Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 10.04.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 10.04.2018

ECB’nin Politika Değişikliği Üyelerce Tartışılıyor!
Bugün Majör Merkez Bankalarının yetkililerinden açıklamalar takip edilmekte. Avrupa Merkez Bankası adına açıklamalarda bulunan Avusturya Merkez Bankası Başkanı Ewald Nowotny: ECB’nin bir kur hedefi olmadığını söylerken, para politikasını sıkılaştırmanın cari teşviklerin çok büyük olmasından kaynaklı olarak karmaşık bir konu olduğunun altını çizdi. Nowotny ayrıca: ECB’nin bu yıl tahvil alımını sona erdireceğini ve faiz artırımlarının ne zaman başlayacağı konusunda ise süre vermek için erken olduğunu belirtti. ECB Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure ise: Avrupa’da ekonomik büyümenin yavaşladığına inanmadığını söylerken, şuan itibariyle göstergelerin uzun yıllardır görülmediği kadar yüksek olduğuna atıf yaptı. Dallas FED Başkanı Robert Kaplan: FED’in bu yıl 3 faiz artırımı yapmasının hala temel durum olduğunu söylerken, ABD ve Çin’in gümrük tarifeleri konusunda uzlaşabileceği konusunda iyimser olduğunu belirtti. İngiltere Merkez Bankası(BOE) üyelerinden Any Haldane: Teşviklerin işsizlik ve GSYİH konusunda pozitif etkileri olduğunu söylerken, krizden bu yana refah ve gelir eşitsizliğinde net bir değişiklik olmadığını vurguladı. Yurt içi tarafta ekonomik gelişmelerin yanı sıra Suriye eksenindeki jeopolitik risk unsurları takip edilmekte. Diğer yandan Suriye’de ABD ile Rusya arasında safların yavaş yavaş netleştiği görülmekte. Bilindiği gibi dün akşam açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump: Bütün seçeneklerin masada olduğunu ve 48 saate kadar bir karar vereceğini söylemiş, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde de her iki ülke(ABD ve Rusya) karşı karşıya gelmişti. Rusya Devlet Sarayı Kremlin’den bugün gelen açıklamada: Rusya’nın ABD yaptırımlarına yanıt vereceği belirtilirken, Suriye’de Rusya’ya atfedilen kimyasal silah kullanma suçunun ise yapıcılıktan uzak olduğu söylendi. Yine ABD’nin Rusya’ya uygulamaya başladığı ekonomik yaptırımlar dün Rus Rublesi ve Rus Borsası’nda sert satışlara neden olmuş ve gelişmekte olan ülke para birimleri de bu durumdan etkilenmişti. Bugün konuşan Rusya Ekonomi Bakanı: Dalgalı kurun, yaptırımların etkisini azaltacağını söylerken, ülkenin Merkez Bankası Başkanı ise: yeterli araç setine sahip olduklarını, ancak şuanda finansal istikrar için bir risk olmadığını belirtti. Gerek Çin, gerekse Rusya konusunda ABD’nin yapmış olduğu hamleler küresel piyasalarda bir süre daha gündemin üst sıralarında yer alacak gibi gözüküyor. Çin cephesinde de basında yer alan haberler başta otomobil olmak üzere bazı konularda Çin tarafının vergileri azaltacağı ve serbest ekonomiye geçiş için çalışmaların da devam ettiği şeklinde. Yarın ABD’de açıklanacak olan TÜFE verileri öncesi bugün gelen, ülkenin ÜFE rakamları beklentilerin üzerindeydi.

EURUSD
Bugün Avrupa Merkez Bankası(ECB) yetkililerinin açıklamalarını takip ediyoruz. Ewald Nowotny: Euro Bölgesi’nin çok güçlü ancak eşit olmayan bir büyümeye sahip olduğuna vurgu yaparken, para politikasında önemli bir dönüm noktasında olduklarını ve para politikası normalleştirmesinin zamanının iyi ayarlanması gerektiğini söyledi. Nowotny’nin açıklamalarında öne çıkan ise ECB’nin faiz artırımları için süre veremeyeceklerini ancak mevduat faizinin yüzde -0.40’dan yüzde -0.2’ye yükseltilerek bunun başlayabileceğini söylemesiydi. ABD Merkez Bankaları Sistemi adına ise Dallas FED Başkanı Robert Kaplan’ın konuşmaları takip edildi. Kaplan daha çok ticaret savaşlarına değindiği konuşmasında: ABD ve Çin’in bir uzlaşı yapacağına inandığını söyledi. ABD’nin Çin’den sonra Rusya ile sürtüşmesi ise Dolar varlıklarını baskılayan bir unsur olarak karşımıza çıkmakta. Tüm bu gelişmeler ışığında teknik olarak pariteye baktığımızda: şuan için geçilmeye çalışılan 1.2360’ın üzerinde kalıcılıkta 1.2395, 1.2415 ve 1.2450 dirençleri takip edilebilir. 1.2360 altı kalıcılıkta görülebilecek geri çekilmelerde ise izlenebilecek destek noktalarımız 1.2335, 1.2305 ve 1.2285 seviyelerinde bulunmakta.

USDTRY
Yurt içi tarafta dün açıklanan teşvik programına rağmen kurlardaki olumsuzluğun bugün de devam ettiği görülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizleri indirecek bir paket üzerinde çalıştıklarını açıklaması piyasalarca belirsizlik olarak algı bulurken, jeopolitik risk unsurlarında görülen artışlar ve ticaret savaşları konusu da TL’yi baskılayan diğer konular olarak karşımıza çıkmakta. Bilindiği gibi dün Rusya Dış İşleri Bakanı Sergey Lavrov: Türkiye’nin Afrin’den çıkması gerektiğini söylemişti. Bugün bu konuda başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere hükümet yetkililerinden gelen açıklamalar, Türkiye’nin bunu yapmak için kimseden akıl almayacağı şeklindeydi. Suriye konusunda ayrıca ABD hükümetinin ilerleyen 48 saat içerisinde karar vereceğini açıklaması da jeopolitik risk unsurlarında artışa neden olmakta. Tüm bu gelişmeler ışığında son iki günde tahvil faizlerinde ve kur tarafında yeni rekorlar görülmekte. Şuan için yukarı tarafta direnç seviyesi vermek anlamsız olacaktır. Ancak yükselen kanal üst bandının üzerinde kalıcılık olup olmayacağı kritik olacaktır. Kanal üst bandının geçilememesi halinde geri çekilmeler görülebilir.

GBPUSD
İngiltere Merkez Bankası (BOE) Para Politikası Komitesi üyesi Ian McCafferty, ücretlerin öngörünenden daha hızlı artması olasılığına ve dünya ekonomisinde güçlü toparlanmaya işaret ederek BOE’nin faizleri yeniden artırmayı ertelememesi gerektiğini savundu. Geçtiğimiz 10 yılın büyük bölümünde enflasyonun gerisinde kalan ücretlerde büyümenin, istihdam piyasasında atıl kapasitenin kalmadığı ortamda beklentilerin üzerine çıkabileceğini ifade eden McCafferty, bunun BOE’nin hedefinin üzerinde seyreden enflasyon baskısın artmasına neden olacağını vurguladı. ABD tarafında ise Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, ABD ve Çin arasındaki ticaret geriliminin yakın zamanda çözüme ulaşmayacağını belirterek tartışmaların uzaması durumunda oluşacak potansiyel hasar konusunda uyarıda bulunarak “Ticaret geriliminin ekonomiyi ne şekilde etkileyeceği konusunda yorum yapmak için oldukça erken olduğu kanaatindeyim ancak, yapılan söz sanatının bu seviyede yeteri miktarda sürmesi durumunda, soğutucu bir etki yapacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. Kaplan, para politikasına ilişkin ise, FED’in 2018 yılında 2 kez daha faiz artırmasını beklediğini söyledi. Son olarak Çin ile yaşanan sürtüşmeye Rusya’nın da eklenmesi sonucunda belirsizlik ortamının artması nedeniyle Dolar varlıklarında baskılanma hissedilmekte. Teknik olarak son iki günde olduğu gibi bugün de yükseliş eğiliminde görünen paritede 1.4180 direncinin kalıcılıkla geçilebilmesi halinde 1.4200, 1.4235 ve 1.4260 dirençleri takibe alınabilir. 1.4180 altında kalıcılıkta ise görülebilecek geri çekilmelerde 1.4160, 1.4115 ve 1.4075 destekleri sırasıyla izlenebilir.

BRENT PETROL
Bir süredir petrol piyasasında OPEC önderliğindeki arz kısıntısı anlaşmasının 2019 yılına uzatılıp uzatılmayacağı tartışma konusu ola dursun, Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarını 80 Dolar’a çekme konusunda istekli olduğu yönünde ortaya atılan iddialar piyasada yankı bulmakta. Borçları nedeniyle üç parça halinde Dolar tahvili satan hükümetin Aramco’nun halka arzı öncesi şirketin değerlemesini desteklemek için böyle bir karar aldığı ve konunun OPEC delegeleri ve piyasa katılımcıları ile de konuşulduğu bildirilmekte. Diğer yandan bu akşam seans kapanışı öncesi Amerikan Petrol Enstitüsü(API) haftalık petrol stokları açıklanacak. Hatırlanacağı gibi veride geçtiğimiz hafta 3 Milyon 280 Bin varil azalış görülmüştü. Emtiaya teknik olarak bakacak olursak; 70 Dolar direncinin kalıcılıkla geçilmesi halinde 70.30, 70.50 ve 70.95 dirençleri takibe alınabilir. 70.00 altında kalıcılıkta görülebilecek geri çekilmelerde ise izlenebilecek destek noktaları 69.60, 69.25 ve 69.00 seviyelerinde bulunmakta.

ONS ALTIN
Çin’in kapılarının dışa kapanmayacağını ve daha da açılacağını belirten Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, otomobil ithalatı üzerindeki vergilerin önemli ölçüde azaltılacağını ve yabancı firmaların otomotiv endüstrisinde mülkiyet haklarına yönelik kısıtlamaların en kısa zamanda hafifletileceğini ifade etti. Xi’nin ticari kısıtlamaları azaltılacağına yönelik sinyalleri ticaret savaşı kaygılarını kısmen de olsa hafifletmiş görünüyor. Gün içinde konuşma yapan FED üyesi Robert Kaplan ise ABD ve Çin’in önerdikleri gümrük vergilerinin çok azının uygulamaya geçeceği konusunda umutlu olduğunu ve iki ülke arasında yapıcı ticari ilişkinin olması, her iki ülkenin de çıkarına olduğunu belirtti. Faiz oranlarını artırma konusunda yavaş ve sabırlı olunması gerektiğinin altını çizen Kaplan, bu yıl FED’in 3 faiz artışı öngörüsünün devam ettiğini ifade etti. ABD Hazine Bakan Yardımcısı, Kuzey Kore’nin yaptırımlarından kaçınma çabalarının nasıl engelleneceğini Avrupalı müttefikleri ile görüştüklerini söyledi. Suriye meselesinde ise hareketlilik devam ederken ABD Başkanı Donald Trump’ın yakın zaman içinde kritik kararlar alacağını açıklamasının ardından piyasalar bu kararı merakla bekliyor. Daha önce bölgeden çekilme kararını düşünen Trump’ın, bölgede uluslararası bir askeri kuvvetin bulunmasını istediği belirtilirken Esad yönetimi ve Rusya’ya yapılacak yaptırımların devam edebileceği de göz ardı edilmemeli. Teknik boyutta emtiada; alıcılı seyir halinde 1342, 1346 ve 1352 direnç seviyeleri gündeme gelebilir. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 1337, 1333 ve 1329 destekleri test edilebilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ