Akıllı Gündem

iOS 11.1’li iPhone 7’yi hacklediler!

Tencent Keen Security Lab’in güvenlik araştırmacıları iOS 11 yüklü iPhone 7’yi hacklemeyi başardı. Safari üzerinden tespit edilen açık sayesinde hacklenen iOS 11, yeniden jailbreak tartışmalarını gündeme getirdi.

iOS 11.1’li iPhone 7’yi hacklediler!

Apple’ın mobil işletim sisteminin yeni sürümü iOS 11.1 hacklendi! Bu cümleden sonra iPhone kullanıcıları tedirgin olabilir ancak tedirgin olmanıza gerek yok. Çünkü hack işlemi Trend Micro tarafından Tokyo’da düzenlenen Mobile Pwn2Own etkinliğinde gerçekleştirildi. Tencent Keen Security Lab’in güvenlik araştırmacıları etkinlikte iOS 11.1 yüklü iPhone 7’yi eklemeyi başardı ve 155 bin dolarlık ödülü kazandı.

Tencent Keen Security Lab, Wi-Fi açığında kod çalıştırma, uygulama yükleme ve yeniden başlatmaya izin verdi. Safari açığı da gizlice uygulama yüklenmesi ve yeniden başlatmayı sağladı.

Sonuç olarak bu açıklar beyaz şapkalı hackerlar olarak bildiğimiz güvenlik araştırmacıları tarafından gerçekleştirildi. Açıkların detaylarından tam olarak bahsedilmedi. Zaten söz konusu zayıf noktalar Apple’a bildirilmiştir. Apple bu hataları da yeni güncellemesinde düzeltir.

iOS 11 jailbreak’i ne durumda?
Diğer yandan bu gelişme iOS 11.1 jailbreak tartışmalarını da gündeme getirdi. Kimileri Cydia ve diğer jailbreak bileşenleriyle uygulama yüklenmesinin olabileceğini, kimileri ise web tabanlı bir jailbreak aracının kullanılabileceğini ileri sürdü.

Şu anda jailbreak geliştiricilerinin bu konuyla ne kadar ilgilenip ilgilenmediği belli değil. iOS 11’in yayınlanmasından bu yana bir süre geçti, ancak jailbreak için şimdiye kadar belirli bir ipucu ortaya çıkmadı.

Apple güncellemeler ve jailbreak konusunda eskisinden çok daha agresif davranıyor. Jailbreak’in yararlanabileceği açıkları kapatıyor. iOS 10 jailbreak bile ne kadar zaman sonra yayınlanmıştı. iOS 11’in de durumu böyle olabilir.

Kaynak: Teknokulis

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ