Akıllı Gündem

iPhone’da HEIF ve HEVC formatları nasıl aktif edilir

iPhone’da Jpeg formatı ile aynı kalitede fakat daha az yer kaplayan HEIF formatı ve yeni video formatı HEVC, nasıl aktif edilir? HEIF dosyalarını otomatik olarak JPEG dosyalarına nasıl dönüştürülür?

iPhone’da HEIF ve HEVC formatları nasıl aktif edilir

Apple, iOS 11 ile birlikte iPhone ve iPad’de daha az yer kaplayan yeni fotoğraf ve video formatlarını da kullanıma sundu. HEIF ve HEVC adındaki bu formatlar aynı kalitede fotoğraf video çekmeye imkan tanırken, daha az yer kaplıyorlar.HEIF (Yüksek Verimlilikli Görüntü Formatı) formatının en büyük avantajı, kaliteden ödün vermeden JPEG’e göre çok daha az yer kaplamasıdır. Öyle ki, bazen aynı kalitedeki bir fotoğraf JPEG formatının yarısı kadar depolama alanı kaplamaktadır.

Yeni HEIF ve HEVC formatlarını Ayarlar > Kamera > Biçimler kısmından aktif edebilirsiniz.

iPhone kameranızla JPEG formatında fotoğraflar çekebilmek için En Uyumlu seçeneğini işaretleyin.

“En Uyumlu” ayarı etkinleştirildiğinde, tüm iPhone görüntüleri JPEG dosyaları olarak,saklanır ve JPEG görüntü dosyaları olarak da kopyalanır.

Mevcut .heic dosyaları ise manuel olarak JPEG veya başka bir dosya formatına dönüştürülebilir.

Not: Yeni fotoğraf ve video formatlarını eski iPhone’larda ve iPad’lerde göremezsiniz. Yeni formatlar en düşük model olarak A10 Fusion çipine sahip iPhone 7, iPhone 7 Plus ve iPad Pro’lar tarafından destekleniyor.

 

HEIF Dosyalarını Otomatik Olarak JPEG Dosyalarına Dönüştürme

iPhone kamera ile HEIF formatında çektiğiniz fotoğrafları, bir bilgisayara kopyalarken otomatik olarak JPEG’e dönüşmelerini sağlamak için şu ayarları etkinleştirmeniz gerekiyor:

  1. iOS cihazınızda Ayarlar uygulamasını açın ve Kamera seçeneğine dokunun.
  2. Formatlar‘a dokunun ve kameranın HEIF / HECV formatında fotoğraflar çekmesi için “Yüksek Verimlilik” seçeneğini işaretleyin.
  3. Daha sonra Fotoğraflar uygulamasının ayarlarına gidin ve bilgisayara aktarırken HEIF formatını otomatik olarak JPEG’e dönüştürmek için “Mac’e veya PC’ye Aktarın” bölümünün altındaki “Otomatik” seçeneğini işaretleyin.

iOS 11 Fotograf Ayarlari

iPhone kameranızda HEIF formatını kullanmayı tercih ediyorsanız, otomatik resim dönüştürme ayarının etkin olduğundan emin olmak iyi bir fikirdir. Çünkü iPhone’dan Mac veya Windows PC’ye aktardığınız fotoğrafları görüntülerken ya da paylaşırken uyumluluk sorunu yaşamak istemezsiniz.

Gelecekteki iPhone modelleri muhtemelen HEIF formatını kullanmaya devam edecek, ancak iPhone fotoğraf makinesi çekimleriniz için yeni HEIF resim formatını veya eski geleneksel JPEG resim formatını kullanmak isteyip istememek tamamen size kalmış. HEIF, iOS cihazlarda depolama alanından tasarruf ederken, JPEG görüntüleri daha fazla depolama alanına sahip olmakla birlikte herhangi bir cihaz, bilgisayar, işletim sistemi ile evrensel olarak uyumludur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ