Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 05.04.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 05.04.2018

Ticaret Savaşlarına Yönelik Yumuşama Sinyalleri DXY’yi Destekledi!
Hafta başından bu yana küresel haber akışı olarak ABD ve Çin arasındaki “ticaret savaşları” takip ediliyor. Karşılıklı restleşmenin ardından dün akşamüzeri her iki ülke yetkililerinden gelen ılımlı açıklamalar normalleşme adımları için bir umut oldu. ABD Başkanı Donald Trump’ın Baş Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow’un: “Gümrük vergilerinin iptal edilmesinin de sürecin bir parçası olduğunu” açıklaması ve Çin’in ABD Büyükelçisi Cui Tiankai’nin: müzakere ihtimalinden bahsetmesi küresel risk iştahı ve bir süredir baskılanan Dolar Endeksi(DXY) açısından pozitiflik unsuruydu. Piyasalar yarın ABD tarafında açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam ve Ortalama Saatlik Kazançlar gibi önemli iş istatistiklerine odaklanmışken, bugün açıklanan ABD verilerinde; Ticaret Dengesi ve Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları tahminlerin altında kaldı. Devam Eden İşsizlik Maaşı Başvuruları ise oldukça iyi seviyedeydi. Euro Bölgesi’nde ve İngiltere’de açıklanan önemli dataların hepsi negatifti. Günün kalanında piyasa için yine haber akışları takip edilecek. Euro Bölgesi’nde; İtalya koalisyon görüşmeleri, İngiltere’de; Brexit konusu, yurt içi tarafta; jeopolitik ve siyasi risk unsurları izlenmekte. Gündemin en karmaşık olduğu ABD’de ise; Kanada ile başlatılacak olan NAFTA görüşmeleri, Çin ile devam eden ticaret savaşları, Meksika sınırına askeri birlik gönderilmesi, DACA projesi, FBI soruşturmaları ve ülke içi vergi tartışmaları gibi oldukça kalabalık haber akışı bizi beklemekte.

EURUSD
Bugün Euro Bölgesi’nde açıklanan; Şubat ayı Almanya Fabrika Siparişleri yüzde 0.3’lük artışa rağmen yüzde +1.6’lık beklentinin altındaydı. Ülkenin Hizmet ve Bileşik PMI’larında da öngörülerin karşılanmadığı görüldü. Euro Bölgesi’nin Hizmet ve Bileşik PMI’ları tahminlerin altında kalırken, Bölge’nin Perakende Satışlar verisinde de benzer senaryonun olması ECB’nin politika değişikliğinin tartışıldığı şu günlerde soru işaretlerine neden oldu. ABD’de Çin ile başlatılan ticaret savaşlarına yönelik yumuşama hamleleri ve yarın açıklanacak olan önemli ekonomik veriler gündemin üst sırasında yer alırken, bugün açıklanan ekonomik verilerden Devam Eden İşsizlik Maaşı Başvuruları son yılların en iyi düzeyindeydi. Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve Dış Ticaret Dengesi dataları ise beklentileri karşılamadı. Günün kalanında her iki bölgeden gelebilecek haber akışları teknik fiyatlamalarla birlikte takip edilecek. Teknik olarak pariteye baktığımızda; şuan için 1.2260 seviyesi altında hareketler görülmekte. Bu seviye altında kalıcılıkta devam edebilecek Dolar lehine işlemlerde 1.2225, 1.2190 ve 1.2170 destek bölgeleri izlenebilir. 1.2260 üzerine tepki oluşması halinde ise takip edilebilecek direnç noktaları 1.2285, 1.2305 ve 1.2335 seviyelerinde bulunmakta.

USDTRY
Dünkü bültenimizde de değindiğimiz gibi yurt içi risk artışları kaynaklı ortaya çıkan kırılgan tablo TL varlıklarını bugün de baskıladı. Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantılarına yönelik ortaya atılan iddialara bir yenisi olarak Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in istifa kararı aldığının basın organlarında yer alması ve OHAL’in yeniden uzatılmasına yönelik hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ’ın açıklaması tedirginliğin ana sebepleriydi. Bununla birlikte dün; Türkiye, Rusya ve İran arasında yapılan Suriye konulu toplantılardaki işbirliği vurgusuna rağmen, ABD’nin Suriye’den bir süre daha çekilmeyeceğine yönelik gelen haberler de jeopolitik risk unsurlarını canlı tutmakta. Tüm bu gelişmeler sonrası tahvil piyasalarında görülen satış dalgası tahvil faizlerini ve CDS rakamını yükseltirken, kur tarafında da yeni rekor seviyelerin test edilmesini sağladı. ABD tarafında yarın açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam ve Ortalama Saatlik Kazançlar verileri piyasaların odak noktası olmasına rağmen, yurt içi taraftaki haber akışları bu sıralar daha ön planda olmaya devam edecek gibi. Bu kapsamda yukarı yönlü hareketlerin devamı için direnç seviyesi söylemek anlamsız olacağı gibi kanal üst bantlarına dikkat etmek faydalı olabilir. Geri çekilmelerde ise 4.0150 seviyesi ilk etapta takip edilmeli. Buranın altı kalıcılıkta 3.9950, 3.9880 ve 3.9780 destekleri izlemeye alınabilir.

GBPUSD
İngiltere tarafında Rusya ile yaşanan siyasi kriz tartışmalara neden olurken, Brexit konusunda ise Avrupa Birliği ile temaslar sıcaklığını korumakta. Bugün her iki bölgede açıklanan ekonomik veriler ise büyük çoğunlukla olumsuzdu. Ancak fiyatlama davranışları açısından ABD’nin Çin ile giriştiği ticaret savaşlarında her iki ülke yetkililerinin ılımlı tavır sergilemesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan olumlu senaryolar Dolar varlıklarında pozitif seyre neden olmakta. Günün kalanında ABD tarafında bu konuya dair gelişmeler yine önemli olacaktır. İngiltere’de ise yine Brexit ve Rusya konuları takip edilecek. Pariteye teknik olarak bakacak olursak; Mart başında oluşan yükselen kanalın ihlal edildiği görülmekte. Şuan için takip ettiğimiz 1.4020 altında kalıcılıkta sırasıyla 1.3995, 1.3975 ve 1.3960 destekleri takibe alınabilir. 1.4020 üzerinde kalıcılıkta; kanal içine doğru görülebilecek alım ağırlıklı işlemlerde ise, 1.4035, 1.4050 ve 1.4075 dirençleri ilk etapta izlenebilir.

BRENT PETROL
ABD’de açıklanan API stoklarındaki son 11 haftanın en düşük rakamının görülmesi sonrasında dün akşam EIA(Enerji Bilgi İdaresi) tarafından açıklanan stok datasında da 4 Milyon 617 Bin varil azalışla son 11 haftanın en düşük değeri görüldü. Bunun yanı sıra kurum tarafından açıklanan 24-30 Mart ABD üretim rakamı ise 27 Bin varil artışla 10 Milyon 460 Bin’e ulaştı. Bugün açıklamalarda bulunan Katar Enerji Bakanı: OPEC’in üretim kısıntılarından çıkması için zamanlamanın erken olduğunu vurgularken, OPEC ülkeleri ile OPEC dışı ülkelerin işbirliği ivmesini koruması gerektiğini söyledi. Petrol fiyatlarındaki toparlanmanın henüz yatırımlara yansımadığına dem vuran Katarlı Bakan: aylar sürebilecek yatırım hamlelerinin yapılmasının gerektiğinin de altını çizdi. Emtia için günün kalanında; yine, önemli petrol üreticisi ülkelerden ve ya uluslararası kurumlardan gelebilecek açıklamalar takip edilecek. Teknik olarak ise; ilk takip ettiğimiz destek noktası olan 67.85 altında kalıcılıkta 67.45, 67.20 ve 66.85 destekleri izlemeye alınabilir. 67.85 üzerinde kalıcılıkta görülebilecek yukarı yönlü ataklarda ise takip edilebilecek direnç seviyeleri 68.25, 68.40 ve 68.75 seviyelerinde bulunmakta.

ONS ALTIN
ABD ve Çin arasında bir süredir gündemi meşgul eden ek gümrük vergileri konusunda dün her iki ülke yetkililerinden yumuşama sinyalleri göze çarpmıştı. ABD Başkanı Donald Trump’ın Baş Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow ve Çin’in ABD Büyükelçisi Cui Tiankai’nin ılımlı açıklamaları Dolar endeksinde pozitif seyre neden olurken, değerli metalde ise satış baskısını beraberinde getirmekte. Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın Amazon’a yönelik sert söylemleri sonrası, Beyaz Saray’dan; şirkete yönelik herhangi bir yaptırım uygulanmayacağını açıklanması da ABD borsalarındaki risk iştahına pozitif etki ederken, Ons Altın’daki satışları desteklemekte. Günün kalanında yine, ülkeden(ABD) gelebilecek önemli haber akışları fiyatlamalar açısından takip edilmeli. Bugün ABD’de açıklanan ekonomik verilerden Devam Eden İşsizlik Maaşı Başvuruları oldukça iyi gelmesine rağmen, piyasaların odağında yarınki Tarım Dışı İstihdam ve Ortalama Saatlik Kazançlar dataları bulunmakta. Teknik olarak emtiaya bakacak olursak; geri çekilmelerin devamında 1326 altı kalıcılıkta 1322, 1316 ve 1313 destek noktaları takip edilebilir. 1326 üzerine görülebilecek tepki alımlarında ise izlenebilecek direnç noktaları 1329, 1333 ve 1337 seviyelerinde bulunmakta.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ