Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 16.03.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 16.03.2018

ABD Konut Verileri Beklentileri Karşılayamadı!
Bugün Japonya’da açıklanan Ocak ayı Sanayi Üretimi yüzde 6.6’lık daralma beklentisinin üzerinde yüzde 6.8 oranında azalış gösterdi. Yurt içi tarafta açıklanan Sanayi Üretimi ise senelik bazda yüzde 12 artış gösterirken, son 6 ayın en yüksek seviyesindeydi. Euro Bölgesi’nde açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi aylık bazda beklenti düzeyinde gelirken, senelik bazda öngörülerin altındaydı. Gıda ve Enerji fiyatlarının dahil edilmediği Çekirdek TÜFE ise hem aylık, hem de yıllık bazda tahminlerle örtüştü. ABD tarafında ise Şubat ayı konut verilerini takip ettik. Açıklanan veriler beklentilerin altında kaldı. Haber akışı olarak ABD basınında çıkan haberlerde; Başkan Donald Trump’ın Dış İşleri Bakanı Rex Tillerson’dan sonra ulusal güvenlik danışmanı McMaster ‘ı da görevden alacağı ve FBI soruşturmalarına bakan özel yetkili savcı Mueller’in, Trump’ın şirketinden Rusya bağlantılı işlerin dosyalarını istediği yer aldı. McMaster’ın görevden alınacağı haberi beyaz saray yetkililerinde yalanlandı. Jeopolitik risk unsurları olarak Kuzey Kore’nin nükleer reaktörlerinin halen aktif olduğu da gelen haberler arasındaydı. Diğer yandan ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un, AB Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmstrom ile ek gümrük vergilerini gelecek hafta görüşecekleri de belirtildi. Avrupa Merkez Bankası(ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Peter Praet: Enflasyon patikasında iyileşme gördüklerine atıfta bulunurken; kademeli bir hızla ilerleyeceklerini, faiz oranları ile yönlendirmenin önem kazanacağını söyledi. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s ‘den ise: İngiltere’nin yüksek kamu borç seviyesini düşürmeye odaklanmasının kredi notu için pozitif olduğu belirtildi. Günün kalanında verilerin yanı sıra haber akışları da takip edilecek.

DOLAR ENDEKSİ

DOLAR ENDEKSİ

EURUSD

Gün içinde açıklanan Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Şubat ayında yıllık bazda yüzde 1.2’lik beklentilere karşın yüzde 1.1 ile beklentileri karşılayamazken aylık bazda yüzde 0.2 ile beklentiler dahilinde gerçekleşti. Çekirdek TÜFE’nin ise beklentilere paralel olarak sonuçlandığı görüldü. ABD tarafında ise Şubat ayı inşaat izinleri 1 Milyon 298 Bin olarak açıklandı ve 1 Milyon 320 Bin olan beklentinin altında kaldı. Konut Başlangıçları verisinde de öngörü altında gerçekleşme görüldü. Günün kalanında Sanayi Üretimi, İş imkanları ve personel değişim oranı ve Michigan Üniversitesi beklenti anketleri takip edilecek. Bugün, haber akışında ise: ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R.McMaster’i görevden alacağına ilişkin spekülasyonların yalanlandığı görüldü. Konuyla ilgili Beyaz Saray Basın Sekreteri Sanders, çıkan haberlerin aksine herhangi bir değişikliğin olmayacağını açıkladı. Yine de Trump yönetiminin verdiği endişe piyasalara da hakim olmuş durumda. Günün geri kalanında verilerin yanı sıra haber akışlarını da takip edeceğiz. Şuan için 1.2335 direncine yakın fiyatlanan paritede teknik olarak buranın geçilebilmesi halinde 1.2360, 1.2395 ve 1.2415 dirençleri takibe alınabilir. 1.2335 altı kalıcılıkta görülebilecek Dolar lehine işlemlerde ise izlenebilecek destek noktalarımız 1.2305, 1.2285 ve 1.2260 seviyelerinde bulunmakta.

EURUSD

EURUSD

USDTRY

Dün Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’nin Afrin operasyonuna son vermesi yönünde karar çıkmıştı. Bugün, konuya dair açıklamalarda bulunan hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ: “Karar, aleni gerçeklerden kopuş ve akıl tutulmasıdır. Türkiye için yok hükmündedir” dedi. Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şuan Astana’da Rus ve İran’lı mevkidaşları ile Suriye konusunu görüşmekte. Günün kalanında buradan gelecek açıklamaları da takip edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı baş ekonomi danışmanlarından Cemil Ertem ise bugün yaptığı açıklamalarda: “Petrol fiyatlarında yatay ve giderek düşen bir eğilim kazanılacağını düşündüğünü ve bundan dolayı dış ticaret açığının rahatlamasını beklediğini” söyledi. Cari açık için “Endişe edilecek bir durum yok” diyen Ertem, İşsizlik Oranı için ise düşüş trendine girildiğini düşündüğünü belirtti. Öte yandan bugün yurt içi tarafta açıklanan Sanayi Üretimi verisi son 6 ayın en yükseğinde artış gösterdi. ABD tarafında takip edilen Konut verileri ise öngörüleri karşılayamadı. Son zamanlarda kur üzerinde daha çok yurt içi faktörden kaynaklı olarak yukarı yönlü bir etki görülmekte. Bu hafta tahvil faizlerinde Kasım sonundan bu yana en yüksek rakamlar görülmüştü. Şuan için tahvil faizleri düne göre yatay hareket etmekte. Günün kalanında her iki bölgede oluşabilecek başkaca haber akışları ve teknik fiyatlamalar da kur tarafında etkisini gösterebilir. Teknik olarak baktığımızda; son bültenlerde belirttiğimiz gibi 3.8890-3.9000 bandı oldukça kritik olup, buranın üzerinde kalıcılık halinde kur için “kırmızı alarm durumu” olarak da tabir edebileceğimiz panik işlemlerin devreye girebileceğini bir kez daha hatırlatalım. Bu durumda takip edilebilecek dirençlerimiz 3.9275, 3.9360, 3.9490 ve 3.9540 seviyelerinde bulunmakta. Kur’da 3.8890 altına geri çekilmeler görülmesi halinde ise; 3.8725, 3.8640 ve 3.8550 destekleri takip edilebilir.

USDTRY

USDTRY

GBPUSD

Paritede bir taraftan İngiltere-Rusya gerginliği, diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin vermiş olduğu tedirginlik gündemi belirlemekte diyebiliriz. Bugün İngiltere kanadında, Merkez Bankası (BOE) finansal politika komitesinin açıklamaları takip edildi. Komite’den: yüksek kredi ve getiri oranı nedeniyle Mortgage piyasasındaki yurtiçi risk iştahının artış gösterdiği işaretlerinin gözlemlendiği ve önde gelen İngiliz bankaları için 2018 stres testi senaryosunun 2017 ile aynı olacağı belirtildi. Öte yandan İngiltere’nin cari işlemler hesabının giderek daha fazla sermaye girişi ile finanse edildiği ve bu durumun İngiltere’nin yabancı yatırımcı güvenine bağımlılığı artırdığı ifade edildi. İngiltere ile Rusya arasındaki gerginlik sürerken İngiltere’nin 23 Rus diplomatı sınır dışı edeceğine yönelik yaptığı açıklamalar ve Rusya’nın buna cevap vereceğini belirtmesi gerilimi hat safhaya çıkarmış durumda. ABD’de de Beyaz Saraay Basın Sekreteri Huckabee Sanders’ın Trump’ın işine son vereceği iddia edilen ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R.McMaster’in görevde kalacağı ve değişiklik olmayacağını açıkladı. Diğer yandan ABD tarafında gün içinde açıklanan verilerde, Şubat ayı inşaat izinleri; beklentileri karşılayamazken, konut başlangıçlarında da aynı tablo mevcuttu. Günün kalanında ABD’den yine ekonomik veriler ve haber akışları takip edilecek. İngiltere’den gelebilecek haber akışlarının da izleneceği paritede teknik fiyatlamalar da etkili olabilir. Teknik olarak yükselen kanal oluşumu göze çarpmakta. Şuan için 1.3960 üzerinde fiyatlanan parite için sonraki dirençler 1.3975, 1.3995 ve 1.4020 seviyelerinde bulunmakta. 1.3960 altına geri çekilmelerde ise sırasıyla 1.3945, 1.3915 ve 1.3900 destek seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

GBPUSD

BRENT PETROL

Enerji Bilgi İdaresi(EIA) tarafından açıklanan raporda; ABD’nin ham petrol ihracatının 2017 yılında 1 Milyon 100 Bin varil/gün artış gösterdiği belirtildi. İhracat’ın yüzde 29’u Kanada ve yüzde 20’sinin ise Çin’e yapıldığı da açıklandı. İlk iki sırada olan bu ülkelerin zaman zaman ABD Başkanı Donald Trump’ın vetosuna maruz kalıyor olması, net ihracatçı konumuna gelmeye çalışan ülke için ileriye dönük bir risk unsuru olarak karşımıza çıkmakta. Hatırlanacağı gibi Çarşamba günü açıklanan üretim datası 12 Bin varillik artışla; 10 Milyon 381 Bin varillik rakama işaret etmişti. Bugün ise akşam saatlerinde Baker Hughes sondaj kuyu sayılarını takip edeceğiz. Bu veride de geçtiğimiz hafta 796’lık rakam ile 6 hafta sonra azalış görülmüştü. Günün kalanında ayrıca, önemli petrol üreticisi ülkelerden ve uluslararası kurumlardan gelebilecek başkaca haber akışları da takip edilecek. Teknik olarak emtiaya baktığımızda ise; 2017 Haziran ayından başlayan yükselen trend ile 2018 Ocak sonlarında başlayan düşen trendin kesiştiği bölgedeki sıkışma devam etmekte. Bu kapsamda kırılım teyit bölgeleri olarak; yukarıda 66.15, aşağıda ise 63.25’i takip ediyoruz. Şuan için 65.00 desteği üzerinde fiyatlanan emtiada; bugün görülebilecek yukarı yönlü ataklarda takip edeceğimiz sonraki ara dirençlerimiz 65.30 ve 65.85 seviyelerinde bulunmakta. 65.00 altı kalıcılıkta görülebilecek geri çekilmelerde ise 64.60, 64.25, 63.90 ve 63.50 ara destekleri izlenebilir.

BRENT PETROL

BRENT PETROL

ONS ALTIN

Kıymetli metalde haftanın son gününde alıcılı bir seyrin hakim olduğu görülüyor. Veri akışında ABD Şubat ayı inşaat izinleri beklentileri karşılayamazken, konut başlangıçlarında da benzer tablo görüldü. Günün kalanında yine ABD’den; sanayi üretimi, İş imkanları ve personel değişim oranını ve Michigan Üniversitesi beklenti anketleri takip edilecek. Bugünkü haber akışında ise; ABD’nin alüminyum ve çelik ithalatına getirdiği vergilerden vazgeçmek için Avrupa’ya bazı şartlar koştuğu ve ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile AB Komisyonu üyesi Malmstrom’un gelecek hafta bir araya gelecekleri belirtildi. Öte yandan ABD Ticaret Odası, Trump’a Çin mallarına gümrük vergisi getirme planından vazgeçme çağrısı yaparken, bu durumun yıkıcı bir ticaret savaşına yol açılacağı belirtildi. Hatırlanacağı gibi Beyaz Saray Danışmanı Peter Navarro, Trump’ın önümüzdeki hafta Amerika’ya karşı Çin’in yaptığı ticaret uygulamalarına çözüm getirmek için seçenekleri inceleyeceğini duyurmuştu. Günün geri kalanında emtia vadeli işlem sözleşmeleri net pozisyonları (CFTC) ve başkaca haber akışları da takip edilecek. Teknik olarak emtiada yaklaşık olarak 3 ay önce başlayan yükselen kanal devam etmekle birlikte 1313 seviyesi üzerinde kalıcılık trend devamlılığı için önem arz etmekte. Buranın altında kalıcılıklarda trend değişimleri söz konusu olabilir ve emtiada satış baskısı oluşabilir. Şuan için 1316 desteği üzerinde fiyatlanan emtia için direnç noktalarımız ise 1320, 1322, 1326 ve 1329 seviyelerinde bulunmakta.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ