Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 15.02.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 15.02.2018

PİYASADA TEDİRGİN BEKLEYİŞ SÜRÜYOR!
Yurtiçi tarafta açıklanan Kasım 2017 çeyreklik işsizlik ortalaması geçtiğimiz ay olduğu gibi yüzde 10.3 düzeyinde gerçekleşirken, Ocak ayı Merkezi Yönetim Bütçesi’nde ise 1 Milyar 700 Milyon TL fazlalık verildi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçe konusunda Orta Vadeli(OVP) programdaki hedeflere sadık kalacaklarını söylerken, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise, bütçe disiplinin devam ettirileceğini ve buna karşın; işsizlik ve enflasyonda bu sene tek haneli rakamlara inileceğini belirtti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından açıklanan beklenti anketlerinde ise Şubat ayı TÜFE beklentisi yüzde 0.60 olurken, sene sonu beklentisi ise yüzde 9.52 olarak belirtildi. Banka’nın yıl sonu Cari Açık tahmini 43 Milyar 800 Milyon Dolar’dan 45 Milyar 100 Milyon Dolar’a revize edilirken, yıl sonu Büyüme tahmini ise geçtiğimiz ay olduğu gibi yüzde 4.6 oldu. Kurumun yaptığı ankette yıl sonu Dolar kuru öngörüsü ise 4.0970 TL’ye düşürüldü(Önceki 4.1156 TL). Euro Bölgesi’nde açıklanan 2017 Aralık ayı Dış Ticaret İstatistiklerine göre; ihracat aylık yüzde 1.7, ithalat ise yüzde 0.9 oranında artış gösterdi. Dönemin Dış Ticaret Dengesi ise 30 Milyar 200 Milyon Euroluk beklenti altında 25 Milyar 400 Milyon Euro fazlalık verdi. Bu arada dünkü ABD perakende satışlar verileri sonrası uluslararası kurumlar tarafından, ülkenin 1.çeyrek büyüme tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiğini görmüştük. Bugün ise Goldman Sachs’ın CEO’su Lloyd Blankfein’in son iki haftada piyasalarda yaşananlara dair açıklamalar takip edildi. Blankfein, mevcut durumu “dot.com” balonuna benzetirken, kötü bir sonucun çıkacağına dair tahminlerin de giderek yükseldiğini hatırlattı. Diğer yandan ZAR(Güney Afrika Randı) yatırımcıları açısından önemli olan ve birkaç gündür gündemde iyice yer bulan devlet başkanlığı konusunda; Zuma’nın istifa etmesi sonrasında toplanan parlamentoda ANC Lideri Cyril Ramaphosa devlet başkanı seçildi. Bugün ABD tarafında takip ettiğimiz; ÜFE(Üretici Fiyat Endeksi) ve Philadelphia FED İmalat Endeksi verileri öngörülerden iyi gelirken, Devam Eden İşsizlik Hakları ve New York Empire State İmalat Endeksi dataları beklentileri karşılayamadı. Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ise tahmin düzeyinde geldi. Günün kalanında verilerin yanı sıra fiyatlamalara etki edebilecek öneme sahip haber akışları da dikkatle izlenmeli.

Dolar Endeksi

Dolar Endeksi

EURUSD

Dün ABD’de açıklanan enflasyon verilerinin olumlu gerçekleşmesiyle birlikte parite tarafında sert geri çekilmeler görülse de zayıf perakende satışlar verisi nedeniyle JP Morgan, Morgan Stanley gibi büyük uluslararası kurumların büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etmesi Dolar varlıklarının tekrardan baskılanmasına neden oldu. Bugünde ABD’de önemli veriler açıklanırken aylık bazda yüzde 0.4 olarak beklenen Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) tahminlere paralel olarak açıklandı. Yıllık bazda ise 2.7 İle beklentilerin üzerinde sonuçlandı. Besin ve enerji maddelerinin ihmal edildiği Çekirdek ÜFE ise aylık bazda yüzde 0.4, yıllık bazda ise yüzde 2.2 olarak gerçekleşti. Philadelphia FED İmalat Endeksi 25.8 ile tahminlerin üzerinde gelirken New York Empire State İmalat Endeksi 13.10 ile öngörülerden kötü sonuçlandı. 230 Bin beklenen İşsizlik Başvuruları ise piyasa tahminlerini karşıladığı görüldü. Euro Bölgesi’nde ise 30 Milyar 200 Milyon beklenen Ticaret dengesi 25 Milyar 400 Milyon fazlalık verdi. Günün geri kalanına baktığımızda haber akışları ve ABD’den gelecek Sanayi ve İmalat üretim verileri önemli olabilir. Teknik olarak baktığımızda yaklaşık 15 gün sonra tekrardan 1.2515-1.2535 aralığının test edildiğini görüyoruz. Bu seviyenin aşılmasıyla birlikte 1.2635 direnci hedef olarak alınabilir. 1.2515-1.2535 bölgesinin aşılamaması ile birlikte yaşanacak geri çekilmelerde ise 1.2450, 1.2415 ve 1.2395 destekleri izlenebilir.

EURUSD

EURUSD

USDTRY

Bugün yurt içi tarafta açıklanan 2017 Kasım ayı çeyreklik işsizlik ortalaması geçtiğimiz dönem olduğu gibi yüzde 10.3 oldu. Tarım Dışı İstihdam yüzde 12.3’den yüzde 12.2’ye düşerken, Mevsim Etkisinden Arındırılmış İşsizlik Oranı da yüzde 10.3’den yüzde 10.1’e geriledi. Yurtiçinde diğer önemli veri olarak takip ettiğimiz Merkezi Yönetim Bütçe Dengesinde ise Ocak ayında 1 Milyar 700 Milyon TL fazlalık verildi. Açıklanan veri sonrası konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, OVP öngörüleri dahilinde bütçe hedefinin elde edilmesi için gerekli kararlılığı göstereceklerini belirtti. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise: Bu sene işsizlik oranlarında ve enflasyonda tek haneye inileceğini düşündüğünü söyledi. Şimşek ayrıca: Kur anlamında en kötüsünün geride kaldığını ve TL’nin reel olarak daha güçlü bir desteğe sahip olduğunu da sözlerine ekledi. TCMB tarafından açıklanan Şubat ayı beklenti anketlerinde ise cari yıl TÜFE beklentisi yüzde 9.55’den yüzde 9.52’ye revize edilirken, Büyüme(GSYİH Değişimi) beklentisi ise yüzde 4.6’da sabit bırakıldı. Yurtiçinde ekonomi tarafında bunlar yaşanırken, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve Suriye ekseninde yaşanan jeopolitik risk unsurlarına dair taraflardan zaman zaman açıklamalar gelmeye de devam ediyor. ABD tarafında ise Ocak ayı Üretici Fiyat Endeksi(ÜFE) aylık bazda yüzde 0.4 artışla beklenti üzerinde gelirken, senelik gerçekleşme de yüzde 2.2 oldu. Philadelpia FED İmalat Endeksi yine öngörü üzerinde açıklanırken, New York Empire State İmalat Endeksi ise tahminleri karşılayamadı. Günün kalanında ABD’den Sanayi Üretimi açıklanacakken, her iki ekonomiden gelebilecek haber akışları ve teknik fiyatlamalar da takip edilecek. Kur tarafında teknik olarak baktığımızda; yaklaşık 3 ay öncesinden başlayan düşen kanalın üst bandının birkaç kez ihlal edilmesine karşın önemine değindiğimiz 3.8490 direncinin geçilememesi sonrası yeniden kanal içerisine girildiğini görmekteyiz. Bugün için 3.7660 destek noktasının test edildiği kilen kur için önemli destek bölgemiz ise 3.7620’de bulunmakta. Şuan için bu seviyelerinin üzerinde fiyatlamalar görmekteyiz ve günün kalanında görülebilecek olası yukarı yönlü tepkilerde direnç noktaları olarak 3.7800, 3.7860 ve 3.7930 seviyelerini takip edebiliriz.

USDTRY

USDTRY

GBPUSD

Son günlerde, İngiltere’nin geçiş döneminde AB’nin kuralları ihlal etmesi halinde ceza uygulanacağına dair haberler basında yer alırken son olarak AB’nin taslak metinde cezalandırma müeyyide olarak yer alan bölümün çıkarıldığına ilişkin haberler yer aldı. Öte yandan İngiltere’de gözler yarın İngiltere Başbakanı Theresa May ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in görüşmelerine odaklanmış durumda. ABD tarafında ise dün ABD’den gelen olumlu veriler sonrası paritede geri çekilmeler görülürken bazı uluslararası kurumların büyüme tahminlerinde aşağı yönlü revizeler göstermesi parite tarafında tekrardan alış yönlü işlemlerin ağırlık kazanmasına neden oldu. Bugün ise ABD’de Üretici Fiyat Endeksi aylık bazda yüzde 0.4, yıllık bazda ise yüzde 2.7 olarak açıklandı. Besin ve Enerji maddelerinin ihmal edildiği Çekirdek TÜFE ise aylık bazda yüzde 0.2 tahminlerine karşın yüzde 0.4, yıllık bazda ise yüzde 2.1 tahminlerine karşın yüzde 2.2 olarak gerçekleşti. ABD’den gelen diğer önemli verilere baktığımızda FED Philadelphia İmalat Endeksi tahminlerden iyi gerçekleşirken New York Empire State İmalat Endeksi beklentilerin altında kaldı. İşsizlik başvuruları ise öngörülere paralel olarak gerçekleşti. Günün geri kalanına baktığımızda ABD’den Sanayi Üretimi ve İmalat üretimi verileri takip edilecek. Ayrıca ülkelerden gelecek haberler akışları önemli olabilir. Teknik olarak baktığımızda düşen kanalın kırılmasıyla birlikte yükselişler görülürken alış yönlü işlemler için 1.4040 seviyesi üzerinde kalıcılıkların önemli olduğunu belirtelim. Bu durumda 1.4115, 1.4185 ve 1.4275 dirençleri takip edilebilir. 1.4040 desteğinin kırılmasıyla birlikte yaşanacak geri çekilmelerde ise 1.3995, 1.3915 ve 1.3865 destekleri takip edilebilir.

GBPUSD

GBPUSD

BRENT PETROL

Dün açıklanan stok ve üretim verilerinde beklenti altında kalan artışların yanı sıra Dolar varlıklarındaki zayıflamadan kaynaklı olarak alternatif olarak emtialar talep görmüştü. Bugün gelen haber akışlarında; ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni vergi reformunun neden olacağı tahmin edilen 1,5 Trilyon Dolar’lık bütçe açığını azaltmak için petrol türevlerine ilave vergi getireceği yönündeki haber ülkedeki tüketim açısından dikkatle takip edilmekte. Ekonomik kriz öncesinde Dünya’nın en büyük rezervlerinin sahibi olması münasebetiyle önemli ülkelerin başında gelen Venezuela’nın petrole endeksi kripto parası “Petro”nun 6 hafta içerisinde piyasaya çıkacak olması merakla beklenmekte. Yine merakla beklenen konuların başında gelen Suudi Arabistan’ın ve Dünya’nın en büyük petrol şirketi olan Aramco’nun halka arzı konusunda Rusya Doğrudan Yatırım Fonu(RDIF)’nun Suudi Enerji Bakanlığı’na yatırımcı havuzu oluşturma konusunda taahhütte bulunduğu bildirildi. Günün kalanında yine; önemli petrol üreticisi ülkelerden ve uluslararası kurumlardan gelebilecek ekstra açıklamalar ve teknik fiyatlamalar izlenmeye devam edilecek. Bu kapsamda emtiaya teknik olarak baktığımızda; ana figür olarak geçtiğimiz ayın sonunda oluşan kısa vadeli düşüş kanalını takip etmekteyiz. Dünkü hareket sonrası şuan için 63.90 desteğine doğru geri çekilme görmekteyiz. Bu seviyenin altına inilmesi halinde ise sırasıyla 63.50 ve 63.25 destekleri takip edilebilir. 63.90 üzeri kalıcılıkta yeniden görülebilecek yukarı yönlü ataklarda ise 64.10, 64.25 ve 64.40 seviyelerinde bulunmakta.

BRENT PETROL

BRENT PETROL

ONS ALTIN

Dün gelen enflasyon verileriyle birlikte Emtia’da 1317 seviyelerine kadar geri çekilmeler görülürken bazı uluslararası kurumlarının zayıf perakende verisini baz alarak büyüme beklentilerinde aşağı yönlü revizeler gerçekleştirmesi sonrası Değerli Metal’de 1355’lere kadar ataklar görüldü. Ayrıca İsviçre yatırım bankası UBS’in de 3 aylık işlem aralığını yukarı yönlü revize etmesi de bu alış yönlü işlemleri destekledi. Bugün ise ABD’den önemli veriler gelirken ÜFE (Üretici Fiyat Endeksi) yıllık bazda yüzde 2.7, aylık bazda ise 0.4 olarak açıklandı. Besin ve Enerji maddelerinin dahil edilmediği Çekirdek ÜFE yıllık bazda yüzde 2.2, aylık bazda ise yüzde 0.4 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. New York Empire State İmalat Endeksine baktığımızda 13.10 ile öngörülerin altında açıklanırken 21.1 olarak beklenen Philadelphia FED İmalat Endeksi 25.8 ile piyasa tahminlerinden iyi gerçekleşti kaldı. İşsizlik Başvuruları ise beklentilere paralel olarak deklare edildi. Küresel risklere baktığımızda Suriye’de yaşanan gerginlikler devam etmekte olup diğer unsurların stabil görünümünü koruduğu görülüyor. Günün geri kalanında ABD Sanayi Üretimi ve İmalat Üretimi verilerinin yanı sıra küresel risklere ilişkin haberler takip edilecek. Teknik olarak baktığımızda düşen kanalın kırılmasıyla birlikte alış yönlü işlemler ağırlık kazanırken bu atakların devamında 1357, 1360 ve 1365 dirençleri takip edilebilir. Satış yönlü işlemlerde ise 1344 seviyesi kritik durumda olup kırılmasıyla birlikte geri çekilmeler ağırlık kazanabilir. Ancak öncesinde 1348 desteği önemli olabilir.

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ