Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 04.04.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 04.04.2018

Yurt İçi Kırılganlık Artışları TL’yi Baskıladı!
ABD tarafında bugün açıklanan ADP özel sektör istihdam verisi beklentilerin üzerinde gelmesine rağmen ülkede Başkan Donald Trump’ın icraatları tartışmaların odak noktasında yer almakta. İki hafta önce Çin’e yönelik olarak ek gümrük vergilerini içeren tasarıyı onaylayan Trump’ın bu konudaki açıklamaları sürecin devam edeceğini göstermekte. Trump: yılda 500 Milyar Dolar ticaret açığı verdiklerini söylerken, bunun 300 Milyar Dolar’ının fikri mülkiyet hırsızlığından kaynaklandığını dile getirdi. Trump’ın onaylamış olduğu tasarının detayları da bugün açıklandı. Buna göre 1300’ün üzerindeki Çin ürününe yaklaşık 50 Milyar Dolarlık yaptırım uygulanacak. Bu konuda konuşan diğer ABD’li yetkili olan Ticaret Bakanı Wilbur Ross da: ABD’nin ticaret savaşına girmesi halinde kaybetmeyeceğini ileri sürdü. Çin tarafında ABD’nin yaptırımlarına karşılık olarak ABD’den en çok ithal edilen ürünlerin başında yer alan Soya Fasulyesi başta olmak üzere 106 ABD ürünü için yeni gümrük vergileri uygulanacağı belirtildi. Ülkenin Maliye Bakan Yardımcısı ise: İki ülke arasında yapılacak ticaret savaşının herkese zarar vereceğine atıfta bulunurken, karşılıklı zorlukların büyük olmasına rağmen ilişkilerin normale dönmesini umduklarını söyledi. Euro Bölgesi’nde bugün açıklanan öncü senelik Çekirdek TÜFE verisi beklentinin altında kalırken, bugün resmi olarak başlaması beklenen İtalya koalisyon görüşmeleri de ticaret savaşları konusu ile birlikte takip edilmekte. İngiltere’de dün akşam askeri laboratuvarın çifte casusun öldürülmesinde Rus izine rastlayamaması tartışmalara neden olurken, Brexit konusu her zaman ki gibi gündemdeki sıcaklığını korumakta. Yurt içi tarafta bugün İstanbul’da; Türkiye-Rusya ve İran arasında başlayacak olan “Suriye Ortak Komitesi” toplantısı dikkatle takip edilirken, dün ABD başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekileceklerini yinelemesi sonrası bölgede oluşacak yeni durum tartışılmakta. Yurt İçi tarafta ayrıca dün açıklanan enflasyon verileri sonrası TCMB’den bugün yapılan açıklamanın çözüm odaklı olmayışı ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantılarına yönelik ortaya atılan iddialar kırılganlık artışına neden oldu ve TL varlıklarını baskıladı. Günün kalanında ABD’den gelecek ekonomik verilerin yanı sıra bölgelere dair haber akışları izlenmeye devam edilecek.

EURUSD
Çin ve ABD arasında ticaret savaşlarının ikinci aşamasına geçilirken, Euro Bölgesi’nde de bunun tedirginliği yaşanmakta. Zira; hatırlanacağı gibi ABD Başkanı Donald Trump’ın ilk çıkardığı kararname Euro Bölgesi’ni de kapsamış, akabinde geçici bir muafiyet uygulanmıştı. Diğer yandan diğer tedirginlik unsuru olan konu ise bugün resmi olarak başlaması düşünülen İtalya koalisyon görüşmeleri olarak karşımıza çıkmakta. Bilindiği gibi seçimi kazanan sağ blok içerisinde yer alan “Kuzey Ligi” ile, seçime tek başına girip en yüksek oyu olan parti olan “Beş Yıldız Hareketi”nin ortak noktaları; Avrupa Birliği karşıtlığı! İkinci bir Brexit sorunu yaşamak istemeyen AB için bu durum hiç de iyi değil. Bugün açıklanan ekonomik verilere baktığımızda; Euro Bölgesi’nin Mart ayı TÜFE rakamı senelik bazda yüzde 1.4 ile beklenti düzeyinde gelirken, gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği Çekirdek TÜFE ise öngörülerin altında kaldı. ABD’de açıklanan ADP Özel Sektör İstihdam Datası ise 241 Bin kişilik istihdama işaret ederken, 208 Bin Kişilik beklentinin üzerindeydi. Ayrıca verinin geçtiğimiz ayki 235 Bin Kişilik gerçekleşmesi de 246 Bin Kişiye revize edildi. Teknik olarak pariteye baktığımızda; yukarı tarafta bugün için 1.2305 direnci, aşağı tarafta ise 1.2260 desteği takip edilmekte. 1.2305 üzeri kalıcılıklarda 1.2335, 1.2360 ve 1.2395 dirençleri izlemeye alınacakken, 1.2260 altı kalıcılıkta takip edilebilecek destek noktalarımız ise 1.2245, 1.2215 ve 1.2190 seviyelerinde bulunmakta.

USDTRY
Yurt içi taraftaki jeopolitik ve ekonomik gelişmeler kur üzerinde etkili olmakta. Dün ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilmek istediklerini bir kez daha deklare etmesinden sonra bugün İstanbul’da; Türkiye, Rusya ve İran arasında başlayan “Suriye Ortak Komite” toplantısından çıkacak kararlar önemli olacak. Hatırlanacağı gibi Trump’ın, geçtiğimiz hafta Suriye’den çekilmeyi ilk dillendirdiği gün Fransa Cumhurbaşkanı Macron bölgede askeri birliklerinin konuşlanacağını belirtmiş ve Türkiye için Menbiç operasyonunun kolay olmayacağını ortaya çıkarmıştı. Yine Suudi Arabistan’ın, ABD’nin Suriye’den çıkmaması için baskı yaptığı da bilinmekte. Diğer yandan dün açıklanan enflasyon verileri sonrası bugün TCMB’den yapılan açıklamada sadece enflasyon artışlarının sebeplerine vurgu yapılıp, alınabilecek tedbirlerin bahsedilmemesi Banka’nın etkili bir enflasyon mücadelesi yapmadığı şeklinde karşılık bulmakta. Bununla birlikte son zamanlarda sık sık yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu(EKK) toplantılarından faizleri düşürecek bir paketin açıklanacağı yönünde basında yer alan haberler de bankacılık sektörünün durumu ve TCMB’nin politikaları açısından bir belirsizlik oluşturmakta. Tüm bu gelişmeleri bir araya getirdiğimiz zaman yurt içi kırılganlık kaynaklı TL varlıklarında değer kayıpları göz çarpmakta. Bugün ABD’de açıklanan olumlu ADP Özel Sektör İstihdam datası sonrası Cuma günü açıklanacak olan Ortalama Saatlik Kazançlar ve Tarım Dışı İstihdam dataları da oldukça önemli olacak. Ancak yurt içindeki kırılganlık devam ettiği sürece daha çok bizim taraftan gelecek haber ve veri akışları fiyatlamalar üzerinde etkili olmaya devam edecektir. Teknik olarak bakacak olursak 4.0150 seviyesi üzerinde kapanışlar yukarı yönlü hareketlerin devam etmesine neden olabilir. Bu seviye altı kalıcılıkta görülebilecek geri çekilmelerde ise 4.0000, 3.9950, 3.9780 destekleri sırasıyla takip edilebilir.

GBPUSD
Veri akışında Cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisine ışık tutan öncü veri olarak görülen ADP özel sektör tarım dışı istihdam değişikliğinin 208 Binlik tahmine karşın 241 Bin açıklanarak beklentileri karşıladığı görüldü. Diğer yandan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW)’nün, Sergey Skripal ve kızı Yulia’ya kimyasal saldırı düzenlemekle suçlanan Rusya’nın çağrısıyla toplanacağı bildirildi. Saldırının arkasında olmadığını savunan ve konuyla ilgili İngiltere’nin daha fazla kanıt sunması gerektiğini belirten Rusya’nın, dün İngiltere’de açıklanan laboratuvar sonucu sonrası haklı olabileceği belirtilmekte. İngiliz heyeti ise yaptığı açıklamada: Rusya’nın talebinin kötü niyetli bir taktik olduğunu savundu. Diğer taraftan ticaret savaşları farklı bir boyut kazandı. ABD, Çin’e uygulanacak vergi uygulamasına ilişkin 1300 ürün listesini yayınlarken ABD Ticaret Temsilciliğinden yapılan açıklamada listedeki ürünlerin değerinin 2018 yılı için öngörülen ticari değerler çerçevesinde yaklaşık 50 milyar Dolar olduğunu ve bu tutarın, ABD ekonomisine verilen zararı ve Çin’in zararlı davranışlarını, politikalarını ve uygulamalarını bertaraf etmek açısından uygun olduğu ifadeleri kullanıldı. Çin ise buna karşılık ABD’den ithal edilen 106 ürüne karşılıklı gümrük tarifesi getirecek. Ayrıca motorlu araçlar, kimyasal madde ve uçak gibi önemli materyallerin de içinde olduğu ürünlere yüzde 25’lik vergi misillemesi yapılması ve toplamda 50 milyar Dolarlık vergi uygulaması yapmayı tasarlamakta. ABD tarafında bu konuya dair tedirginlikler Dolar varlıkları açısından önem arz etmekte. Teknik olarak pariteye baktığımızda gün içerisinde dalgalı seyir göze çarpmakta. Şuan için 1.4075 direnci altında fiyatlanan paritede bu seviye üzerinde görülebilecek alım ağırlıklı işlemlerde 1.4115, 1.4160 ve 1.4180 dirençleri takip edilebilir. 1.4075 altı kalıcılıkta görülebilecek geri çekilmelerde ise izlenebilecek destek noktalarımız 1.4050, 1.4020 ve 1.3995 seviyelerinde bulunmakta.

BRENT PETROL
Bugünkü seans açılışı öncesi açıklanan Amerikan Petrol Ensitüsü(API) stoklarında 1 Milyon 700 Bin varillik artış beklentisine karşın 3 Milyon 280 Bin varil azalışla son 11 haftanın en düşük gerçekleşmesi görüldü. Bu akşamüzeri Enerji Bilgi İdaresi(EIA) tarafından açıklanacak olan stok verilerinin yanı sıra ABD petrol üretimi rakamları da fiyatlamalar açısından yine takip edilmeli. Dün akşam Venezuela’nın petrol ihracatının Ocak ayında; aylık bazda yüzde 26, senelik bazda ise yüzde 43 oranında azalış gösterdiği açıklanmıştı. Bugün Bahreyn Enerji Bakanlığı’ndan gelen açıklamada ise daha önce keşfedildiği duyurulan yeni petrol sahasının 80 Milyar varillik kapasiteye sahip olduğu belirtildi. Günün kalanında ekonomik verilerin yanı sıra önemli petrol üreticisi ülkeler ve ya uluslararası kurumlardan gelebilecek başkaca haber akışları da teknik fiyatlamalarla birlikte takip edilmeli. Teknik olarak bakacak olursak; 66.85 desteği üzerinde kalıcılık arayan emtiada bunun sağlanması halinde oluşabilecek tepki alımlarında 67.20, 67.45 ve 67.85 dirençleri takip edilebilir. Satış ağırlıklı işlemlerin 66.85 altında da devam etmesi halinde ise izlenebilecek destek noktalarımız 66.45, 66.15 ve 65.85 seviyelerinde bulunmakta.

ONS ALTIN
ABD Başkanı Donald Trump’ın yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığı Çin menşeli ürünlerin listesi yayımlandı. 50 milyar dolar tutarında ve yaklaşık 1300 ürünü içeren listeye için Çin Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada; uygulamanın temelsiz, tipik tek taraflı ve korumacı olduğu nitelendirilirken Çin tarafının buna sert şekilde karşı çıktığı ve güçlü şekilde kınadığı ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca Çin’in, ABD’nin söz konusu uygulamasını Dünya Ticaret Örgütünün uyuşmazlık çözüm mekanizmasına taşıyacağı duyurulurken, Çin’in Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) temsilcisi Zhang Xiangchen: ABD’nin ticarete ilişkin aldığı önlemlerin DTÖ kurallarını ihlal ettiğini belirtti. Öte yandan Çin’in de ABD malları için yeni gümrük tarifelerinin belirleneceği ve 50 Milyar Dolarlık vergi uygulayacağı planladığı bildirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump ise: Çin ile bir ticaret savaşında olmadıklarını, ancak Çin tarafından yılda 300 milyar Dolarlık fikri mülkiyet hırsızlığı yapıldığını ve bu durumun devam etmesine izin veremeyeceklerini dile getirdi. Her ne kadar Çin Maliye Bakan Yardımcısı ticari anlaşmazlıkların müzakereler yoluyla çözülmesi gerektiğini belirtse de ticaret savaşlarındaki gerginliğin bir süre piyasaları da endişelendirmeye devam etmesi muhtemel gibi görünüyor. Veri tabanında ise gün içinde ADP Enstitüsü tarafından açıklanan ABD Mart ayı özel sektör tarım dışı istihdam değişikliği 241 bin olarak gerçekleşti ve beklentilerin üzerinde sonuçlandı. Bu durumun Cuma günü açıklanacak Tarım dışı istihdam verisine etkisini takip ediyor olacağız. Teknik anlamda 1348 direnç seviyesini test eden emtiada; buranın geçilebilmesi halinde 1352, 1357 ve 1361 seviyeleri takibe alınabilir. 1348 altı kalıcılıkta görülebilecek geri çekilmelerde ise izlenebilecek destek noktaları 1344, 1340 ve 1337’de bulunmakta.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ