Akıllı Gündem

iPhone 8 arayüz konsepti göz dolduruyor

Yeni iPhone 8’in John Calkins tarafından oluşturulan arayüz konsepti içerisinde HomeBar, bildirimler, Always-on ekran ve daha fazlası yer alıyor. İşte detaylar.

iPhone 8 arayüz konsepti göz dolduruyor

Apple‘ın yeni amiral gemisi iPhone 8‘in teknik ve tasarım açıdan şimdiye kadarki en güçlü iPhone modeli olacağı biliyor. Şimdiye kadar cihazla ilgili gerek donanım gerekse iOS açısından pek çok konsept ortaya çıktı. John Calkins tarafından yapılan yeni konsept ise iPhone 8’in kullanıcı arayüzünde ne gibi değişiklikler yapılabileceğini gözler önüne seriyor.

Konsept aslında iOS 12 işletim sistemini imgeliyor ancak iPhone 8’e de uygulanabileceği söyleniyor. Öne çıkan özellikler ise cihazın OLED ekranı, çerçevesiz tasarımı ve sanal Home tuşundan oluşuyor.

Örneğin, konseptin içeriğinde bildirimler, kısayollar, widget ve daha fazlasına ev sahipliği yapan bir HomeBar bulunuyor.

“iPhone 8’de herhangi bir alan israfı bulunmuyor. Yeni HomeBar ile bildirimlerinizi görebilir, kısayol ve widget’lara erişebilir, ana ekrana geri dönebilirsiniz. %100 kişiye özel. %100 kolay.”

“Kaç adet bildiriminiz olduğunu kolayca görebileceksiniz. Zaten hepsini gördünüz mü? İkon kendiliğinden kaybolacak ve bildirimleri hallettiğinizi anlayacaksınız.”

“Bluetooth kulaklığınızı eşleştirin. Zamanı takip edin. Hava durumuna göz atın. Hepsi HomaBar’da mevcut. Sadece dokunun yeter.”

iPhone 8’in arayüz konseptinde bulunan içerik duyarlı HomeBar, Siri gibi farklı uygulamalara göre değişiklik gösterebiliyor. HomeBar’ın yanı sıra, elden geçirilen bir başka bölüm de bildirimler. Gelen bildirimler artık uygulamaya veya kaynağına göre gruplandırılıyor ve ekranın alt kısmından ulaşılabiliyor.

Konseptin altını çizdiği konulardan bir tanesi de Always-on ekran. Bu ekran cihazın saat, tarih ve bildirimler gibi basit bilgileri sürekli olarak göstermesine imkan veriyor.

Arayüz konsepti son olarak çeşitli uygulamaların iPhone 8’in neredeyse çerçevesiz ekranından ne şekilde faydalanacağını gözler önüne seriyor. Bu ekran sayesinde Apple News‘te daha fazla hikaye, Mesajlarda daha fazla sohbet, Müzik uygulamasında daha büyük albüm fotoğrafları bulunabiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ