Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 12.04.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 12.04.2018

Küresel Jeopolitik ve Ekonomik Risk Unsurları Takip Ediliyor!
Dün ABD Başkanı Donald Trump’ın, Rusya’ya yönelik olarak yapmış olduğu tehditvari açıklamalar piyasada etkili olmuştu. Rusya tarafının itidal çağrısının yanı sıra Türkiye’nin de devreye girmesi ile iki ülke arasında telefon diplomasisi yeniden sağlanırken, ABD Başkanı Trump’ın Suriye’ye yönelik olası bir operasyon için tarih vermediğini açıklaması kısmen gerilimi azalttı. Ancak şunu da belirtelim ki, özellikle çifte ajansın zehirlenmesi sonrası İngiltere’nin Rusya ile bir hesaplaşma içerisine girmiş olması ve İngiliz donanmasının halen Akdeniz’de konuşlu bulunması henüz risklerin bertaraf edilmediğini göstermekte. Zira, dün akşam İngiliz medyasında çıkan haberler de operasyon için bugüne işaret etmekteydi. Diğer yandan ABD ile Çin arasında son birkaç günde stabil hâl alan ticaret savaşları konusunda ise Çin tarafından ABD’ye yönelik bir uyarı geldi ve tavizlerin sadece Çin tarafından verilemeyeceği, ABD’nin bir an önce karar vermesi gerektiği belirtildi. Dün akşam FED’in son FOMC toplantılarının tutanaklarını takip etmiştik. Bugün ise Avrupa Merkez Bankası(ECB)’nın son para politikası kurulu toplantısının tutanakları açıklandı. Tutanaklarda: Enflasyon konusunda güveninin arttığına vurgu yapılırken, iletişimde kademeli ayarlamaya ihtiyaç olduğu ve parasal desteklemenin tahvil alım programının bitmesinden sonra da gerekli olduğu belirtildi. Banka’nın yönetim kurulu üyelerinden Benoit Coeure da: Parasal genişlemenin gerekli olmaya devam edeceğini söyledi. Yurt içi tarafta dün Başbakan Yıldırım’ın, TCMB’nin bağımsızlığına yaptığı vurgu sonrası bugün açıklamalarda bulunan Başkan Murat Çetinkaya’nın: gerektiğinde ilave sıkılaştırma yapabiliriz söylemi TL varlıklarında değerlenmeye neden oldu. Günün kalanında yine Suriye eksenindeki jeopolitik gelişmeler, ABD-Çin ticaret savaşları, Rusya ve İran’a yönelik yaptırımlar gibi birçok küresel haber akışı fiyatlamalar açısından takip edilecek.

DOLAR ENDEKSİ

DOLAR ENDEKSİ

EURUSD

Dün akşam ABD’de açıklanan son FED/FOMC toplantılarının tutanaklarında; enflasyonun faiz patikası için tek başına yeterli olmadığının açıklanması kritikti. Bugün ise Avrupa Merkez Bankası(ECB)’nın son para politikası kurulu toplantısının tutanakları açıklandı. Tutanaklarda; Euro kurunun geldiği nokta belirsizlik kaynağı olarak belirtilirken, enflasyon yolundaki güvenin arttığı ve parasal desteklemenin ise tahvil alımlarının sonlandırılması sonrasında da gerekli olduğu bildirildi. ABD ile Çin arasında bir süredir stabil alan ek gümrük vergilerinin yanı sıra, Rusya ile ABD’nin restleşmesi ile Suriye ekseninde savaş ortamına kadar gelinmesinin ortaya çıkardığı belirsizlik ortamı da parite açısından takip edilmekte. Zira, bu tarz belirsizliklerin hem FED, hem de ECB politikalarına etki edebileceğini hem son açıklanan tutanaklardan hem de politika yapıcıların açıklamalarından anlamaktayız. Dün, ABD Başkanı Trump’ın Rusya’ya yönelik savaş tehdidinden sonra taraflardan gelen ılımlı açıklamalar paritede Dolar varlıklarının değerlenmesine neden oldu. Ancak günün kalanında yine gelebilecek haber akışları ile farklı fiyatlamalar görülme ihtimalini de göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır. Teknik olarak pariteye bakacak olursak; geri çekilmelerin devamında 1.2305 desteğinin de kırılması halinde 1.2285, 1.2260 ve 1.2245 destekleri sırasıyla izlenebilir. 1.2305 üzerinde kalıcılıkta görülebilecek yukarı yönlü denemelerde ise 1.2335, 1.2360 ve 1.2395 dirençleri yeniden takibe alınabilir.

EURUSD

EURUSD

USDTRY

Son zamanlarda yurt içi tarafta siyasi, ekonomik ve jeopolitik risk artışlarının görülmesi kur’un tüm zamanların rekor seviyelerine gelmesine neden olmuştu. Son olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamaları ile Suriye ekseninde ortaya çıkan olası savaş senaryoları fiyatlanırken, dün Başbakan Binali Yıldırım’ın TCMB’nin bağımsızlığına vurgu yapması kısmen TL lehine işlemlere neden olmuştu. Bugün ise uluslararası yatırım kuruluşlarından Morgan Stanley: 25 Nisan’daki TCMB/PPK toplantısı için 75 baz puanlık bir faiz artırımı olabileceği yönünde öngörüsünü belirtirken, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya da değerlendirmelerde bulundu ve ihtiyaç görülmesi halinde ilave sıkılaştırma yapabileceklerinin sinyalini verdi. ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’de operasyon için bir tarih vermediğini belirtmesi de kur tarafında TL lehine işlemleri destekleyen etkenlerdendi. Günün kalanında yine haber akışlarını takip ediyor olacağız. Teknik olarak ise geri çekilmelerin devamında 4.0750 seviyesi kritik olacaktır. Zira, buranın da aşağı yönlü geçilmesi TL lehine işlemleri derinleştirebilir. Aksi takdirde 4.0750 üzerinde kalıcılık zaman zaman yukarı yönlü ataklara neden olabilir.

USDTRY

USDTRY

GBPUSD

Gün içerisinde açıklamalarda bulunan Brexit Bakanı David Davis, işletmeler için Brexit sonrası dönemde hiçbir şeyin değişmeyeceğini, yılın sonuna kadar Brexit anlaşması yapılırsa iyi bir fikir edineceklerini ve Brexit nedeniyle Londra’dan finansal hizmet göçü olmayacağını söylerken; Londra’nın sağladığı faydanın çok büyük olduğunu vurguladı. Davis ayrıca, AB ile ticari tartışmanın tarifeler konusunda değil düzenleme ve denetleme konusunda olduğunu belirtti. Bunun dışında İngiliz donanmasına ait denizaltılar Suriye’ye gerçekleşecek olası bir müdahaleye hazırlık için füze atım menzili içine hareket etti. Emrin İngiltere Başbakanı Theresa May’den geldiğini ve bakanları olası bir müdahalede İngiltere’nin tutumunu tartışmak üzere görüşmeye çağırdığını bildirdi. ABD tarafında da Suriye meselesi üzerine ABD-Rusya gerginliğinin Başkan Trump’ın operasyon tarihi vermediğini söylemesi ile geçici de olsa kısmen ortadan kalktığını görmekteyiz. Veri akışında ise haftalık işsizlik maaşı başvurularının 233 bin açıklanarak beklentileri karşılayamadığı görüldü. Günün geri kalanında İngiltere Merkez Bankası Başkanı Marc Carney’in konuşması ve önemli küresel haber akışları takip edilecek. Teknik olarak ise paritede 1.4200 direnç bölgesinin test edildiğini görmekteyiz. Buranın kalıcılıkla geçilmesi halinde 1.4235 ve 1.4260 dirençleri ilk etapta takip edilebilir. 1.4200 altında kalıcılıkta görülebilecek geri çekilmelerde ise izlenebilecek destek noktaları 1.4180, 1.4160 ve 1.4115 seviyelerinde bulunmakta.

GBPUSD

GBPUSD

BRENT PETROL

Salı günü API stoklarında görülen artış sonrası dün akşam açıklanan EIA stoklarında da 3 Milyon 306 Bin varillik artış görüldü. Kurumun açıkladığı 31 Mart-06 Nisan haftası ABD petrol üretimi de önceki haftaya göre 65 Bin varil artışla 10 Milyon 525 Bin varil/gün düzeyine ulaştı. Veriler fiyatlamalar üzerinde kısmen etkili olsa da haber akışları daha baskın çıkmakta. Uluslararası yatırım kuruluşlarından Barclays bugün açıkladığı projeksiyonlarında 2018 ve 2019 yılı için 3 Dolar’lık artışa gitti ve 2018 için Brent petrol fiyat tahminini 63 Dolar’a, 2019 yılı için ise 60 Dolar’a yükseltti. BAE Enerji Bakanı: Arz kısıntısı anlaşmasının uzun soluklu bir ittifakı temsil ettiğini ve bunun katılımcıların çoğu tarafından beğenildiğini söyledi. OPEC Genel Sekreteri Barkindo ise: Uzun vadeli ittifak tartışmasının Haziran toplantısında ele alınacağını vurgularken, petrol piyasasının ikinci ve ya üçüncü çeyrekte Rusya önderliğinde dengelenmesini beklediklerini belirtti. Günün kalanında yine önemli petrol üreticisi ülkeler ve uluslararası kurumlardan gelebilecek açıklamalar takip edilecek. Teknik olarak geri çekilmelerin devamında 71.30, 70.95 ve 70.50 destek noktaları takip edilebilir. Yeniden yukarı yönlü ataklarda ise dirençler olarak 72.00 ve 73.00 Dolar seviyeleri yeniden takip edilebilir.

BRENT PETROL

BRENT PETROL

ONS ALTIN

Dünkü ABD-Rusya restleşmesinin ardından Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Başkan Donald Trump’ın Suriye’de Beşar Esad rejimi hakkında henüz son kararını vermediğini belirtti. ABD Başkanı Donald Trump ise Suriye’ye saldırının ne zaman olacağını söylemediğini kaydetti. Öte yandan Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Fıng, “ülkesinin dışa açılım politikasının herhangi bir dış baskıdan etkilenmeyeceğini” ve ABD’nin iki ülke arasındaki ticari gerilimi artıran bir eyleme girmesi durumunda karşılık vereceğini” bildirdi. Dün açıklanan FOMC tutanaklarında da gördüğümüz gibi FED yetkililerinin büyük çoğunluğu, ticaret savaşını olumsuz bir risk olarak gördüklerini aktarmakta. Bu kapsamda bu konu ilerleyen süreçte önemli olacaktır. Yine İngiliz Donanmasının Akdeniz’de konuşlandığının ve bugün için Suriye’ye yönelik operasyonun yapılabileceğinin açıklanması ise fiyatlamalar açısından günün kalanında kritik olacaktır. Şuan için ABD 10 yıllıkları 2.80 seviyelerine yakın fiyatlanırken, Dolar endeksi ise 89.40 seviyelerinde. Değerli Metal’e teknik olarak bakacak olursak; 1344 seviyesi altında geri çekilmelerin devamında 1342, 1339 ve 1333 destekleri takip edilebilir. 1344 seviyesi üzerinde yeniden yukarı yönlü ataklarda ise izlenebilecek direnç noktalarımız 1348, 1352 ve 1357 seviyelerinde bulunmakta.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ