Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 13.04.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 13.04.2018

ABD’deki Karmaşık Gündemi Takipteyiz!
ABD ile Rusya arasında Suriye ekseninde başlayan restleşmede dün akşam önemli gelişmeler takip edildi. ABD tarafı Suriye’de yapılan araştırmalarda kimyasal madde kullanıldığının tespit edildiğini açıklarken, Beyaz Saray’da yapılan Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısından ise nihai karara variılmadı belirtildi. Ancak, son gelen haberler Başkan Trump’ın, İngiltere Başbakanı Theresa May ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşme yaptıktan sonra karar vereceği şeklinde. İngiltere tarafından dün yapılan açıklamada operasyona yeşil ışık yakıldığı bildirilmişti. Ayrıca, çifte ajanın zehirlenmesi konusunda Rusya ile karşı karşıya gelen İngiltere’nin Rusya’yı cezalandırmak için mutlaka operasyon yapmak istediği de İngiliz basınında fazlasıyla yer almakta. ABD’deki diğer haber akışları ise bugün görüşülmesi beklenen NAFTA müzakereleri ve ABD Başkanı Donald Trump’ın daha önce ülkesinin çektiği TransPasifik Anlaşması’na yeniden girmek istediği şeklinde. Çin ve Rusya ile yaşanan sorunlar sonrası NAFTA ve TPP’nin kapsadığı ülke sayısının 15’e yakın olması piyasalar açısından tedirginlik unsuru olmakta. Bundan dolayı günün kalanında ABD tarafından gelebilecek tüm haber akışları dikkatle takip edilmeli. Yurt içi tarafta son iki gündür gerek hükümet yetkililerinin, gerek uluslararası kurumların, gerekse TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın; TCMB’nin araç bağımsızlığına yaptıkları vurgu ve ek sıkılaştırma yapabileceğine dair açıklamalar TL lehine işlemlere neden olmakta. Ancak, yine hükümet tarafından OHAL’in tekrar uzatılabileceğine dair gelen açıklamalar ise kısmen tedirginliğe neden olmakta. Günün kalanında ekonomik veri olarak ABD’de JOLTS(İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı) ve Michigan Üniversitesi Beklenti Anketleri izlenecek. Yine, yerel FED başkanlarının açıklamaları ve başkaca haber akışları da fiyatlamalar açısından ön plana çıkabilir.

DOLAR ENDEKSİ

DOLAR ENDEKSİ

EURUSD

Bugün Euro Bölgesi’nde açıklanan Şubat ayı Ticaret Dengesi’nde 18 Milyar 900 Milyon Euro fazlalık verilmesine rağmen bu rakam öngörülerin altında kaldı. Bölge’nin amiral gemisi olan Almanya’da ise Mart ayı TÜFE rakamları izlendi ve aylık bazda yüzde 0.4, senelik bazda yüzde 1.6’lık beklentilere paralel gerçekleşmeler görüldü. Euro Bölgesi’nde ECB’nin tahvil alım programını ne zaman bitireceği tartışılmaya başlanmışken, ABD’de ise FED politikalarından ziyade Başkan Trump’ın söylemleri takip edilmekte. Çin ile ticaret savaşlarını şimdilik sümenaltı yapan Trump, şimdi de Suriye ekseninde Rusya’ya karşı savaş hazırlıkları yaparken; bir yandan da TransPasifik Anlaşması ve Nafta konularına odaklanmış durumda. Günün kalanında ABD’den Yeni Açılan İş Olanakları ve Michigan Üniversitesi Beklenti Anketleri takip edilecek. Ayrıca bazı yerel FED Başkanları da konuşma yapacak. Ancak, yine Trump’ın söylemlerine dikkat etmekte fayda olacaktır. Teknik olarak ise paritede dün olduğu gibi bugün de 1.2305 destek noktasını ilk etapta takip etmekteyiz. Buranın kırılması halinde 1.2285, 1.2260 ve 1.2245 destek noktaları izlemeye alınabilir. 1.2305 üzeri kalıcılıkta görülebilecek yukarı yönlü ataklarda ise takip edilebilecek direnç noktaları 1.2335, 1.2360 ve 1.2395 seviyelerinde bulunmakta.

EURUSD

EURUSD

USDTRY

Bilindiği gibi yurt içi tarafta bir süredir oluşan kırılganlığa ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye ekseninde yapmış olduğu savaş söylemi ile artan jeopolitik riskler eklenince kur’da rekor seviyeler yenilenmişti. Ancak, gerek Trump’ın söyleminin şuan için eyleme dökülmemesi, gerekse hükümet tarafının ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın; TCMB’nin ek sıkılaştırma yapılabileceğine yönelik açıklamaları TL lehine işlemlere neden oldu. Diğer yandan OHAL’in uzatılmasına yönelik hükümet tarafından gelen açıklamalar ise bugün için TL’nin daha fazla güçlenmesini törpüleyen tek unsur olarak karşımıza çıkmakta. Günün kalanında yurt içi taraftaki gelişmelerine yanı sıra yine Suriye tarafıyla alakalı gelişmeler de kritik olacaktır. Zira, İngiltere ve ABD’nin her an için operasyon yapabilecekleri dış basında yer almakta. Teknik olarak ise 4.0750 destek seviyesi yine önemle takip edilebilir. Bugün bu seviyenin altına inilmesine rağmen kalıcılık sağlanamamıştı. Bu bölge altında kalıcılık sağlanabilmesi halinde TL lehine işlemler derinleşebilir. Aksi takdirde 4.0750 üzerinde kalıcılıkta yukarı yönlü denemeler görebiliriz.

USDTRY

USDTRY

GBPUSD

Paritede hafta boyunca görülen yükseliş eğilimini devam ettiği gözlemleniyor. İngiltere’de İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, Suriye’deki kimyasal saldırıya ilişkin Birleşmiş Milletler öncülüğünde bağımsız bir soruşturma için bastırılması konusunda çağrı yaparken İngiltere’de bakanlar kurulu toplantısından, “Başbakan’ın uluslararası bir müdahaleye uyum sağlamak üzere ABD ve Fransa’daki müttefiklerle çalışmayı sürdürmesi konusunda anlaştığı” bildirildi. Öte yandan İngiltere-Rusya gerginliği için Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, İngiltere Dışişleri Bakanı’nın OPWC raporunun Skripal olayında İngiliz pozisyonunu doğruladığı iddiasının abartılı olduğunu kaydetti. Bunun dışında Birleşik Krallık Brexit Bakanı David Davis, Avrupa Birliği ile müzakere edilen herhangi bir nihai anlaşmayı ve 39 milyar sterlin tutarındaki “boşanma tazminatı” niteliğindeki Brexit ödemesini, “Anlaşmayı gelecekte ticari ilişkilerinin nasıl olacağına ilişkin sağlam bir fikir vermediği takdirde parlamentonun veto edilebileceğini” söyledi. ABD kanadında ise Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, “Çin’i piyasalarını açmaya zorlamak için bir yol bulma ihtiyacını sempatiyle karşılıyorum, ancak ABD bir ticaret savaşından kaçınmalı” derken Suriye meselesinde şuan için gergin bekleyiş hakim. Brexit süresince baskılan Pound varlıklarının, konuyla alakalı ilerleme sağlandıkça güçlenmeye başladığı görülmekte. Bu kapsamda teknik olarak pariteye baktığımızda; 1.4260 seviyesinin de kalıcılıkla geçilmesi halinde 1.4315, 1.4330 ve 1.4370 dirençleri takibe alınabilir. 1.4260 altında geri çekilmelerde ise izlenebilecek destek noktalarımız 1.4235, 1.4200 ve 1.4180 seviyelerinde bulunmakta.

BRENT PETROL
Suudi Arabistan’ın, Aramco’nun halka arzı öncesi şirket değerlemeleri açısından 80 Dolar’lık fiyat istediğinin basında yer alması sonrası bazı uluslararası kurumlar da projeksiyonlarını yukarı yönlü revize etmişti. Yine, OPEC önderliğindeki arz kısıntısı konsorsiyumunun uzun soluklu bir ittifak yapmak istediğinin de belirtilmesi fiyatın 70 Dolar’ın üzerinde tutunmasını destekleyen unsurlardandı. Bugün açıklanan Uluslararası Enerji Ajansı(IEA) aylık raporunda ise: 2018 yılı için OPEC dışı petrol arzı büyüme tahmini 1,8 Milyon varil/gün olarak korunurken, OPEC’in arz kısıntısını 2019’a uzatmak istediğine bir kez daha vurgu yapıldı. Üretim kısıntısının devam etmesi halinde stokların kesin şekilde düşeceğinin de belirtildiği raporda; OECD’nin ticari stoklarının 26 Milyon varil azalışla 2 Milyar 841 Milyon varile gerilediği deklare edildi. Günün kalanında ABD’den her Cuma açıklanan Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayıları takip edilecek. Ayrıca, önemli petrol üreticisi ülkeler ve uluslararası kurumlardan gelebilecek açıklamalar da izlenmeli. Teknik olarak ise emtiada; aşağı tarafta 71.30 desteği, yukarı tarafta 72.35 direnci önem arz etmekte. 72.35 üzeri kalıcılıkta 73.00 ve 74.50 seviyeleri takibe alınabilir. 71.30 altında kalıcılıkta ise 70.95, 70.50 ve 70.30 destekleri izlenebilir.

ONS ALTIN
ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen yıl çekilme kararı aldığı Trans-Pasifik Ortaklığı’na (TPP) yeniden katılmayı değerlendirdiği ve Beyaz Saray’da yapılan bir toplantıda ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Ekonomi Başdanışmanı Larry Kudlow’a; TPP’ye yeniden katılmayı incelemeleri talimatını verdiği iddia edildi. Hatırlanacağı gibi Trump, başkanlığının henüz üçüncü gününde “kötü bir anlaşma” olduğu için TPP’den çekilme kararı almıştı. Öte yandan Eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un yerine aday olarak gösterilen eski Merkezi İstihbarat İdaresi (CIA) Başkanı Mike Pompeo: “Suriye’de amaç Esad sonrası dönemin oluşması. Diğer amaç ise daha istikrarlı, şiddeti sona erdirebileceğimiz bir diplomatik sonuca ulaşmak’’ dedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise, Libya ve Irak deneyiminin Suriye’de yaşanmayacağını umduğunu söyledi. Suriye’de küçük hesap hatasının yeni göç dalgalarına yol açabileceğini ifade eden Lavrov, tehditlerin diyaloğa yardım etmediğini de vurguladı. Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich da, Trump’ın tweetlerine atıfta bulunarak uluslararası ilişkilerin bir kişinin ruh haline bağlı olmaması gerektiğini savunarak Rusya’nın bu tür risklere hazırlıklı olmadığını iletti. Son olarak, Mossad’ın eski başkanlarından Efraim Halevy, İsrail ile Rusya arasında askeri çatışma olasılığının arttığını söyledi. İngiltere tarafının da operasyona yeşil ışık yaktığı göz önünde bulundurulursa Suriye’ye yönelik girişimin belki bu akşam, belki de hafta sonunda yapılma ihtimali göz önünde bulundurulmalı. Bu bağlamda teknik olarak emtiada; yukarı atakların devamında 1342, 1348 ve 1352 dirençleri izlenebilir. 1337 seviyesi altında geri çekilmelerde ise takip edilebilecek destek noktaları 1333, 1329 ve 1326 seviyelerinde bulunmakta.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ