Akıllı Gündem

IşıkFX Akşam Bülteni 02.04.2018

IşıkFX Akşam Bülteni 02.04.2018

Günün Kalanında ABD’den ISM İmalat PMI’ı Takip Edilecek!
ABD Başkanı Donald Trump’ın yaklaşık olarak 2 hafta önce Çin’e yönelik 60 Milyar Dolar’lık ek gümrük vergisi getirmesinden dolayı Çin yönetiminden ilk resmi karşılık bugün geldi. Bu kapsamda Başta gıda ürünleri olmak üzere 128 ürüne yüzde 15 ile yüzde 25 arasında değişen oranlarda ek gümrük vergisi getirildi. Diğer yandan ABD Başkanı Trump’ın ülkesindeki Amazon şirketi, DACA(Öğrenci Kabul Anlaşması) ve NAFTA(Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması) müzakerelerine yönelik hafta sonunda yapmış olduğu eleştiriler ise başta endeks türevleri olmak üzere piyasalar açısından diğer tedirginlik unsurları olarak karşımıza çıkmakta. Uluslararası Para Fonu(IMF) tarafından yayınlanan raporda ise global merkez bankalarının 2017/4.Çeyreğinde rezervlerinde tuttukları ABD Doları miktarında bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.8’lik düşüş kaydedildi. Aynı dönemde Euro miktarı yüzde 0.10’luk artış gösterirken, Çin Yuanı miktarındaki artış ise yüzde 0.11 oldu. Bugün açıklanan ekonomik verilere baktığımızda; Japonya’da Tankan Büyük Sanayiciler Sermaye Harcamaları Endeksi 1.Çeyrek’te yüzde 2.3 ile beklentilerin üzerinde artış gösterirken, Çin Caixin İmalat PMI’ı ise tahminlerin altında kaldı. Avrupa’da Paskalya tatillerinin devam ettiği günde, ABD’den de İmalat PMI’ları takip edilecek. Özellikle ISM tarafından açıklanacak olan veri hareketliliğe neden olabilir.

EURUSD
Avrupa ‘da devam eden Paskalya tatilleri nedeniyle bölgeden veri akışı takip edilmeyecek. ABD’de ise Markit ve ISM tarafından İmalat PMI verileri izlenecek. Geçtiğimiz ay 60.8 gibi oldukça iyi bir rakam gördüğümüz ISM İmalat PMI’ındaki detaylar FED tarafından oldukça önemsenmekte. Haber akışlarında ise Euro Bölgesi’nde bu hafta başlaması düşünülen resmi İtalya koalisyon görüşmelerine yönelik spekülasyonlar önemli olacak. ABD’de ise Başkan Trump’ın başlatmış olduğu ek gümrük vergileri ve kendi ülkesindeki şirketlere yönelik ek vergi talepleri konuları başta olmak üzere, DACA ve NAFTA konularındaki gelişmeler de dikkatle takip edilmekte. Son iki işlem gününde tatillerden kaynaklı olarak sığ hareketler gözlemlenen pariteye teknik olarak baktığımızda; ilk direnç noktalarımız 1.2360, 1.2395 ve 1.2415 seviyelerinde bulunmakta. Olası Dolar lehine işlemlerde ise sırasıyla 1.2335, 1.2305 ve 1.2285 destek seviyeleri izlenebilir.

USDTRY
Geçtiğimiz hafta Perşembe günü gelen güçlü Türkiye büyüme verisi ile TL lehine sert geri çekilmeler görmüştük. Ancak akabinde Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Suriye’ye asker konuşlandırmaya yönelik açıklamaları tekrar ortamı germişti. Jeopolitik risk unsurlarına yönelik gelişmeler bugün de önemli olmaya devam edecek. Diğer yandan yarın Türkiye’de açıklanacak olan enflasyon dataları da kur üzerinde direkt etkili olabilecek öneme sahip. Bilindiği gibi senelik TÜFE verilerinde son iki ayda baz etkisi kaynaklı düşüşler görülse de TCMB’nin açıkladığı raporlarında da belirtildiği gibi henüz kalıcı bir düzelme ortaya çıkmadı. Zira aylık bazda TÜFE oranları son 8 aydır yükseliş göstermekte. Bu kapsamda günün kalanında bu konuya dair gelebilecek açıklamalara da dikkat etmek faydalı olabilir. Teknik olarak ise kur tarafında son iki günde zayıf fiyat hareketleri göze çarpmakta. Aşağı tarafta 3.9400, yukarı tarafta ise 3.9675 seviyeleri ilk etapta önemli olup, herhangi bir tarafın kırılması halinde hareketler derinleşebilir. 3.9400 altı kalıcılıkta 3.9275, 3.9180 ve 3.9000 destekleri takip edilebilecekken, 3.9675 üzeri kalıcılıkta ise 3.9780 ve 3.9950 dirençleri izlemeye alınabilir.

GBPUSD
İngiltere tarafında Rusya ile olan gerginlik sürerken konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rusya’nın İngiltere Büyükelçisi Aleksandr Yakovenko, eski Rus ajan ve kızının sinir gazıyla zehirlenme vakasının İngiliz istihbaratının bir provokasyonu olduğunu kaydederek: “Provokasyon amacının parlamento ve halkın desteğini almak” olduğunu söyledi. ABD tarafında ise Çin ile ticaret savaşlarındaki durum piyasaları endişelendirmeye devam ediyor. Son olarak ABD gümrük vergilerine ilişkin Çin’in karşı atak yapma konusunda çeşitli materyallerde ABD mallarına ekstra vergi uygulamasının gerçekleşeceği bildirildi. Veri akışında bugün ABD’de Mart ayı Markit üretim satın alma müdürleri endeksi (PMI), Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat PMI, imalat istihdamı ve yeni imalat sipariş endeksi verileri açıklanacak. Teknik olarak pariteye bakacak olursak; 1.4075 direnç seviyesinin test edildiği günde, buranın geçilmesi halinde 1.4115 ve 1.4160 dirençleri takibe alınabilir. 1.4075 altı kalıcılıkta görülebilecek geri çekilmelerde ise izlenebilecek ilk destek noktalarımız 1.4050, 1.4035 ve 1.4020 seviyelerinde bulunmakta.

BRENT PETROL
Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak bugün yaptığı açıklamalarda: Global petrol piyasasında dengeye ulaşmaya yönelik tam taahhütlerinin devam ettiğini ve ülkesinin arz kısıntısı anlaşmasına uyumunun Mart ayında yüzde 93.4 düzeyinde gerçekleştiğini söyledi. Diğer yandan Bahreyn Doğal Kaynaklar ve Ekonomik Güvenlik Yüksek Komitesi tarafından yapılan açıklamada ise şuana kadarki en büyük petrol sahasının bulunduğu duyuruldu. Hali hazırda ülkenin günlük üretimi 45 Bin ile 200 Bin varil arasında değişmekte. Günün kalanında yine başkaca önemli petrol üreticisi ülkelerden ve uluslar arası kurumlardan gelebilecek açıklamalar takip edilecek. Teknik olarak baktığımızda ise; şuan için 69.60 desteği üzerinde tutunmaya çalışan emtiada bunun sağlanabilmesi halinde 69.90, 70.20 ve 70.50 dirençleri takibe alınabilir. 69.60 altında kalıcı fiyatlamalarda görülebilecek satış baskısında ise izlenebilecek ilk destek noktalarımız 69.25, 69.00 ve 68.75’de bulunmakta.

ONS ALTIN
Gün içi durgun olan piyasalarda Çin Demirdışı Metal Sanayi Birliği (CNIA), ABD’nin gümrük vergisi hamlesine karşı misilleme olarak hurda alüminyumun hedef alınmasını istedi. Bilindiği gibi ABD, Çin’e en büyük hurda alüminyum tedarikçisi konumunda. Öte yandan Çin’in ABD’nin çelik ve alüminyum gümrük tarifelerine yanıt için aralarında domuz eti, meyve ve hurda alüminyumunda olduğu ABD mallarına uygulama kararı aldığı ve yüzde 15-25 arasındaki gümrük tarifeleri 3.1 milyar dolar tutarında ticareti etkileyeceği bildirildi. Ayrıca ABD’den etanol alan Çinli şirketlerin yüksek gümrük vergisi nedeniyle ithalatı kısacağı, ancak hükümetin hedefini yerine getirmesi için başka pazarlara yöneleceği belirtildi. Bunun dışında Çin’e üç günlük bir ziyarette bulunan Demokrat Senatör ve 2020 başkan adayı Elizabeth Warren üst düzey Çinli yetkililerle ticaret ve Kuzey Kore hakkında görüşmeler yürüttü ve Donald Trump’ın ABD diplomasisinin işlerine el atmasının büyük bir hata olduğunu söyledi. Günün geri kalanında ABD’de Mart ayı Markit ve ISM İmalat PMI verileri izlenecek. Bu hafta açıklanacak olan önemli istihdam dataları öncesi 2.80 altında seyreden ABD 10 yıllık tahvil faizleri ve Dolar endeksinde görülen kısmi geri çekilmeler de ticaret savaşlarına yönelik haber akışlarıyla birlikte Değerli Metal’i desteklemekte. Bu kapsamda teknik olarak baktığımızda 1333 seviyesi üzerinde kalıcılık halinde 1337, 1342 ve 1346 dirençleri takibe alınabilir. 1333 altına geri çekilmelerde izlenebilecek destek noktalarımız ise 1329, 1326 ve 1322 seviyelerinde bulunmakta.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ