Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 19.03.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 19.03.2018

Brexit Konusunda Yeni Taslak Metin’de Anlaşma Sağlandı!
Bugün Japonya’da açıklanan Şubat ayı Ticaret Dengesi 99 Milyar 600 Milyon JPY’lik açık beklentisine karşın 3 Milyar 400 Milyon JPY’lik fazla verdi. Diğer yandan ülke Merkez Bankası(BOJ)’nın açıklanan toplantı tutanaklarında: Japon Yeni’ndeki daha fazla güçlenmenin ve hisse fiyatlarındaki gerilemenin; sermaye ve tüketici harcamalarını azaltarak enflasyon hedefine ulaşılmasını geciktirebileceği uyarısı yapıldı. Euro Bölgesi’nde açıklanan Ocak ayı Ticaret Dengesi 22 Milyar 600 Milyon Euro’luk fazlalık öngörüsüne karşın 3 Milyar 300 Milyon Euro’luk fazla ile tahminlerin altında kaldı. Bölge’deki gündemler ise; Rusya ve İngiltere arasındaki siyasi kriz, AB ve İngiltere arasındaki Brexit görüşmeleri ve AB ile ABD arasındaki ek gümrük vergileriydi. Brexit geçiş şartlarından; yurttaş hakları ve finansal takas konularında anlaşma sağlandığı fakat İrlanda sınırı konusunda ise ilerlemenin kısmi olduğu belirtildi. Bu konuda açıklamalarda bulunan AB Komisyonu Brexit Baş Müzakerecisi Michael Barnier: Yeni taslak anlaşmada büyük ölçüde anlaşma sağlanmasında rağmen, henüz yolun sonuna gelmediklerini söyledi. İrlanda sınırı konusunda tüm seçenekleri yapıcı bir yolla değerlendirmeye hazır olduklarını da deklare eden Barnier, yeni taslağın kesin sonuca ulaştıracak önemli bir adım olduğunu belirtti. İngiltere adına görüşmelere katılan Brexit’ten sorumlu Bakan David Davis ise: Varılan anlaşmanın AB liderlerini de memnun edeceğini belirtirken, İngiltere’nin AB’deki sesinin geçiş sürecinde aktif olacağını vurguladı. Ülkenin diğer konusu olan Rusya ile ilgili olarak İngiltere Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada ise: diğer önemli konu olan Rusya’ya karşı atılacak adımlara dair yarın Başbakan May’in, Ulusal Güvenlik Konseyi’ni toplayacağı bildirildi. Günün kalanında başta G20 Maliye Bakanları toplantısı olmak üzere yine başkaca haber akışları piyasalar açısından takibimizde olacak.

DOLAR ENDEKSİ

DOLAR ENDEKSİ

EURUSD

Haftaya hafif satıcılı başlayan paritede gözler şimdiden Amerika Merkez Bankası (FED)’in açıklayacağı faiz kararı ve FED Başkanı Jerome Powell’in vereceği mesajlara ve Banka’nın sonraki adımlarına odaklanmış durumda. Gün içindeki veri akışında; Euro Bölgesi Ocak ayı ticaret dengesi beklentiyi karşılayamazken, haber akışında ise; Avrupa Birliği ile İngiltere’nin Brexit geçiş dönemi şartlarında anlaşmaya vardığı görüldü. Buna göre İngiltere, 2020 yılının sonuna kadar AB cari anlaşmalarının parçası olmaya devam ederken, geleceğe yönelik kararlarda söz sahibi olamayacak. Bunun dışında Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, nükleer anlaşmanın AB seviyesinde tartışılırken İran’a dikkat çekerek ülkenin Ortadoğu’daki rolünü ve balistik füzelerini dışlamamak gerektiği vurguladı. Almanya’da açıklanan koalisyon hükümetinin ayrıntıları da belli olmaya başladı. Almanya Maliye Bakanlığı Sözcüsü, Goldman Sachs Almanya Başkanı Joerg Kukies’in yeni hükümette maliye bakan yardımcısı olacağını söyledi. Günün geri kalanında FOMC’de oy hakkı bulunan Atlanta Merkez Bankası Başkanı Raphael Bostic’in ve ECB yönetim kurulu üyesi Yves Mersch’in konuşmaları takip edilecek. Teknik anlamda yukarı yönlü atakların devamında 1.2335, 1.2360 ve 1.2395 direnç seviyeleri izlenebilir. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 1.2285, 1.2260, 1.2245 destek seviyeleri takibimizde olacaktır.

EURUSD

EURUSD

USDTRY

Geçtiğimiz hafta boyunca negatif ayrışan kur için hafta başlangıcı da benzer oldu. Fiyatlamaların temelini tek bir unsura bağlamak yanıltıcı olacaktır. Zira, bakıldığı zaman ay başından bu yana gelen önemli Türkiye verilerinin beklentileri karşılayamaması, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ‘in not indirimi, bu hafta yapılacak olan FOMC toplantılarına dair beklentiler, tahvil piyasası kaynaklı spekülatif işlemler ve jeopolitik risklerin topyekün ortaya çıkardığı algı bozulması fiyatların 3.80 seviyelerinden buraya tırmanmasındaki başlıca sebeplerdi. Hatırlanacağı gibi normal takvimde bugün yapılması düşünülen “Suriye” konusundaki ABD-Türkiye ortak teknik komite toplantısı ertelenmişti. Bu konuya dair gelişmeler yakından izlenmeli. Yine Afrin operasyonunun bitme aşamasına gelinmesi sonrası bundan sonraki süreçte farklı bir bölgede operasyona başlanıp başlanmayacağı da merakla beklenmekte. Öyle ki bu konuda hükümet yetkilileri Menbiç’i sıradaki adres olarak göstermişlerdi. Her iki ülkeden veri trafiğinin olmadığı günde; FOMC üyelerinden Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic’in açıklamaları da takip edilecek. Teknik olarak ise; bültenlerimizde belirtiğimiz gibi 3.8890-3.9000 seviyesinin geçilmesi sonrası panik fiyatlamalar ortaya çıkmış durumda. Şuan için takip ettiğimiz direnç bölgelerimiz 3.9490, 3.9540, 3.9585 ve 3.9725 seviyelerinde bulunmakta. 3.9490 altı kalıcılıkta görülebilecek geri çekilmelerde ise 3.9360, 3.9275 ve 3.9180 destekleri izlenebilir.

USDTRY

USDTRY

GBPUSD

Avrupa Birliği ile İngiltere, Brexit geçiş dönemi şartlarında anlaşma sağladı. AB, yeni taslak Brexit anlaşmasını yayınlarken konuyla ilgili konuşan AB Komisyonu Başmüzakerecisi Michel Barnier, yeni taslak anlaşmasının kesin sonuca ulaştıracak bir adım olduğunu ancak henüz yolun sonuna gelmediklerini kaydederken, İrlanda konusunda çalışmaların devam edeceğini ve yapıcı bir yolla bu konuyu değerlendirmeye hazır olduklarını vurguladı. İngiltere Brexit Bakanı David Davis ise varılan anlaşmanın AB liderleri tarafından da memnuniyetle karşılanacağına inandığını belirtti. Varılan anlaşmaya göre İngiltere, 2020 sonuna kadar Avrupa Birliği’nin cari anlaşmalarının, düzenlemelerinin parçası olmaya devam edecek. İngiltere, geleceğe dönük kararlarda ise söz sahibi olmayacak. Diplomatlar ayrıca, İrlanda adasında sınırın durumunun genel Brexit anlaşmasının bir konusu olmaya devam ettiği de ifade ettiler. İrlanda hükümeti ise, Brexit geçiş dönemi konusunda bir anlaşmadan önce Avrupa Birliği’nin İngiltere’nin Kuzey İrlanda sınırı konusunda varılmış ara anlaşmadan dönmeyeceği konusunda AB’nin güvence vermesini talep etti. Bunun dışında İngiltere-Rusya gerginliğine ilişkin açıklamalarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İngiltere’nin talep etmesi durumunda Rusya’ya karşı yaptırım uygulamasını değerlendirebileceklerini söyledi. İngiltere Başbakanlık sözcüsü de Başbakan May’in Ulusal Güvenlik Konseyi’ni Rusya’ya karşı atılacak adımlar için Salı günü toplayacağını açıkladı. Teknik olarak anlaşma haberi sonrası sert yükselişler kaydeden parite için yukarı yönlü hareketlerin devamında 1.4075, 1.4115 ve 1.4160 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası düzeltme hareketinde ise izlenebilecek destek noktaları 1.4020, 1.3995 ve 1.3960 ‘da bulunmakta.

GBPUSD

GBPUSD

BRENT PETROL

Cuma akşamı açıklanan Baker Hughes sondaj kuyu sayıları önceki haftaya göre 4 adet artışla 800 rakamına ulaşmıştı. Bugün açıklamalarda bulunan OPEC Genel Sekreteri Mohammad Sanusi Barkindo: Petrol piyasasında istikrarın kademeli olarak geri döndüğünü görmeye başladıklarını söyledi. Arz kısıntısı anlaşmasına katılan ülkeler arasındaki ortaklığın nasıl devam edebileceğini görmek için hali hazırda değerlendirmelerin yapıldığına da atıfta bulunan Barkindo: En kötü durumun muhtemelen geride kaldığını, ancak global petrol stoklarının halen 5 yıllık ortalamanın üzerinde olduğunu da belirtti. Günün kalanında önemli petrol üreticisi ülkelerden ve ya uluslararası kurumlardan gelebilecek başkaca haber akışları teknik fiyatlamalarla birlikte takibimizde olacak. Teknik olarak emtiaya baktığımızda ise; 2017 Haziran ayından başlayan yükselen trend ile 2018 Ocak sonlarında başlayan düşen trendin kesiştiği bölgedeki sıkışmanın sona erdiğini görmekteyiz. Yukarı tarafta takip ettiğimiz kırılım teyit bölgemiz olan 66.15’in de geçilmeye başladığı emtiada, bu seviye üzerinde kalıcılığın sağlanabilmesi halinde ilk etapta 67.45 seviyesi hedeflenebilir. Bu durumda takip edeceğimiz ara dirençlerimiz 66.45, 66.85 ve 67.20 seviyelerinde bulunmakta. Diğer yandan 66.15 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanamaması halinde oluşabilecek geri çekilmelerde ise izlenebilecek destek noktalarımız 65.85, 65.30 ve 65.00 seviyelerinde bulunmakta.

BRENT PETROL

BRENT PETROL

ONS ALTIN

Haftaya hafif satıcılı bir seyirle başlayan değerli metalde geçen haftaki Emtia Vadeli İşlem Kontratları Ticaret Komisyonu (CFTC) net alım pozisyonlarına bakıldığında yaklaşık yüzde 10 oranında bir geri çekilme görülmekte. Gün içinde ABD Ticaret Bakanlığı, bugünden itibaren Başkan Donald Trump’ın alüminyum ve çelik ithalatına yönelik gümrük vergisi uygulamasından muaf olmak isteyen ülkelerin taleplerini almaya başlarken taleplerin değerlendirmesinin 90 günü bulması bekleniyor. Öte yandan ABD’de aralarında en büyük şirketlerin bir kısmını temsil edenlerin de olduğu 45 ticaret birliği, ABD Başkanı Donald Trump’ı Çin’e gümrük tarifeleri uygulamaması için uyardılar. Ticaret birlikleri Başkan Trump’a Pazar günü gönderdikleri mektupta, Çin’e gümrük tarifeleri uygulanmasının tüketici mallarında fiyatları yükselteceği, istihdamı azaltacağı ve finansal piyasaları aşağı çekeceğini savundular. ABD Hazine Bakanlığı Uluslararası İşler Müşteşarı David Malpass da, Çin’in piyasaları serbestleştirmeden uzaklaşmasının dünya ekonomisi için giderek artan bir endişe olduğunu söyledi. Çin gibi büyük bir ekonominin piyasa ekonomisinden uzaklaşmasının ABD ve Dünya için iyi olmayacağını belirten Malpass, bu durumun global ekonomide zorluklara neden olmaya devam edeceğini vurguladı. Son olarak Trump’ın Özel Savcı Robert Mueller’in yürüttüğü Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerini etkilemeye çalıştığı soruşturmasına yönelttiği eleştirilerin ardından medyada yer alan spekülasyonlar ve yönetime iletilen sorulara ilişkin Beyaz Saray avukatı Ty Cobb: Başkan Donald Trump’ın Mueller’i görevden almayı düşünmediğini söyledi. Teknik olarak 1313 seviyesinin kritik öneme sahip olduğunu düşündüğümüz sarı madende bu seviyenin altındaki hareketlerde 1305, 1300 ve 1297 seviyeleri gündeme gelebilir. 1313 üzerindeki kalıcılıkta ise 1316, 1322 ve 1326 direnç seviyeleri takip edilebilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ