Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 13.02.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 13.02.2018

Goldman: ABD 10 Yıllık Faizleri Yüzde 3.5’e Tırmanacak!
Goldman Sachs’dan yapılan öngörüde ABD 10 yıllıklarının faizinin yüzde 3.5’e tırmanacağı bildirildi. Credit Suisse’den gelen tahminde ise ABD’nın bu yıl ki faiz artırım adedinin 3’den 4’e yükseleceği belirtildi. Yurt içi tarafta jeopolitik risk unsurlarına dair ABD-Rusya ve Türkiye üçgeninden gelen açıklamalar takip edilmekte. İngiltere’de bugün enflasyon verileri izlendi. Aylık bazda yüzde 0.5 oranında azalış görülen Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE), senelik bazda yüzde 2.9’luk beklentinin üzerinde yüzde 3.0 olarak gerçekleşti. Gıda ve Enerji fiyatlarının dahil edilmediği Çekirdek TÜFE’de aylık bazda yüzde 0.3 ile tahminler karşılanırken, bu datanın senelik gerçekleşmesi de beklenti üzerindeydi. Bugün İsviçre’de açıklanan Üretici Fiyat Endeksi(ÜFE) aylık bazda yüzde 0.3, senelik bazda ise yüzde 1.8 ile tahminlerin üzerindeydi. Bugün Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) aylık raporu da açıklandı. Dünkü OPEC aylık raporunda olduğu gibi IEA’nın da küresel üretimin ABD’den kaynaklı olarak 2018 yılında artacağını öngördüğü görülürken, OPEC ülkeleri arasındaki uyumun da altı çizildi. Euro Bölgesi’nde Almanya koalisyon görüşmelerine dair basın yayın organlarında çıkan haberler Merkel’in, SPD(Sosyal Demokrat Parti) ile 4 yıllık bir anlaşmaya vardığı yönündeydi. İngiltere’de Brexit konusunda Başbakan May’in açıklama yapması beklenirken, bugünkü enflasyon verileri sonrası İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) atacağı adımlar da Pound varlıkları açısından merak edilen konuların başında gelmekte. ABD’de dün akşam Başkan Donald Trump tarafından Kongre’ye sunulan 2019 Bütçe Tasarısının ve yarın açıklanacak olan enflasyon verilerinin tahvil ve sermaye piyasalarında oluşturabileceği volatilite tedirginlik unsuruyken, Başkan Trump’a yönelik FBI soruşturmaları da tali gündem olarak takip edilmekte.

Dolar Endeksi

Dolar Endeksi

EURUSD

Dün ABD’de tarafında 51 Milyar Dolar olarak beklenen Federal Bütçe Dengesi 49 Milyar 236 Milyon açık verirken ABD Başkanı Donald Trump’ın kongreye sunduğu 2019 yılı bütçe planı bütçe açığını artırabileceği gerekçesiyle meclis içerisinde tepkilere neden oldu. Öte yandan yarın gerçekleşecek enflasyon verileri öncesi piyasa tarafında tedirginlikle birlikte Dolar varlıklarında baskılanma görülürken İsviçre Bankası Credit Suisse 2018 yılında FED’den beklediği 3 faiz artırımını 4’e yükseltti. Almanya koalisyon görüşmelerine baktığımızda ise Başbakan ve CDU Lideri Angela Merkel’in önemli bakanlıkları rakiplerine kaptırması sonrası parti içerisinde tepkiler gelirken bunun üzerine açıklamalarda bulunan Merkel, bu durumun acı olduğunu ancak istikrarlı bir hükümet için bir bedel ödediklerini söyledi. Merkel ayrıca söz verdiği gibi 2021 yılına kadar başkan kalacağını da sözlerine ekledi. Günün geri kalanında ise önemli bir veri akışı bulunmazken iki ülkeden gelecek haber akışları ve teknik fiyatlamalar önemli olacaktır. Teknik olarak baktığımızda dünkü bültende de belirttiğimiz gibi önemli 1.2285 seviyesinin aşılmasıyla birlikte 1.2345 direncine kadar atakların görüldüğünü belirtelim. 1.2345 seviyesinin kalıcılıkla aşılmasıyla ilk olarak 1.2365 seviyesi önemli olacaktır. Devamında ise 1.2400 ve 1.2430 seviyeleri takip edilebilir. 1.2345 seviyesi altında kalıcılıkla birlikte Dolar lehine işlemler hız kazanabilir. Bu durumda ise ilk hedef olarak tekrardan 1.2285 seviyesi olacaktır. Devamında ise 1.2260, 1.2235 ve 1.2205 destekleri izlenebilir.

EURUSD

EURUSD

USDTRY

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson yaptığı açıklamalarda: Türkiye’nin güvenlik kaygılarının farkında olmakla birlikte, Suriye’nin Kuzeybatısındaki son olaylardan da hala endişeli olduklarını dile getirdi. Tillerson ayrıca, Türkiye sınırında kurulması düşünülen askeri güç için 200 Milyon Dolarlık ek bütçe ayırdıklarını da dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yaptığı açıklamalarda: ABD’li yetkilileri NATO kurallarına uymaları konusunda uyarırken, hukuk kurallarına uyulmaması halinde stratejik ortaklığın rafa kalkacağını belirtti. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da ABD’nin tutumunu eleştirirken, Türkiye ve Rusya’nın; Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olduğunun altını çizdi. Bugün her iki bölgeden ekonomik veri takip edilmeyecekken, haber akışları ve yarınki verilere ilişkin beklentiler fiyatlanabilir. Kur tarafında teknik olarak baktığımızda ise; geçtiğimiz hafta, yaklaşık 2,5 ay devam eden düşen kanalın üstüne geçilmişti. Ancak yukarıda takip ettiğimiz kritik 3.8385-3.8490 direnç bölgesinin geçilememesi sonrasında yeniden üst bandına doğru geri çekilme görmekteyiz. Bu kapsamda önümüzdeki 1-2 gün kur fiyatlamaları açısından oldukça önemli olacaktır. Şuan için 3.7975 seviyesi altında fiyatlama gördüğümüz kurda TL lehine işlemlerin devamı halinde 3.7930, 3.7860 ve 3.7800 destekleri ilk etapta takip edilebilir. 3.7975 üzerinde olası yukarı ataklarda ise izlenebilecek direnç noktalarımız 3.8050, 3.8140 ve 3.8180 seviyelerinde bulunmakta.

USDTRY

USDTRY

GBPUSD

Yarın ABD’den gelecek enflasyon verileri öncesi Dolar varlıklarında baskılanma görülürken dün açıklanan Federal Bütçe Dengesi 51 Milyar beklentilerine karşın 49 Milyar 236 Milyon açık verdiği görüldü. Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın kongreye sunduğu 2019 yılı bütçe planı gündemde en üst sıralarda yer aldı. İngiltere’den gelen verilere baktığımızda Tüketici Fiyat Endeksi yıllık bazda yüzde 2.9 beklentilerine karşın yüzde 3.0 gelirken aylık bazda ise yüzde -0.6 tahminlerine karşın yüzde -0.5 olarak açıklandı. Öte yandan ülkede faiz artırım ihtimalleri artarken son olarak İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Üyesi Ian Mccafferty, Brexit görüşmelerinin piyasada belirsizlik yarattığını bu yüzden verileri izlemeye devam edip faiz kararlarını buna göre vereceklerini beyan etti. Brexit meselesine baktığımızda son günlerde Avrupa Birliği’nin İngiltere’ye bazı yaptırımlar uygulayabileceğine dair haberler artış gösterirken Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux AB’nin İngiltere’ye karşı güçlü durması gerektiğini ancak herhangi bir cezanın uygulanması seçimleri de göz önünde bulundurarak Avrupa karşıtlığını artırabileceğini belirtti. Günün geri kalanına baktığımızda önemli bir veri akışı beklenmezken iki ülkeden gelecek haberler etkili olabilir. Teknik olarak baktığımızda büyük resimde 2016 Ekim’den bu yana yükselen kanal devam ederken paritenin kısa vadeli olarak bir düşüş trendine girdiği görülmekte. Yükselişlerin devamı için 1.3925 seviyesi önemli olurken devamında 1.3940 ve 1.3990 ve 1.4030 dirençleri önemli olacaktır. Özellikle 1.4030 seviyesi Sterlin lehine hareketlerin devamı için kritik direnç görünümünü korumakta. Geri çekilmelerde ise 1.3830 ve 1.3780 destekleri takip edilebilir.

GBPUSD

GBPUSD

BRENT PETROL

Bugün Uluslararası Enerji Ajansı(IEA) tarafından açıklanan aylık raporda: 2017 Aralık ayında OPEC üretiminin istikrarlı görünümünü koruyarak 32 Milyon 160 Bin varil/gün düzeyinde gerçekleştiği belirtilirken, petrol stoklarının ise 55 Milyon 600 bin varile gerilediği bildirildi. 2018 yılı için global petrol talebi artış beklentisi 1 Milyon 400 Bin varil olurken, ABD’de üretimin 1 Milyon 300 Bin varil/gün artış ile talebi geçmesinin beklendiği de vurgulandı. Hatırlanacağı gibi dün de OPEC aylık raporu açıklanmış; OPEC dışı petrol arzının 2018 yılında ABD öncülüğünde 1 Milyon 400 Bin varil/gün aratarak 59 Milyon 260 varile ulaşacağının öngörülmüştü. Irak Petrol Bakanı Jabar Al-Luaibi ise bugün yaptığı açıklamalarda: ülkesinin petrol işleme kapasitesini 1 Milyon 500 Bin varile yükseltmeyi planladıklarını belirtirken, OPEC önderliğindeki küresel petrol kesintisi anlaşmasının bitirilmesine dair bir kararın olmadığını da söyledi. Bunun için Aralık ayını bekleyeceklerini vurgulayan Luaibi, ülkesinin anlaşmaya tam uyumlu hareket ettiğini ve fiyatların ise normal seyrinde dalgalandığını da sözlerine ekledi. Seans kapanışı öncesinde API(Amerikan Petrol Enstitüsü) stoklarını takip edeceğiz. Bunun öncesinde ise yine; önemli petrol üreticisi ülkelerden ve uluslararası kurumlardan gelebilecek ekstra açıklamalar ve teknik fiyatlamalar da izlenmeye devam edilecek. Emtiaya teknik olarak baktığımızda; Haziran 2017’den bu yana takip ettiğimiz yükselen kanalın kırılması sonrası yukarı yönlü atakların satış baskısına maruz kaldığı görülmekte. Şuan için 62.65 seviyesine yakın hareket eden emtia için aşağı yönlü hareketlerin devamında 62.10, 61.65 ve 61.25 destekleri takip edilebilir. Bugün görülebilecek olası alım ağırlıklı işlemlerde ise izlenebilecek direnç noktalarımız 62.80, 63.25 ve 63.50 seviyelerinde bulunmakta.

BRENT PETROL

BRENT PETROL

ONS ALTIN

ABD tarafında gözler yarın gelecek enflasyon fiyatlarına çevrilmişken piyasada yaşanan belirsizlikle birlikte Değerli Metal’de alış yönlü işlemlerin ağırlık kazandığı görülüyor. Öte yandan dün ABD Hazine Bakanlığı Mali Hizmetler Bürosu tarafından açıklanan Federal Bütçe Dengesi 49 Milyar 236 Milyon Bütçe fazlası verirken 51 Milyar Dolarlık piyasa beklentilerinden kötü gerçekleşti. Gündemin bir diğer önemli maddesi ise dün ABD Başkanı Donald Trump’ın 2019 yılı bütçe planını açıklaması sonrası meclis tarafında bütçe açığını daha fazla artıracağı düşüncesi ile tepkilere neden olması olayı oldu. Öte yandan İsviçre Merkezli Banka olan Credit Suisse, vergi reformunu baz alarak 2018 yılı faiz artırımı tahminlerini 3’ten 4’e yükseltti. ABD’nin önemli yatırım bankalarından olan Goldman Sachs ise ABD’nin 10 yıllıklarının yüzde 3.5’e yükseleceğini öngörürken tahvil faizlerinin şuan itibariyle 2.85 seviyesi yakınlarında seyrettiği görülüyor. Küresel risk unsurlarına baktığımızda ise Suriye meselesi gündemden düşmemeye devam ederken diğer unsurların stabil şekilde devam ediyor. Günün geri kalanında ise ABD’den gelecek haber akışlarının yanı sıra küresel riskleri artırıcı unsurlar Emtia fiyatlarında önemli olacaktır. Teknik olarak baktığımızda 1330 direncinin çalışmasıyla birlikte geri çekilmeler görülürken satış yönlü işlemlerin ağırlık kazanabilmesi için 1325 seviyesi altında kalıcılığın önemli olduğunu belirtelim. İlk hedef 1309 seviyesi hedef olacaktır. Bu durumda 1320, 1315 ve 1312 ara destekleri izlenebilir. 1330 seviyesinin aşılmasıyla birlikte yaşanacak yukarı yönlü ataklarda 1334, 1338 ve 1344 dirençleri takip edilebilir.

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ