Akıllı Gündem

İkinci yarıyılda öne çıkan yatırım ve hisse önerileri

Yatırım Finansman, yılın ikinci yarısında piyasalardaki beklentileri, Ekonomist dergisinden Gözde Yeniova ve Ceren Oral’a değerlendirdi. Kurum, yatırımcılar için bu dönemdeki yatırım ve hisse önerilerini de paylaştı.

İkinci yarıyılda öne çıkan yatırım ve hisse önerileri

Piyasalar açısından 2017 yılı, önemli gündem başlıklarıyla yoğun bir görü­nüm çiziyor. FEDin ve TCMB’in adım­ları. borsa ve kurdaki seyir, makro-ekonomik göstergeler ve jeopolitik ge­lişmeler özellikle takip edilen konular olmayı sürdürüyor. Piyasaların önce­liğini ise 16 Nisan da yapılacak olan anayasa referandumu oluşturuyor. Tüm bu gelişmelerin önümüzdeki dö­nemde piyasalara nasıl yansıyacağı da merak ediliyor. Ekonomist olarak bu süreçte beklentileri ve yatırımcının na­sıl hareket etmesi gerektiğini konuş­mak üzere Yatırım Finansman araştır­ma ekibiyle bir araya geldik.

İKİNCİ YARIYIL OLUMLU

2016’daki beklenmedik gelişme­lerden sonra 2017 yi ‘sıçrama tahtası’ olarak görmek gerektiğini söyleyen Yatırım Finansman Araştırma Müdü­rü Mehmet Akif Daşıran, yılın ikinci yansında piyasalarda pozitif görünüm bekliyor. Daşıran. reel yatırımların ar­tacağı, tüketimde canlanmanın yaşa­nacağı tahmininde bulunuyor. Borsa tarafında da çarpanların iyileştiği, yurt­dışı iskontonun azaldığı, kârlılıkların daha iyi olacağı bir ikinci yarıyıl ön­görüyor. Bu çerçevede de 84.000 seviyesinden alım öneriyor.

Borsa ile faiz arasındaki uyum­suzluğa da dikkat çeken Mehmet Akif Daşıran. şöyle devam ediyor “Yılba­şından bu yana BİST-100 Endeksi yaklaşık yüzde 15 getiri sağlarken faizler­de bunu destekleyecek geri çekilme­yi fazla göremedik. Hisse senedi pi­yasasının bu motivasyonunun yurtdışından kaynaklandığı kanaatindeyim. Yılbaşından bu yana dolar bazında, gelişmekte olan ülke (GOÜ) hisse se­nedi endekslerinin performansını ta­kip etlik.”

YABANCI İLGİSİ

Bu noktada. Yatırım Finansman Koordinatörü Levent Durusoy, ikinci yarıyıl için yabancı yatırımcıların tavrının da olumlu olduğunu ifade edi­yor. Yabancı payında artışa ek olarak doğrudan yatırımlarda da hareketlen­me görüldüğünü vurgulayan Durusoy, ‘ Türk varlıklarına yabancı ilgisinde de­ğerlemelerin cazip olması, en önemli etken. Yabancılar iskontonun gevşe­mesini bekliyor. Yabancı ilgisi anla­mında GOÜ’lerle performansımız pa­ralel’ diye konuşuyor. Durusoy, uzun vadede yabancıların tavrında FED’in, ABD Başkanı Donald Trump’ın eko­nomik söylemlerinin büyümeye etki­sinin. ABD tahvil faizlerinin seyrinin ve global piyasalardaki risksiz getiri oranlarının önemli olacağı bilgisini de veriyor.

İHRACAT VE TURİZM

2017 ye yönelik makro-ekonomik göstergeler de önem arz, ediyor. 2016 yılı büyümesini yüzde 2.5 olarak ön­gören Yatırım Finansman Başekonomisti Can Uz, 2017 de büyümede kilit rolü ihracatın oynayacağı görüşünü paylaşıyor. Uz. “ihracat tarafında, kur­daki seviyelerin marjları bir miktar yükselttiğini, tekstil gibi 2016’da rahat hareket alanı bulamayan bazı sektör­lerin öne çıkmaya başladığını görü­yoruz. Dış talep koşulları böyle gider­se, ihracat 2017’de büyümeye pozitif katkı yapacak” diyor. Can Uz, turizm­de risk faktörü olsa da mayıstan itiba­ren iyileşmenin görüleceğini de söz­lerine ekliyor.

ÖNE ÇIKAN RİSKLER

Peki, olumsuz senaryo ve riskler neler? Yurtdışında FED’in faiz artış ola­sılığının dörde çıkmasıyla Türkiye gibi GOÜ varlıklarının satış baskısıyla karşılaşabileceğini belirten Can Uz, bu ola­sı durumu yatıştırabilecek gelişmeyi Trump’ın politikalarının hala belirginleşmemesi olarak görüyor. Yurtiçi cep­hede belirleyici etkenin referandum so­nucu olacağını, jeopolitik risklerin sey­rinin de takip edileceğini aktarıyor.

YATIRIMCILAR NE YAPMALI?

Bu süreçte yatırımcıların nasıl po­zisyon alması gerektiği de önemli ta­şıyor. Referandum öncesinde mevcut hisse senedi fiyatlarındaki uyumsuz­luk nedeniyle çekimser olduklarını söyleyen Mehmet Akif Daşıran, borsa yatırımcısına, ihracat ağırlığı fazla, satış kontratları döviz bazında olan, defansif, temettü verimi yüksek şirket hisselerinde pozisyon almayı öneri­yor. Daşıran, “İkinci yarıyılda yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için mart ayı geri çekilmeler ve temel değerle­me fonksiyonlarında düzelmelerle fır­sat ayı olabilir“ diyor. Yatırım Fi­nansman’ın model portföyü ise yüz­de 30 hisse, yüzde 30 mevduat, yüz­de 20 altın, yüzde 10 tahvil, yüzde 10 döviz olarak dağılım gösteriyor.

 

“Yılın ikinci yarısı daha iyi olacak”

Ömer Eryılmaz – Yatırım Finansman Genel Müdürü

“2017’nin özellikle ikinci yarısının piyasalar için iyi geçeceğini düşünüyoruz. BİST-100’ün yıl içinde ufak dalgalanmalar olsa da yılı 90.000’in üzerinde tamamlamasını öngörüyoruz. Yıl sonunda 12 aylık hedef fiyatımız olan 92.500’ün üzerinde kapanış da gerçekleşebilir. Dolar/TL, yılbaşında 3,50’ler seviyesindeyken yılı 3,72 ile tamamlayacağı öngörümüz vardı. Bu öngörümüzü koruyoruz. 2017 yıl sonu büyüme tarafında tahminimiz yüzde 3,6. Dengeli risk unsurlarının Türkiye’nin aleyhine bozulacağı ortamda, TCMB’nin üzerindeki baskı artabilir. Yıl boyunca TCMB, sıkı para politikasını koruyacak ve sıkılaşmayı artıracak gibi gözüküyor.

FED’den yıl içinde üçten fazla faiz artışı beklemiyorum. Bu öngörümün altında, ABD Başkanı Trump bulunuyor. Piyasadan gelen ve aynı zamanda ‘iş insanı’ olma özelliği taşıyan Trump, yüksek faiz ortamında çalışmak istemeyecektir.”

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

YATIRIM FİNANSMANIN ÖNERDİĞİ 7 HİSSE

BİM (60,00 TL): 2017 için pozitif büyüme görünümü sergiliyor. Borçsuz yapısı ve düşük kur riskiyle TL ve faizdeki olası dalgalanmalara karşı sağlam yapıya sahip. Gıda enflasyonunun son dönemdeki yükselişi, olumlu etkileyecek.

Garanti Bankası (9,75 TL): Kâr marjlarını çok iyi yöneten banka, diğer bankalara göre iskontolu. Fonlama yönünden esnekliği ve yüksek vadesiz mevduat ağırlığı da rekabet avantajı sağlıyor.

Halk GYO (1,50 TL): 2016 itibarıyla 1,9 milyar TL portföy değeri olan şirketin İstanbul Finans Merkezi’nde (İFM) arsası ve projeleri var. İFM hariç dahi hisse iskontolu ve fırsat sunuyor. Temettü gelirlerinde büyüme potansiyeli var.

Kordsa (8,50 TL): Global hizmet ağı ve yüksek temettü geleneği olan şirket, ağırlıklı dolar cinsinden gelir elde ediyor. Pazardaki güçlü pozisyonu, ürün çeşitliliği, AR-GE ve kapasite yatırımları Kordsa’yı beğenmemizin başlıca nedenleri. Tofaş (30,00 TL): İhracat ağırlıklı ve TL’nin değer kaybından olumlu etkileniyor. 2017’de yeni modeller ve kapasite artışıyla satış adetinin yüzde 12, satış gelirinin yüzde 27 artacağını tahmin ediyoruz.

Türk Traktör (86,50 TL): Tarımdaki güçlü talepten en çok fayda sağlayacak şirket olacak. Temettü verimi yüksek şirket, güvenli bir hisse olarak öne çıkıyor.

Yapı Kredi Bankası (4,60 TL): Yüksek iskontoyu adil bulmuyor, pozitif fiyatlama olması gerektiğini düşünüyoruz. TL’nin değer kazanması ve Unicredit’in sermaye yeterliliği ile ilgili haberler, hisseyi olumlu etkileyebilir.

[/colored_box]

 

Gözde Yeniova / Ceren Oral – Ekonomist

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ