Akıllı Gündem

İnanılmaz Gelişme!. Bilim insanları hafızadaki yüzü resme dökmeyi başardılar.

İnanılmaz Gelişme!. Bilim insanları hafızadaki yüzü resme dökmeyi başardılar.

Son yüzyılda bilim baş döndürücü bir hızla ilerliyor. Gün geçmiyorki inanılması güç yeni buluşlar açıklanmasın. İşte bunlardan bir tanesi de Kanadalı bilim insanlarından geldi. Gönüllüler ile yapılan çalışmalar başarıya ulaştı ve hafızadaki yüz başarı ile resme dökülebildi. Böylece bilim insanları hafızadaki yüzü resme dökmeyi başardılar. Haberimizin devamında yapılan çalışmaları görebilirsiniz.

Kanada’nın Toronto Scarborough Üniversitesi’ndeki nörolog bilimciler elektroensefalografi (EEG) verilerine otomatik öğrenme tekniği uygulayarak ‘hafızadaki yüzleri resme dökmeyi’ başardı.

Araştırmayı yöneten Prof. Dr. Adrian Nestor, “Bu çalışmadaki yenilik, EEG verileri ve otomatik öğrenme tekniğini kullanarak katılımcının görsel deneyiminin tahmini bir temsilini yeniden yaratmak” dedi.

Nestor, gönüllü katılımcının kafasına yerleştirilen EEG’nin verilerine ışık tutulduğunu belirtirken, “İnsan yüzü gibi zihinsel temsilleri algıladığımız biçimiyle yeniden oluşturmaya çalıştık” diye konuştu.

Scarborough Üniversitesi’nde EEG verileri üzerine araştırmalar yapan Dr. Dan Nemrodov ise ilk başta bu teknikle “hafızadaki yüzlerin resme döküleceğine” ihtimal vermediğini anlattı, “Nestor bana geldiğinde ona bunun zor olacağını ama deneyebileceğimizi söyledim. Sonuçta o kazandı, ben kaybettim. Teknik gayet iyi çalışıyor” dedi.

Bilim insanları hafızadaki yüzü resme dökmeyi başardılar…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ