Akıllı Gündem

İkinci Çeyrekte Altında Yükseliş Bekleniyor

İkinci Çeyrekte Altında Yükseliş Bekleniyor

Kurumsal Yatırımcı dergisinin düzenlediği “Fon Yöneticileri Üç Aylık Beklenti Anketi” sonuçları, ikinci çeyrekte Altında yukarı yön beklentisini ortaya koydu.
Fon yöneticileri ikinci çeyrekte Kıymetli Madenler ve Hisse Senedi fonlarını favori görürken, en fazla takip edilecek ekonomik gösterge ise yine Enflasyon oldu…

Fon Yöneticileri 2018 2. Çeyrek Dönem Beklenti Anketi, çoğunluğunu Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) üyelerinin oluşturduğu 17 fon yöneticisinin katılımıyla 26-30 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

İkinci çeyrekte üç ana etken belirleyici

ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikasına ilişkin kararlar, dış siyasi gelişmeler ve ortadoğu ile iç siyasi gelişmeler ikinci çeyrekte piyasaların yönünde belirleyici faktörler olacak. Anketin “Diğer” seçeneğine gelen cevaplar ise, “küresel para akışı”, “yurtiçi iktisadi temeller” ve “ticaret savaşları” olarak belirtildi.
Hisse senedi ve Altın ikinci çeyreğin favori yatırımcı aracı

Fon Yöneticileri Üç Aylık Beklenti Anketi’nde ikinci çeyrek dönemin en fazla tercih edilecek yatırım araçlarının Hisse Senedi ve Altın olacağı ortaya konuldu. Ankete katılanların %35’i tercihlerinin hisse senedi olduğunu belirtirken, %29’u Altın’ı işaretledi. Geçen çeyrek dönem anketine göre Altın daha fazla fon yöneticisi tarafından tercih edildi.

Enflasyon yine en önemli gösterge

Fon yöneticilerinin takip edeceği en önemli ekonomik göstergeyi sorgulayan anket sorusuna verilen cevaplar son üç çeyrekteki gibi değişmedi ve Enflasyon yine ilk sırada yer aldı. Katılımcıların %59’unun belirttiği Enflasyonun dışında diğer iki gösterge döviz kuru ve cari açık oldu.

İkinci çeyrekte gözler gelişmekte olan piyasalarda

Fon yöneticileri, küresel hisse senedi piyasalarında ikinci çeyrekte en iyi performansı Gelişmekte Olan Piyasalardan bekliyor. ABD ve Avrupa ikinci sırayı paylaşırken, “Diğer” tercihinde cevap Çin olarak belirttildi.

İkinci çeyrek için yatırım fonu türü tavsiyelerinde Kıymetli Madenler Fonları öne çıkarken, Hisse Senedi Fonları hemen arkasından takip etti. Anket katılımcılarının %65’i tavsiye listesinde en fazla Kıymetli Madenler fonlarına yer verdi. Hisse senedi fonları %59 ile ikinci sırada yer alırken, en yakıp takipçileri %35 ile Değişken fonlar oldu.

Diğer seçeneğini işaretleyen katılımcıların tercihleri ise Döviz, Karma, Döviz Serbest Fon, Yabancı hisse senedi ve yabancı borçlanma araçları fonları olarak belirtildi.

Borsada demir çelik sektörü hisseleri öne çıkıyor, perakende ve enerji takipte

Fon yöneticilerinin borsada sektör tercihleri giderek farklılaşıyor. Geçtiğimiz yılların favori sektörü bankacılık artık listelere fazla giremezken, çeyrek dönemler itibariyle de tercihler değişkenlik gösteriyor. İkinci çeyrek için demir-çelik listelerde en fazla yer verilen sektör olurken, onu perakende ve enerji takip etti. Telekomünikasyon, havayolları, petrokimya, cam, çimento ve bankacılık diğer dikkat çeken tercihler oldu.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ