Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 06.04.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 06.04.2018

ABD İstihdamı Tatmin Etmedi, Ücret Artışları Göreceli İyi!
Son birkaç haftada olduğu gibi bu haftanın genelinde de küresel haber akışı olarak Ticaret Savaşları takip edilmekte. Hafta ortasındaki ılımlı açıklamalar sonrası dün akşam ABD’den gelen haberler Başkan Donald Trump’ın Çin’e yönelik olarak 100 Milyar Dolar’lık daha ek gümrük vergisini devreye alacağı yönündeydi. Konuyla ilgili Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise: Ticaret savaşı istenmediği bir kez daha belirtilirken, ticari çatışma ortamının ABD tarafından çıkartıldığı ve bundan sonrasında ABD’nin atacağı adımların kritik olacağı vurgulandı. Bakanlık ayrıca: Çin’in haklarının korunması için yeni geniş kapsamlı tedbirlerin alınacağını da deklare etti. Avrupa Merkez Bankası adına konuşan Benoit Coure da konuyla alakalı yaptığı açıklamalarda: Olası ticaret savaşlarının global ekonomiyi negatif yönde etkileyeceğine dem vurdu. Bugünün en önemli ekonomi verileri ABD’de İş İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan; “Tarım Dışı İstihdam”, “Ortalama Saatlik Kazançlar” ve “İşsizlik Oranı”ydı. Verilerden Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı beklentilerin altında kalırken, Ortalama Saatlik Kazançlar ise tahmin edilen düzeye paraleldi. Son aylarda enflasyon görünümüne etkisi açısından önemsenen Ortalama Saatlik Kazançlar her ne kadar beklenti seviyesi olan yüzde 0.3 oranında aylık bazda artış gösterse de, senelik gerçekleşmesinin yüzde 2.6’dan yüzde 2.7’ye yükseldiği görüldü. İlerleyen zaman diliminde özellikle bu veriye dair gelebilecek açıklamalar önemli olacaktır. Hatırlanacağı gibi Ocak ayı Ortalama Saatlik Kazançlar datasının senelik bazda 2009 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaşması piyasada FED’in 4 faiz artırımı yapabileceği spekülasyonlarının önünü açmış ve akabinde tahvil piyasası hareketleri üzerinden sert fiyatlamalar görülmüştü. Yine, ticaret savaşları konusu başta olmak üzere bölgelere yönelik gelebilecek haber akışları da fiyatlamalar açısından izlenmeli.

EURUSD
Bugün Almanya’da açıklanan Şubat ayı Sanayi Üretimi yüzde 1.6 oranında azalışla tahminlerin altında kaldı. Avrupa Merkez Bankası(ECB) adına konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coure ise: Banka(ECB) simülasyonlarının ABD’nin ithalat ve ihracatına yönelik gümrük tarifelerinin global ekonomi üzerinde ciddi negatif etkileri olacağını gösterdiğini söyledi. Coure’un vurgu yaptığı gibi özellikle Çin ve ABD arasında düelloya dönen ek gümrük vergileri konusu paritenin Dolar ayağı açısından önem arz etmekte. Diğer yandan bugün ABD’de açıklanan önemli iş istatistiklerinde ise; Tarım Dışı İstihdam 193 Bin kişilik beklenti altında 103 Bin olarak gelirken, verinin geçtiğimiz ay ki gerçekleşmesinin 313 Bin’den 326 Bin’e revize edildiği görüldü. Yine enflasyon görünümü açısından önemsenen Ortalama Saatlik Kazançlar verisi öngörüldüğü gibi yüzde 0.3 oranında artış gösterirken, bu datanın senelik gerçekleşmesinin yüzde 2.6’dan yüzde 2.7’ye yükselmesi ise kısmen pozitifti. Günün kalanında ekonomik verilere dair gelebilecek açıklamaların yanı sıra haber akışları da izlenecek. Teknik olarak ise 1.2215 destek noktasını ilk etapta takip etmekteyiz. Buranın altında kalıcılıkta ise yaklaşık olarak 3 aydır altında kapanış görmediğimiz 1.2190-1.2170 bandı kritik olacaktır. Zira, burası aynı zamanda 2017 Kasım ayında başlayan yükselen kanalı da kesmekte. Yukarı tarafta ise 1.2260 üzerine geçilmesi halinde 1.2285 ve 1.2305 dirençleri takibe alınabilir.

USDTRY
Son birkaç günde yurt içi tarafta ortaya atılan bazı iddialar TL varlıkları üzerinde negatif fiyatlamalara neden oldu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, istifa ettiğine yönelik iddiaları dün yalanlamıştı. Ancak Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda faizlerin düşürülmesi için bir paketin hazırlandığı ve önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağı konusu henüz net değil. Ayrıca, ABD’nin Suriye’den çekilme konusunda hafta başında aldığı kararın Pentagon tarafından sık sık yalanması ve bu konuda Başkan Trump’ın da ikna olduğunun belirtilmesi de jeopolitik risk unsurlarındaki belirsizliği canlı tutmakta. Başta enflasyon olmak üzere son dönemde gelen ekonomik verilerin de kronik anlamda kötüleşmesi ekonomik riskleri artırırken, Türkiye’nin tahvil faizleri ve CDS rakamını yükseltmekte. Bu arada bugün ABD’de açıklanan önemli ekonomik verilerden Tarım Dışı İstihdam beklentilerin hayli altında kalırken, Ortalama Saatlik Kazançlar tahminlerle örtüştü. Senelik bazda saatlik kazançların ise yüzde 2.7’ye yükselmesi kısmen pozitif olarak algılanabilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kur üzerindeki etkilerin daha çok yurt içi kaynaklı olduğunu ve ekonomik verilere rağmen yurt içindeki gelişmelerin fiyatlamalara etkisinin devam edebileceğini de belirtelim. Teknik olarak bu aşamada direnç söylemek çok mantıklı olmayacağı gibi kanal üst bantlarına dikkat edilmesinde fayda var. Destek olarak ise 4.0340, 4.0150 ve 3.9950 seviyeleri takip edilebilir.

GBPUSD
Merakla beklenen ABD Mart ayı iş istatistiklerine göre; Tarım Dışı İstihdam verisi beklentilerin çok altında kalarak son 6 ayın en düşük değeri olan 103 bin olarak gerçekleşirken, Ortalama Saatlik Kazançlar beklenti dahilinde yüzde 0.3 ve işsizlik oranı geçtiğimiz döneme göre değişmese de düşüş beklentilerini karşılamayarak yüzde 4.1 ile sonuçlandı. Veri dışında ise ABD-Çin restleşmesinin devam ettiğini söyleyebiliriz. ABD Başkanı Donald Trump, Çin ürünlerine 100 milyar dolarlık ekstra gümrük vergisi koyulabileceğini belirtirken, Çin tarafından gelen açıklamalarda: ticaret savaşı istenmediği ancak ABD’nin bu savaşı başlattığı ve kendilerini izleyip duruma göre daha geniş çaplı önlemler alınabileceği iletildi. İngiltere kanadında ise dış politikada önemli bir adım atıldı ve Ortadoğu’da (Bahreyn) ilk daimi askeri deniz üssünü açtığı bildirildi. Son olarak Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Benoit Coeure ise, Brexit’i endişe olarak gördüğünü ve entegrasyonun sağlanması gerektiğini belirtti. Günün geri kalanında hem İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Marc Carney, hem de Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’in konuşmaları izlenecek. Teknik olarak, dün 1.4000 seviyesini aşağı yönlü ihlal eden paritenin bu seviyelerde tutunamayıp tekrar bu seviyenin üzerine çıktığı görüldü. Bu durumda yukarı yönlü denemelerin devamında 1.4050, 1.4075 ve 1.4115 dirençleri takip edilebilir. Tekrardan 1.4000 seviyesi altına inilmesi halinde ise 2017 Kasım ayında başlayan yükselen trende denk gelen 1.3960 kritik olacaktır. Zira, buranın kırılması halinde paritede Dolar lehine işlemler derinleşebilir.

BRENT PETROL
Hafta ortasında açıklanan ekonomik veriler sonrasında haber akışları emtiada takip edilmekte. Gündemin üst sırasında OPEC önderliğinde oluşturulan arz kısıntısı konsorsiyumunun bu işbirliğini 2019 yılında da devam ettirip ettirmeyeceği bulunmakta. Bunun yanı sıra arz talep dengesine yönelik gelen açıklamalar da zaman zaman fiyatlamalar üzerinde etkili olmakta. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak bugün yaptığı açıklamalarda petrol üreticisi ülkeler için başka bir organizasyon oluşturulabileceğini söylerken, eski Rus casusunun öldürülmesi olayı sonrası Rusya’ya uygulanan yaptırımların ülkenin petrol üretimine etkisinin olmayacağını iddia etti. Günün kalanında her Cuma ABD’de açıklanan Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayıları yine takip edilecek. Yine, önemli petrol üreticisi ülkelerden ve ya uluslararası kurumlardan gelebilecek başkaca açıklamalar da izlenmeli. Teknik olarak baktığımızda ise; aşağı yönlü hareketlerde kritik 67.20 desteği takip edilebilir. Buranın kırılması halinde ise 2017 Haziran ayından başlayan yükselen kanalın alt bandı test edilebilir. Şuan için 67.85 desteği üzerinde kalıcılık arayan emtiada; buranın üzerinde kalıcılıkta oluşabilecek alım ağırlıklı işlemlerde ise izlenebilecek direnç noktaları 68.25, 68.40 ve 68.75 seviyelerinde bulunmakta.

ONS ALTIN
Veri akışında gün içinde açıklanan Mart ayı tarım dışı istihdam göstergelerinin beklentilerin altında kaldığı görüldü. Veri; 193 Bin kişilik beklentiye karşılık 103 Bin olarak gerçekleşirken ortalama saatlik kazançlar geçen ayki yüzde 0.1’lik oranın üzerinde, bu ay ise beklentiler dahilinde sonuçlandı. Dün ABD Başkanı Donald Trump’ın bugün için olumlu işsizlik beklediğini söylemesine rağmen işsizlik oranındaki yüzde 4.0 ’lük beklenti de karşılanamadı ve geçen ay itibariyle değişmeyerek yüzde 4.1 gerçekleşti. Haber akışında ise Trump’ın Çin’e yönelik ek gümrük vergisi düşündüğü ve yaklaşık 100 Milyar Dolar tutarındaki verginin değerlendirileceğini belirtirken konuyla ilgili Çin Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamada ticaret savaşı istemediklerini ancak savaştan da korkmadıklarını vurguladı. Bakanlık ayrıca, ticari çatışmanın ABD tarafından çıkarıldığını ve ABD’nin atacağı adımların izlenerek çıkarlarının korunması için yeni ve geniş kapsamlı tedbirler alabileceklerini duyurdu. Günün ilerleyen saatlerinde gerek ekonomik veriler, gerekse ticaret savaşlarına yönelik gelebilecek açıklamalar yine fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir. Bu kapsamda FED Başkanı Jerome Powell’in açıklamaları da izlenmeli. Teknik olarak Değerli Metal’de 1326 ve 1322 desteklerini ilk etapta takip etmekteyiz. Özellikle 1322 altı kalıcılık satış baskısının devamına neden olabilir. 1326 üzerine tepki alımlarında ise izlenebilecek direnç noktalarımız 1329, 1333 ve 1337 seviyelerinde bulunmakta.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ