Akıllı Gündem

iPhone’dan Android’e rehber kişilerini aktarma nasıl yapılır

iPhone’da bulunan rehber Android telefonlara nasıl aktarılır? iPhone’dan Android işletim sistemli cihazlara rehber kişileri aktarma yöntemleri. iCloud ile rehber aktarma nasıl yapılır? Google Kişiler ile rehber aktarma nasıl yapılır? iTunes ile rehber aktarma nasıl yapılır?

iPhone’dan Android’e rehber kişilerini aktarma nasıl yapılır

Eskiden yeni bir cep telefonu alındığında, rehber aktarırken SIM karta yedeklemekten başka bir seçeneğimiz hemen hemen hiç yoktu. Günümüzde akıllı telefonlarda ise birçok yöntem sayesinde rehber kişileri platformlar arasında rahatlıkla transfer edilebiliyor. Android ve iOS işletim sistemi arasında da rehber kişilerini rahatlıkla aktarım yapabileceğiniz yöntemler bulunuyor.

Rehber kişilerini bir iPhone’dan Android telefona aktarmanın en iyi yolu hangisidir? Bugün size bunun en kolay yöntemlerini adım adım anlatacağız. Kişileri Google hesabınızla senkronize, iCloud’la aktarma ve iTunes ile transfer anlatacağımız bu yöntemler arasında.

 

1. Yöntem – Kişileri Google hesabınızla senkronize edin

Android işletim sistemli telefonunuzu kullanmak için ilk başta bir Google hesabına ihtiyacınız olacaktır. Henüz bir tane ayarlamadıysanız, Google’ın ana sayfasına gidin ve “hesap oluştur” seçeneğine tıklayarak bir Google hesabı oluşturun. Bunu doğrudan akıllı telefonunuzdan da yapabilirsiniz, ancak masaüstünde yapmak çok daha kolay.

Google hesabınızı oluşturduktan sonra iPhone’unuzu alın ve Ayarlar menüsünün “Mail, Kişiler, Takvimler” bölümüne gidin. Burası Google hesabınıza gireceğiniz yerdir. “Hesap Ekle” düğmesine basın, Gmail seçeneğini seçin ve giriş bilgilerinizi girin.

iPhone’unuz daha sonra Google hesabınızın hangi bölümlerini senkronize etmek istediğinizi soracaktır. Kişiler seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun; iPhone ve Android cihazlarınız kişilerinizi birbirleriyle senkronize etmeye başlayacaktır. Sabırlı olmanız gereken bölüm budur. Çok fazla kişiniz varsa biraz zaman alabilir. Yalnızca kişileriniz senkronize ediliyor iken bir internet bağlantısını aktif tutmaya özen gösterin.

iPhone’unuz kişilerinizin senkronize edildiğine dair bir uyarı vermeyecektir. Senkranizasyonu kontrol etmek için, bilgisayarda Google Kişiler web sitesine gidin, Google hesabınızla oturum açın ve orada bulunan kişiler listesini kontrol edin.

Kişileriniz senkronize edildikten sonra, Android cihazınıza Google hesap bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra, cihazınızdaki kişiler bölümünde senkranizasyon yapabilirsiniz.

 

2. Yöntem – Rehberi iCloud’la aktarma

Kullandığınız iPhone’unuzda iCloud’u etkinleştirdiyseniz, bu yöntemi kolaylıkla kullanabilirsiniz.

iPhone’unuzda Ayarlar’a gidin
“Mail, Kişiler, Takvimler” i seçin
Ardından “iCloud” listelenmesini istediğiniz “Hesaplar” ı seçin
Ardından “Kişiler” için geçiş açın.
iPhone’unuz, cihazınızın kişilerini iCloud ile “birleştirir” diyecektir.
Bu işlem tamamlandıktan sonra, bilgisayarınızın web tarayıcısında iCloud.com’a gidin, Apple kimliğinizle oturum açın, ardından “Kişiler” i seçin.
Sol alt köşedeki dişli çark simgesini tıklayın, ardından “Tümünü Seç” düğmesine basın. Bundan sonra, çark işaretini tekrar tıklayın ve “vCard’ı dışa aktar” ı seçin.
Gmail.com adresine gidin , “Posta” düğmesini tıklayın, ardından “Kişiler” i seçin.
“Diğer” sekmesini tıklayın, “İçe Aktar” ı seçin, “Dosya Seç” i seçin, ardından kaydedilen vCard dosyanızı seçin. İçe aktarma işlemi tamamlandığında Gmail, içe aktarılan kişilerin sayısını görüntüler. Bu noktada, bazı yinelenen kişileriniz olabilir ve bunlardan kurtulmak kolaydır. “Diğer” sekmesinin altındaki “Find & Merge Duplicates” düğmesine basmanız yeterlidir.

 

3. Yöntem – Rehber kişileri iTunes ile Transfer

Kişileriniz yerel olarak depolanmışsa veya Gmail dışındaki bir hesabı kullanıyorsanız, kişilerinizi Windows veya Mac bilgisayarınızdaki iTunes aracılığıyla aktarabilirsiniz .

Önce, iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayın. iTunes’u açın ve üst bölümdeki “iPhone”unuza tıklayarak cihaz ekranına gidin.

Bilgi sekmesini açın, ardından “Kişileri Eşitleyin” yanındaki kutuyu işaretleyin. Açılır menüden “Google Kişiler” i seçin ve ardından istendiğinde Google hesap bilgilerinizi girin.

iPhone’unuz senkronize edildikten sonra, Android cihazınıza Google hesap bilgilerinizle giriş yapın ve kişilerinizin hepsinin orada olması gerekir.

Bu işlemleri yapmak için iOS ve Android için hazırlanan, üçüncü taraf bir uygulamayı da kullanabilirsiniz, ancak daha az karmaşık olduğu için yukarıdaki üç yöntemden birini kullanabilirsiniz.  Kişileri iPhone’lardan Android cihazlara da aktarmanın birkaç yolu var ancak yukarıdaki yöntemler çok kolay.

Başka yöntemleri kullanan okuyucularımız, deneyimlerini bu sayfada paylaşarak diğer okuyuculara fikir verebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ