Akıllı Gündem

Isı yalıtımı Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olmayan daireler satılamayacak

Isı yalıtımı yaptırmayan binalardaki daire satışları yapılamayacak. Enerji Kimlik Belgesi EKB yapılar için zorunlu hale geliyor. 2 Mayıs 2017’den EKB belgesi almayan yapılarda satış yapılamayacak.

Isı yalıtımı Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olmayan daireler satılamayacak

Binalarda enerji verimliliğini artırmak için getirilen “Enerji Kimlik Belgesi (EKB)” zorunlu 2 Mayıs 2017’den itibaren zorunlu oluyor. Bu tarihten itibaren tüm binalar için EKB zorunluluğu başlıyor. Hükümet, Enerji Kimlik Belgesi’nin her bina tarafından alınması için bu tarihte yeni bir uygulama getiriyor. Bu uygulamaya göre, Enerji Kimliği olmayan yapıların alım ve satımı yapılamayacak. Kamuoyundaki yaygın kanaatin aksine, Enerji Kimlik Belgesi için yalıtım ya da mantolama zorunluluğu bulunmuyor. Uygulama, yapıların enerji verimlilik seviyesini ortaya koyacak. Bu karnenin, yapıların satış değerini ve tüketici tercihlerini etkilemesi bekleniyor.

YENİ BİNADA C KATEGORİSİ

Enerji Verimliliği Kanunu’na göre, 2011’den önce yapı ruhsatı almış tüm binalar için EKB zorunluluğu ise 2 Mayıs 2017’de başlayacak. 2 Mayıs’tan sonra bina alım-satımlarında EKB olmadan işlem yapılamayacak. Uygulama ile alım yapacak vatandaş da aldığı yapının enerji sınıfını bilecek, tercihini de buna göre yapabilecek. Enerji kimliğinin, yapının fiyatını da etkilemesi mümkün olacak. Bakanlık yetkilileri, kiralamalarda bu şartın aranmayacağını kaydetti. Yetkililer, 2 Mayıs’tan sonra alım satım yapacak vatandaşların, satış yapmadan önce, istedikleri tarihte kimlik belgelerini alabileceğini ifade etti.

Enerji Kimlik Belgesi, 2011 öncesi binaların enerji verimliliği sınıfını gösterecek. A’dan G’ye kadar 7 kategoride enerji sınıfı var. Yeni binaların, en az C kategorisini tutturması gerekiyor. Ancak mevcut yapılar için seviye zorunluluğu yok. Söz konusu belge, dairelere ya da konutlara değil, binalara veriliyor. Binalara gelen uzmanlar, binanın, ısı kullanımı, teknik altyapısı, malzeme, kapı, cam sistemleri gibi özelliklerine bakarak, binaların enerji tüketim seviyesini belirleyecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ