Akıllı Gündem

iOS 11 ile 187 bin uygulama çalışamaz hale gelecek

Apple’ın mobil işletim sisteminin en yeni sürümü iOS 11, App Store’daki 187 bin uygulamayı devre dışı bırakacak. iOS 11 Beta yayınlandı.

iOS 11 ile 187 bin uygulama çalışamaz hale gelecek

Apple, iPhone 8 ile birlikte mobil işletim sisteminin en yeni sürümü iOS 11’i de kullanıma sunmaya hazırlanıyor. iOS 11 için yaklaşık iki hafta daha var. Teknoloji devi bu arada iOS 11’in beta sürümlerini kullanıma sunuyor.  Apple, dün iOS 11’in sekizinci geliştirici beta sürümünü de yayınlandı. Beta versiyonu şu an için geliştiriciler için indirimde, halka açık versiyonu ise önümüzdeki günlerde indirilebilecek.

iOS 11 ile birlikte birçok uygulama da emekli olacak. Çünkü iOS 11 ile artık 32-bit sürüme destek verilmeyecek. Bu da 32-bit sürümde çalışan uygulamalar iOS 11 ile çalışmaz hale gelecek. Yani Apple, yaklaşık 200 bin uygulamaya desteğini Eylül ayında kesebilir.

Uygulama istihbarat şirketi Sensor Tower‘un kurucusu Oliver Yeh‘e göre App Store’da halen 187 bin 32-bit uygulama var. Bu da tüm iPhone uygulamalarının yaklaşık yüzde 8’ini oluşturuyor. Sensor Tower, uygulama mağazasında Mart ayından beri yaklaşık 2.4 milyon uygulama olduğunu tahmin ediyor.

Apple, Haziran ayından itibaren iOS 10.3 beta 1 sürümünde genel uyarılara başlamıştı. Belirli 32-bit uygulamalar açıldığında, gelecekte bu uygulamanın iOS içerisinde çalışmayacağı uyarısı ekrana geliyordu.

Sensor Tower’a göre, uygulamalar bir süre App Store’da kalacak ve yeni işletim sistemine güncellenmeyen telefonlarda çalışmaya devam edecek. Halihazırda herhangi bir 32 bitlik uygulamanızın yüklü olup olmadığını kontrol etmek için, Ayarlar> Genel> Hakkında> Uygulamalar bölümüne gidin. Uygulamalar’a dokunduğunuzda hiçbir şey olmazsa, iyi. Ancak, herhangi bir 32 bitlik uygulamanız varsa, bir sonraki ekranda gösterilecek.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ