareketlerde 1320 direncinin test edildiği görülmekte. Bu seviyenin de geçilmesi halinde 1326, 1333 ve 1337 dirençleri takibe alınabilir. Yeniden aşağı yönlü hareketlerde yine 1313-1309 bölgesi önemle takip edilecek. 1309 altı kalıcılıkta emtiada satış baskısı ağırlık kazanabilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ