Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 11.04.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 11.04.2018

Trump Rusya’yı Tehdit Etti Piyasa Karıştı, Gözler FOMC Tutanaklarında!
Bilindiği gibi bir süredir ABD ile Çin arasında düelloya neden olan ek gümrük vergileri konusunda Çin tarafının ılımlı açıklamaları sonrası yumuşama olmuştu. Ancak bu sefer de gündeme ABD ve Rusya arasında; çift taraflı ajanın zehirlenerek öldürülmesi ve Suriye’de kimyasal silah kullanımı konuları üzerinden bir gerginlik baş gösterdi. ABD tarafının Rus oligarkların mal varlıklarına el koyması ve bazı ek yaptırımları açıklaması Rus Rublesi’nde sert değer kayıplarına neden olurken, diğer gelişmekte olan para birimlerinde de etkisini göstermişti. Yine, dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde her iki ülkenin sunduğu tasarıların karşılıklı olarak reddedilmesi ile artan gerginliğe ABD Başkanı Donald Trump’ın: “Rusya hazır ol, füzeler geliyor!” şeklindeki açıklaması başta Rus Rublesi ve TL varlıkları olmak üzere birçok gelişmekte olan ülke para biriminde sert değer kayıplarına neden oldu. Günün diğer haber akışlarında ise ECB’nin politika değişikliği tartışılırken, yurt içi tarafta açıklanan cari işlemler dengesinde verilen açık moralleri bozmaya devam etti. İngiltere’de Sanayi ve İmalat üretimi verileri beklentileri karşılayamazken, Ticaret Dengesi’ndeki açık ise tahmin düzeyinden iyiydi. ABD’de ise manşet enflasyon(TÜFE) verilerinde gıda ve enerji fiyatları dahil edilmeden bulunan Çekirdek rakamlar öngörülere paralel olmasına rağmen, senelik gerçekleşme son 13 ayın en iyi düzeyindeydi. Günün kalanında Suriye ekseninde yaşanan son gelişmeler dikkatle takip edilecek. Zira, ABD Başkanı Donald Trump Pazartesi akşamı yaptığı açıklamalarda 48 saat içerisinde son kararı vereceğini söylemişti. Keza, Trump’ın bugünkü tehditvari açıklamaları da ortamın iyice gerilmesine neden olmakta. Günün kalanında önemli ekonomik konu olarak ise; 20-21 Mart 2018 tarihlerinde yapılan FED/FOMC toplantılarının saat 21:00’de açıklanacak olan tutanakları takip edilecek. Hatırlanacağı gibi toplantılar sonrası açıklanan bildiride 2018 yılı için toplam 3 faiz arıtımı yapılmasına yönelik medyan tahminin korunması “güvercin” tonda algı bulmuştu. Ancak, bugünkü tutanaklarda yer alacak detayların farklı fiyatlamalara neden olabileceğini de belirtelim.

DOLAR ENDEKSİ

DOLAR ENDEKSİ

EURUSD

Son zamanlarda ECB yetkililerinin politika değişikliklerini dillendirmesinin yanı sıra ABD tarafında Çin ile yaşanan ticaret savaşları endişesi ve Rusya ile başlatılan sürtüşme ortamı kaynaklı ortaya çıkan tedirginlikler paritede Euro lehine işlemlere neden olmakta. Bugün görüşlerini takip ettiğimiz ECB Başkanı Mario Draghi: Gümrük tarifeleri konusunda uyarılarda bulunurken, Estonya Merkez Bankası Başkanı ve ECB üyesi Ardo Hansson ise: Euro Bölgesi ekonomisinde son dönemde görülen iyileşmenin enflasyonu hızlandıracağını ve önümüzdeki birkaç çeyrek için projeksiyonların enflasyon görünümünde rahatlık sağladığını belirtti. Bugün ABD’de takip ettiğimiz TÜFE rakamlarında ise; gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği Çekirdek veriler yüzde 0.2 ve yüzde 2.1’lik gerçekleşmelerle aylık ve yıllık bazda beklentiler dahilindeydi. Şunu da belirtelim ki senelik gerçekleşmenin son 13 ayın en iyi seviyesinde olması ilerleyen süreçte Dolar varlıkları açısından önemli olacaktır. Günün kalanında yine küresel haber akışları dikkatle takip edilecekken, geçtiğimiz ay yapılan FED/FOMC toplantılarının akşam 21:00’de açıklanacak olan tutanakları ise volatilite artışına neden olabilir. Teknik olarak ise takip ettiğimiz ilk direnç seviyesi olan 1.2395’in kırılması halinde 1.2450, 1.2495 ve 1.2535 gibi önemli dirençler takibe alınabilir. Aşağı tarafta ise 1.2360 altına geri çekilmelerde 1.2305, 1.2260 ve 1.2225 destekleri izlenebilir.

EURUSD

EURUSD

USDTRY

Yurt içi tarafta bir süredir ekonomik gelişmeler kaynaklı devam eden kırılganlığa jeopolitik risk unsurlarında yaşanan artış ve gelişmekte olan piyasa hareketleri de eklenince kur tarafında bugün de yeni rekorlar kırıldı. Bugün açıklanan Şubat ayı Cari İşlemler Dengesi’nde 4 Milyar 152 Milyon Dolar’lık açık verilirken, 12 aylık cari açık ise 53 Milyar 346 Milyon Dolar’a yükseldi. Diğer yandan Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlar sonrası Rus Rublesi önderliğinde gelişmekte olan ülkelerin para birimleri baskılanırken, ticaret savaşları korkusu ve Suriye eksenindeki gelişmeler de değer kayıplarını derinleştirmekte. Bugün, ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya’ya yönelik füze tehdidinde bulunması, hem Rusya ile olan yakın işbirliğimiz hem de Suriye’deki operasyonlarımızın devamlılığı açısından riskleri artıran bir unsurdu. Tüm bu gelişmeler ışığında Türkiye tahvillerinden görülen kaçışlar kur tarafında tüm zamanların rekor seviyelerinin yenilenmesine yol açtı. Bu aşamada teknik seviyelerden bahsetmek yanıltıcı olacaktır. TL lehine işlemler görmek için yurtdışındaki tansiyonun düşmesine ve yurt içi güvenin tesisine ihtiyaç olacaktır.

USDTRY

USDTRY

GBPUSD

Veri akışında ABD TÜFE oranı Mart ayında aylık 0.1 düşerken yıllık yüzde 2.2’den yüzde 2.4’e yükselerek bir yılın zirvesine çıktı. Gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği Çekirdek TÜFE aylık yüzde 0.2, yıllık yüzde 2.1 ile beklentiler doğrultusunda gerçekleşti. Burada da senelik verinin son 13 ayın en yükseğinde olduğunu belirtelim. İngiltere’de ise Şubat ayı imalat üretimi aylık bazda yüzde 0.2 düşüş göstererek yüzde 0.2’lik yükselme beklentisinin altında kalırken, yıllık bazda da yüzde 3.3 olan beklentileri karşılayamadı. Aynı şekilde sanayi üretim verileri de öngörülerin altında gerçekleşti. Haber akışında ABD Başkanı gündeme oturacak açıklamalarda bulunarak: “Rusya, Suriye’ye fırlatılan her füzeyi düşürmeye ant içmiş. Rusya hazır ol, çünkü geliyorlar, güzel, yeni ve akıllılar’’ şeklinde konuşarak ortamı gerdi ve Dolar varlıklarındaki tedirginliğin devamına neden oldu. Bu konuda akşam saatlerinde olabilecekler dikkatle takip edilmeli. Yine akşam saatlerinde Mart ayında düzenlenen FOMC toplantı tutanakları da açıklanacak. Her iki konu da fiyatlamalar açısından önem arz etmekte. Teknik olarak baktığımızda şuan için 1.4180 seviyesi altında fiyatlanan paritede, geri çekilmelerde 1.4260, 1.4115 ve 1.4075 destekleri takip edilebilir. 1.4180 üzerinde yukarı yönlü ataklarda ise izlenebilecek direnç noktaları 1.4200, 1.4235 ve 1.4250 seviyelerinde bulunmakta.

GBPUSD

GBPUSD

BRENT PETROL

Dün Enerji Bilgi İdaresi’nin açıklamamış olduğu projeksiyonlarda 2019 yılında ABD petrol üretiminin 750 Bin varil artışla günlük 11 Milyon 440 Bin varil düzeyinde olması tahmin edilmişti. Yine dün Suudi Arabistan’ın, Aramco’nun halka arzı öncesi fiyatları 80 Dolar seviyesine çıkartmak istediğine dair gelen haberler de fiyatlamalarda etkiliydi. Uluslararası Enerji Ajansı Genel Sekreteri Fatih Birol bugün yaptığı açıklamalarda: Petrol talebinin önümüzdeki yıllarda güçlü olmaya devam edeceğini söylerken, Venezuela’nın son 20 yılda yarı yarıya azalan petrol üretiminin ise endişe verici olduğunu belirtti. OPEC Genel Sekreteri Barkindo ise: Stokların 5 yıl ortalamasına gerileyeceği konusunda iyimser olmaya devam ettiklerine vurgu yaparken, arz kısıntısı anlaşmasının başarılı bir şekilde devam ettiğini söyledi. Bilindiği gibi dün açıklanan API stokları 1 Milyon 758 Bin varillik haftalık artışa işaret etmişti. Bugün ise EIA tarafından açıklanacak olan stok ve ABD üretim rakamları kritik olacaktır. Teknik olarak ise; son birkaç gündeki yükseliş sonrası 72 Dolar seviyesinin de geçilmesi halinde 72.90 ve 74.50 dirençleri takibe alınabilir. Geri çekilmelerde ise 71.30, 70.95 ve 70.50 destek noktaları izlenebilir.

BRENT PETROL

BRENT PETROL

ONS ALTIN

Suriye meselesinde sular durulmuyor. ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’ya açık bir tehdit savurarak Rusya’nın Suriye’ye atılacak bütün füzeleri düşüreceğini iddia etmesine karşılık: Rusya’nın hazırlıklı olması gerektiğini çünkü füzelerin geldiğini belirtirken ayrıca ‘’Rusya, gazla insanları öldüren hayvanların ortağı olmamalı’’ şeklinde ifadelerde bulundu. Bu açıklama üzerine konuşan Rusya Başbakanı Medvedev ise ABD’nin global piyasalar için savaş istediğini dile getirdi. Öte yandan Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki Suriye soruşturmasını veto ederken Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) Suriye’ye gittiği öğrenildi. Ticaret savaşlarında ise ılıman tavır hakim. Dün Çin Devlet Başkanı Xi, ototmotiv sektöründe vergi indirimi ve fikri mülkiyet serbestisi konusunda olumlu demeçlerde bulunurken, Trump’ın buna karşı Xi’ye teşekkür etmesi müzakere sürecinin önünü açabilir. Gün içinde açıklanan Mart ayı ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinde senelik bazda senenin en yüksek gerçekleşmelerinin görülmesi Dolar lehineydi. Günün geri kalanında ise geçen ayki FOMC toplantısının tutanakları takip edilecek. Teknik boyutta, 1352 direncinin geçilerek yükseliş ivmesinin sürmesi durumunda 1357, 1363 ve 1366 direnç seviyeleri izlenebilir. 1352 altında geri çekilmelerde takip edilebilecek destek noktalarımız ise 1348, 1344 ve 1339 seviyelerinde bulunmakta.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ